IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Rodzinne wakacje zimowe w górach

2015-01-28 //Wstecz
Rodzinne wakacje zimowe w górachNagły powrót zimy, gdy nadal trwa pierwsza tura ferii zimowych 2015, to doskonała wiadomość dla tych, którzy Podhale wybrali za miejsce swojego zimowego wypoczynku w górach.

Niedawne nocne i dzienne opady sprawiły, że prawie wszystkie stoki są wreszcie pełne ludzi. Gdy zrobimy telegraficzny przegląd po kamerach podglądowych na stokach, to można wywnioskować, że najgorzej jest jeszcze na Nosalu w Zakopanem, ale i to niebawem się zmieni na korzyść.

Gorce zimą

Ferie, to forma rodzinnych wakacji zimowych, i warto tu brać pod uwagę stoki królowej podhalańskich ośrodków narciarskich na Kotelnicy Białczańskiej - laureata Plebiscytu na Najlepszą Stację Narciarską Małopolski 2014. Zaprawieni w bojach menegerowie ośrodka stawiają na młodych narciarzy, na których czekają tutaj "ferie ze Stokusiem.pl" -obejmujące naukę jazdy na nartach, zawody i specjalnie przygotowane animacje dla dzieci.Wieczorem dla dzieci przygotowano kolejne zabawy w Hotelu Bania Thermal&Ski, gdzie pod opieką animatora spędzą mile czas. 

Wyciąg krzesełkowy

Wiele stacji widzi w dzieciach duży potencjał i oferuje dla nich przedszkola narciarskie, jak choćby stacja Zakopane Harenda, zapraszająca dzieci do Przedszkola Narciarskiego HSKI w Parku Pingwina HSKI, a obok kolejna atrakcja Park- Wioska Lapońska z reniferami, psami husky i oryginalnymi namiotami.

Powrót zimy na Podhale powoduje, że stacje narciarskie, które dotąd były chwilowo uśpione wznawiają swoją działalność.
Czas ferii w górach to również zazwyczaj tłok przy bramkach w dużych i renomowanych ośrodkach narciarskich, czego zazwyczaj akurat nie lubimy. Szukając nieco więcej swobody powinniśmy może zrezygnować z obleganych stacji na rzecz bardziej kameralnych, gdzie w zasadzie każda minuta, to czas wartościowo spędzony na stoku. A jeśli czasu mamy niewiele, bo wpadliśmy tu by poszaleć na nartach podczas weekendu w górach? Wybierając mniejsze, to może i nie zasmakujemy tych wszystkich ekstrawaganckich wyciągów, ale za to będzie więcej przyjemności z szusowania. 

Wyciąg krzesełkowy

Jedną z takich nieco kameralnych stacji narciarskich jest Lubomierz. 

Przycupnęła ona na północnym stoku góry Jaworzynki (1026 m n.p.m.) - nieopodal tuż przy granicy z Gorczańskim Parkiem Narodowym.

Stok w Lubomierzu

Informatory turystyczne wzmiankują o Lubomierzu jako o niewielkiej miejscowości położonej na styku Gorców i Beskidu Wyspowego. Położona w powiecie limanowskim,w gminie Mszana Dolna, zaledwie 65 km od Krakowa. Ośrodek dysponuje trzema wyciągami narciarskimi:
 • szybki, podwójny orczyk o długości prawie 700 metrów z różnicą wzniesień dochodzącą do 200 m.,
 • pojedyńczy wyciąg orczykowy o długości 400 metrów z różnicą wzniesień prawie 110 m.
 • wyciąg talerzykowy o długości 160m., przeznaczony dla początkujących narciarzy i snowboardzistów.
Mapa tras zjazdowych w Lubomierzu
Trasy narciarskie oczywiście dysponują systemem sztucznego naśnieżania i oświetlenia. Na miejscu do dyspozycji początkujących gości są szkółki narciarskie, które dysponują doświadczoną kadrą instruktorów posiadających licencję PZN. Bezpieczeństwo na stoku zapewniają ratownicy GOPR i policja. Do dyspozycji jest wypożyczalnia sprzętu narciarskiego wraz z profesjonalnym serwisem narciarskim- dostępna dla zainteresowanych w dolnej części stacji. W karczmie z regionalną kuchnią każdy znajdzie coś smacznego dla siebie. Wykończona jest w typowym dla regionu stylu. To dwupoziomowy obiekt z nastrojowym kominkiem. Szef kuchni poleca kwaśnicę- palce lizać. Stąd też można rozkoszować się piękną panoramą Beskidu Wyspowego.

Bywalcy zapamiętują tę część Beskidu Wyspowego, która rozpościera się przed oczami szusujących jako niezwykle fotogeniczną i wartą zapamiętania.

Gorce zimą

Co wyróżnia to miejsce od innych? Ta stacja to przede wszystkim prawie całkowity brak kolejek do bramek i przystępne ceny.

