IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Zimą 2015 na Kasprowym Wierchu

2015-01-27 //Wstecz
Zimą 2015 na Kasprowym WierchuFerie w górach to stan oblężenia dla Podhala i jego mniejszych, i większych zimowych atrakcji. Istotnym novum jest możliwość wjazdu na popularne szczyty, na pokładzie kolejek bez kolejek.
Jedną z najpopularniejszych atrakcji Podhala jest m.in.wyprawa na Kasprowy Wierch i na Gubałówkę. Szczyty można zdobyć wspinając się lub podróżując wysokogórską kolejką linową lub szynową. To nadal podstawowe atrakcje Zakopanego.

Kasprowy Wierch zimą

Wyprawy turystów odwiedzających Podtatrze i udających się na Kasprowy Wierch wciąż cieszą się niesłabnąca popularnością. By skorzystać z kolejki linowej najpierw należy kupić bilet,w który warto zaopatrzyć się w systemie przedsprzedaży online, bez konieczności oczekiwania w tradycyjnym ogonku do kasy. Umożliwia to operator kolejki-Polskie Koleje Linowe, który udostępnia system zakupów biletów online.Z oferty przedsprzedaży biletów można skorzystać nawet niemalże w ostatniej chwili, nie mniej jednak niż na 2 godziny przed wyprawą.

Szczyt Kasprowego Wierchu

Zarządca kolejki PKL SA przygotował prosty system zakupu biletów online, który funkcjonuje na stronie internetowej www.pkl.pl. Można tam np. wybrać bilet w obie strony, góra-dół lub tylko podróż na górę. W ofercie bilety normalne i ulgowe. Warunkiem dokonania transakcji jest rejestracja w systemie, z podaniem aktualnego adresu poczty elektronicznej, by otrzymać link aktywizacji konta. Następnie, po zalogowaniu się do konta, można rozpocząć proces zakupu biletów wybierając dzień i godzinę przejazdu. Po opłaceniu kosztów system wyśle unikalny bilet, który jest kodem kreskowym. Wydrukowany lub skopiowany na urządzenie mobilne z dostępem do internetu bilet elektroniczny jest rozpoznawalny przez bramkę i tym samym rozpoczyna się podróż koleją. Jednorazowo jeden użytkownik może zakupić 7 biletów na 1 dzień, z maksymalnie 30-dniowym wyprzedzeniem, nie później niż na 2 godziny przed planowanym przejazdem. Podróż koleją trwa ok. 20 minut. Kolej jest czynna od 7.00 do 19.00. Bilet na podróż kolejką na Kasprowy Wierch jest jednocześnie biletem wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Myślenickie Turnie

Aby skorzystać z dobrodziejstw systemu i nabyć bilet w formie przedsprzedaży wejdź na www.pkl.pl - SPRZEDAŻ ONLINE-

 • wybierz bilet
 • wybierz datę i godzinę - gotowe.Proste i szybkie, bez tracenia cennego czasy w oczekiwaniu na dostęp do tradycyjnego okienka kasowego.
Zanim wyruszymy, warto dla zapoznania się z warunkami pogodowymi na Kasprowym Wierchu skorzystać z podglądu jaka pogoda aktualnie jest na szczycie góry. Jest to możliwe, gdyż PKL zainstalowało kamerę na Kasprowym Wierchu, a jej obraz jest dostępny online również na stronie internetowej PKL.

Podobny system ułatwień Polskie Koleje Linowe wprowadziły przy zakupie biletów, tym razem na kolejna atrakcję, oblegana podczas każdych ferii zimowych w górach -kolejkę szynową wiodącą na szczyt słynnej Gubałówki. I tu wjazdówki można nabyć bez zbędnego czekania - przez internet. Zmiany na Gubałówce to kolejny krok spółki, by ułatwić życie turystom w szczycie sezonu turystycznego.Co to oznacza? Poprzez stronę pkl.pl, każdy turysta może nabyć i wydrukować bilet dla siebie w domu na drukarce, bądź dostanie go w formie elektronicznej np.na smartfona.

Zakup ONLINE biletu

Z takim biletem, czy to na kartce papieru czy w telefonie, turysta będzie mógł podejść do dolnej stacji kolejki, przystawić bilet do specjalnego skanera i bez oczekiwania do okienka kasy wejść do wagonika. Przy dolnej stacji już stanęła specjalna bramka dla turystów z biletami kupionymi online.

Kolejne usprawniające życie turystom podczas tegorocznych ferii w górach posunięcie, to tzw. biletomaty. To urządzenia, w których turysta sam może kupić bilet na daną kolejkę i określoną godzinę wyjazdu. Proste w obsłudze, podobne do tych oferujących bilety komunikacji miejskiej, są niezbędne dla ułatwienia turystom w ich eksploracji Zakopanego.Abyy dokonać transakcji potrzeba tu karty kredytowej. Takie urządzeniae władze PKL ustawiły przy centrali przy Krupówkach a także w innych częściach miasta. Bilety nabyć już można:
 • online w sklepie internetowym,
 • w Biurze Obsługi Klienta pod Gubałówką,
 • w Biurze Obsługi Klienta w Kuźnicach,
 • w biletomatach. 
Mapa Zakopanego

Zdaniem PKL to powinno skutecznie rozładować kolejki do kas po bilety.

23 czerwca 2014 roku kolejka na Kasprowy Wierch otrzymała prestiżowy Certyfikat Jakości za perfekcyjną obsługę gości przyznawany przez popularny światowy serwis turystyczny Trip Advisor.