Przygotowano profesjonalnie przygotowane trasy narciarskie,- oświetlone, naśnieżane i ratrakowane:

 • trasy o długości 700m i przewyższeniu 190m, przeznaczonej dla profesjonalnych narciarzy
 • trasy o długości 1000m i przewyższeniu 190m, przeznaczonej dla średniozaawansowanych narciarzy
 • trasy dla średniozaawansowanych i mniej zaawansowanych narciarzy o długości 500 m
 • trasy dla słabiej jeżdżących i początkujących adeptów jednej lub dwóch desek o długości 150m
 • trasy sportowej o długości 700m i przewyższaniu 200m, przeznaczonej dla wytrawnych narciarzy, treningów oraz zawodów.
Ta założona w XVI wieku przez Sebastiana Lubomirskiego wieś od nazwiska, którego pochodzi jej nazwa, była jedną z ulubionych górskich miejscowości papieża Jana Pawła II.Niezmiennie słynie też jako doskonała baza wypadowa tak latem jak i zimą. Stąd szlaki prowadzą na Kudłoń, Turbacz czy Kiczorę.

W pobliskim Lubomierzu-Rzekach miłośnicy narciarstwa biegowego mogą korzystać ze specjalnie tu wytyczonej trasy narciarskiej.


Gorce zimą
Dojazd do Lubomierza:
współrzędne GPS Ski Lubomierz: GPS: N: 49° 36' 35" E: 20° 9' 15"
PKS, PKP, samochodem - Ski Lubomierz.

Mapa dojazdu do Lubomierza
Odległości od większych miejscowości:
 • Mszana Dolna - 12 km
 • Rabka-Zdrój - 27 km
 • Myślenice - 37 km
 • Kraków - 69 km
Lubomierz położony jest przy drodze krajowej nr 968 prowadzącej z Lubnia przez Mszanę Dolną do Zabrzeży, a potem kierunek do Szczawnicy i Krościenka. Utwardzony parking dla zmotoryzowanych gości jest 3-poziomowy z około 200 miejscami dla samochodów osobowych,oświetlony.
Do Lubomierza można dostać się PKS-em bądź busem. Najwięcej połączeń realizowanych jest z Krakowa, Szczawnicy i Myślenic.

Wyprawa na narty, na Podhale zmusza nas do wyboru środka transportu, którym bezpiecznie ale i w miarę komfortowo spędzimy kilka godzin podczas podróży w nie zawsze sprzyjających warunkach. Poza tym, że zima wymusza dodatkowe obostrzenia i narzuca swoje prawa, bowiem walizki pełne są ciepłej odzieży na zmianę, ekwipunku, to dochodzi jeszcze przewóz nart czy deski snowboardowej. To czyni wyjazd bardziej stresującym, bo wybierający się swoim autem w jego wnętrzu mają dość ciasno a przewóz tam sprzętu narciarskiego nie należy do najbezpieczniejszych rozwiązań. Alternatywą są boxy dachowe oraz specjalne uchwyty na dachu pojazdu.
Część narciarzy wybiera jednak przewóz sprzętu wewnątrz auta. Nie polecamy tego rozwiązania, może to w razie wypadku grozić poważnymi konsekwencjami. W sytuacji nieodpowiedniego zabezpieczenia narty dosłownie "latają" po całym pojeździe. 

Ciekawym i skutecznym elementem wyposażenia turysty zmierzającego samochodem na ferie w góry, są boxy dachowe a także montowane na dachu specjalne uchwyty. Niestety w obu przypadkach wymagane jest posiadanie bagażnika bazowego a to już koszt kilkuset złotych. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Różnice między nimi sprowadzają się zazwyczaj do ceny, jakości wykonania, komfortu użytkowania oraz pojemności.

Bagażnik dachowy na narty

Przewóz sprzętu w kabinie, czy na dachu wymusza jednak niezbędne z naszej strony posunięcia i trzeba tu koniecznie pamiętać o odpowiednim zamocowaniu. Wybierając za miejsce przewozu wyposażenia kabinę pojazdu, warto użyć pierścieni mocujących, zaś gdy ląduje on na dachu, trzeba po prostu postępować zgodnie z załączoną do urządzenia instrukcją. 
Pamiętajmy, że przy przewozie nart zamocowanych w uchwycie należy ułożyć zapięcie nart tyłem do kierunku jazdy. To ograniczy opór powietrza a co za tym idzie – zużycie paliwa.


Czy zatem istnieje złoty środek transportu?

Szukając sposobów na uniknięcie wspomnianych sytuacji, warto też pomyśleć o alternatywie dla samochodu., który wymaga nie tylko poświęcenia od jednej z osób, która nim kieruje, ale i z powodu wielkiej liczby zmotoryzowanych turystów, czyni podróżowanie nim po Podhalu mocno utrudnionym. Zapchane parkingi, pobocza, wszędobylscy i zazwyczaj mało ostrożni piesi, do tego regionalne atrakcje jak chociażby kuligi czy dorożki góralskie, są elementem dalece niesprzyjającym, by kierujący i jego pasażerowie ze spokojem zaliczali takie podróże.  Raczej nie będzie nią podróż samolotem (z racji cen biletów w krajowej komunikacji lotniczej, jak i liczby lotnisk w Polsce) ani autobusem, który na stanie w korkach skazany jest tak samo jak samochody. Warto jednak przekonać się do pociągu, choćby dlatego, że polskie koleje przechodzą w ostatnich latach całkiem sporo pozytywnych zmian.Przykładem może być spółka PKP Intercity, która w ostatnim roku podjęła szereg działań, którymi zamierza skłonić zmotoryzowanych do przesiadki do pociągu. Promocje cenowe (nawet do 30 proc. przy zakupie biletu na więcej niż 16 dni przed wyjazdem), włączanie nowych pociągów do rozkładu, m.in. szybkiego Pendolino, i skracanie czasów przejazdów wydaje się być dobrą strategią. A to już rozwiązania, dzięki którym nuda w czasie rodzinnego wyjazdu nie będzie nam doskwierać. Urlop ma być przecież przyjemnością od początku do końca - wliczając w to podróż.

Trasy dojazdowe na Podhale

Posiadacze samochodów właściwie powinni je zostawić w domu i docierać pod Tatry komunikacją zbiorową. Jeśli jednak jakieś względy przemawiają za podróżą samochodem - można jechać z centralnej Polski albo szosą, łączącą Kraków z Zakopanem przez Nowy Targ (cieszącą się nie najlepszą sławą zakopianką), albo tą samą drogą do Zaborni, a następnie w prawo, w kierunku na Chyżne przez Orawkę, Jabłonkę, Czarny Dunajec i Chochołów do Zakopanego. Droga ta jest dłuższa tylko o 20 km, ale znacznie mniej uczęszczana. Nadto w okresie większych opadów śniegu i zalodzenia pozwala ominąć niebezpieczne wzniesienie Obidowej - Rdzawki.Ze Śląska dojeżdża się do Zakopanego albo przez Suchą Beskidzką i Jordanów do Chabówki i dalej zakopianką, albo (latem) przez Suchą Beskidzką, Zawoję i Przełęcz Krowiarki pod Babią Górą do Jabłonki, skąd przez Czarny Dunajec do Zakopanego. W związku z uruchomieniem autostrady Katowice - Kraków najczęściej jednak jedzie się pod Tatry właśnie tędy i dalej zakopianką. 

Mapa Podhala

Dojeżdżający do Zakopanego z rejonów południowo-wschodnich mają do dyspozycji najpiękniejszą pod względem widokowym trasę Nowy Sącz - Krościenko - Nowy Targ. Prowadząc wzdłuż Dunajca, przez jego tzw. zielony przełom w okolicach Tylmanowej, a następnie między pasmem Pienin i Gorcami, droga umożliwia podziwianie pięknych widoków na kilka pasm górskich. Zimą niebezpieczny i czasami trudny do pokonania jest podjazd od strony Nowego Targu pod górę Snozkę, na odcinku między Dębnem a Krośnicą.

Na naszych stronach znajdziecie Państwo niezbędne informacje nt.:

 

 • Zamiast standardowego @ wyślijcie naszą e-kartkęa uszczęśliwi niejednego adresata. 
 • Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.
 • Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebooku- dziękujemy.

Opracowano z wykorzystaniem materiałów dostępnych na stronach GDDKiA i MSI.
JG.


Rozkład jazdy


Noclegi

Willa JanWilla Jan
Zakopane / Nocleg
Willa Jan znajduje się w Zakopanem, zaledwie 200 metrów od kompleksu narciar
Pensjonat PstrągPensjonat Pstrąg
Łopuszna / Nocleg i Restauracja
To jedyna na Podhalu restauracja, oferująca ryby z własnej hodowli.
PENSJONAT JURKOWSKIPENSJONAT JURKOWSKI
Ochotnica / Nocleg
Specjalizujemy się w obsłudze całorocznego wypoczynku dla dzieci i młodzieży
Restauracje

Karcma u BorzankaKarcma u Borzanka
Nowy Targ / Restauracja
Hej, popijoj, popijoj, Borzanka nie mijoj!
Restauracja Gazdowo KuźniaRestauracja Gazdowo Kuźnia
Zakopane / Restauracja
Karczma znajduje się w jednym z najstarszych budynków Zakopanego.
Restauracja włoska Villa ToscanaRestauracja włoska Villa Toscana
Nowy Targ / Restauracja
Prawdziwa Włoska Restauracja w Polsce

Warto przeczytać

E-kartki góry