Trip Advisor to światowy serwis turystyczny, znany w 39 krajach, również w Polsce, który umożliwia zainteresowanym planowanie podróży, a następnie dzielenie się swoimi wrażeniami,opiniami oraz recenzjami. W bazie można poznać opinie na temat ponad4 milionówmiejsc:hoteli, restauracji oraz atrakcji turystycznych. Strony serwisów odwiedza miesięcznie ok.260 milionów internautów, a aż 150 milionów dzieli się swoimi opiniami w serwisie. Ilu z nich było na Podhalu, spędzało weekend w górach i oddało głos na nasz Kasprowy Wierch? Zapewne dużo, darmo certyfikatów nie rozdają.

Certyfikat dla PKL
Walory turystyczne Kasprowego Wierchu docenili już turyści w XIX i początkach XX wieku. Ta góra położona w środku pasma Tatr fascynuje zarówno zimą jak i latem. Kolejka linowa zaś umożliwia szybkie dotarcie na szczyt i napawanie się niepowtarzalnym widokiem wysokich gór, nieograniczone obcowanie z pięknem natury. Kolejkę linową na ten wysoki szczyt znajdujący się na wysokości 1987 m. n.p.m. uruchomiono w 1936 roku i była to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Przez pierwszych 70 lat z usług przewozowych skorzystało 38 mln turystów. W 2007 roku zmodernizowano kolej, wymieniono wagoniki i ponownie oddano do eksploatacji w grudniu 2007 roku.
Kasprowy Wierch to też:
 • Kocioł Gąsienicowy, który obsługuje nowoczesne czteroosobowe krzesełko. Zdolność przewozowa wynosi 2400 osób na godzinę, co gwarantuje jazdę na bieżąco bez oczekiwania.Trasa narciarska na Gąsienicowej obecnie przygotowywana jest mechanicznie przez armatki śnieżne.
 • Trasa zjazdowa Kasprowy Wierch – Hala Gąsienicowa – Kuźnice liczy przeszło 9700 m., z czego w kotle – ponad 1200 m, a na nartostradzie 8,5 km., z różnicą wysokości wynąszącą w sumie 940 m. Obecnie warunki w kotle średnio trudne, ale przy sprzyjających warunkach śniegowych trasa dostępna jest nawet dla niezbyt wprawnych narciarzy. Co do nartostrady, to jest dość trudna, z podejściem z Hali Gąsienicowej na Karczmisko i kilku niebezpiecznymi zakrętami w rejonie ponad Doliną Olczyską. Stok posiada homologacje FIS.
 • Kolej krzesełkowa Goryczkowa-Kocioł Goryczkowy dysponuje dwuosobową koleją krzesełkową i oferuje jedyne w Polsce obok Gąsienicowej alpejskie tereny zjazdowe z naturalnym śniegiem.Trasa narciarska Kasprowy – Dolina Goryczkowa – Kuźnice liczy przeszło 5 km, z czego kocioł – 1770 m, a nartostrada 3,5 km. Trasa nartostrady z Doliny Goryczkowej do Kuźnic przebiega dolną częścią polany Kalatówki w pobliżu potoku Bystra z różnicą wysokości do 960 m. W opini użytkowników, ta trasa, w przeciwieństwie do Gąsienicowej jest nieco trudniejsza w kotle, natomiast nartostrada – krótka, prosta i dobrze utrzymana – nie stwarza zasadniczo narciarzom trudności. 
Mapa tras narciarskich z Kasprowego Wierchu

Kolej na Goryczkowej czynna jest tylko zimą. Stok również posiada homologacje FIS. 

Kolej, która przewozi ludzi od 1968 roku według wielu specjalistów dawno zasłużyła już sobie na modernizację, o którą od kilku lat starają się Polskie Koleje Linowe. Na przeszkodzie opóźnienia stoją obowiązujące regulacje prawne, a nie względy techniczne.

Kasprowy Wierch poza powszechnie dostępną i atrakcyjną stacją narciarską , to również miejsce zmagań sportowców. Niebawem rusza Speed Ski Otwarcie Sezonu Jędrzej Dobrowolski" 7 luty 2015r., podczas którego to wydarzenia zostaną przeprowadzone zawody narciarskie dla amatorów, gdzie każdy będzie mógł się sprawdzić z Jędrzejem Dobrowolskim. Będzie próba bicia prędkości dla zawodników i składać się ma z dwóch przejazdów, w którym będzie mierzona indywidualna szybkość jazdy każdego z uczestników. Zawody te oprócz charakteru sportowego, będą miały również formę świetnej zabawy.

Speed Ski Kasprowy Wierch

Na szczycie Kasprowego Wierchu funkcjonuje obserwatorium meteorologiczne.Dane pochodzą z pomiarów prowadzonych w ramach standardowych obserwacji IMGW-PIB wykonywanych codziennie przez stacje meteorologiczne, oraz ze stacji automatycznych zlokalizowanych na obszarze Tatr Polskich.

Ważne jest aby miłośnicy zimowych górskich wędrówek podczas uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr dysponowali niezbędnym doświadczeniem zimowym i używali sprzęt jak::
 • raki, 
 • czekan,
 • zestaw lawinowy - detektor, 
 • sonda, 
 • łopatka,
ale i posiadali podstawową umiejętność posługiwania się tym sprzętem.Zima w górach to czas niespodziewanych zwrotów akcji i wybierając się na wyprawę należy odpowiednio przygotować trasę wycieczki, którą trzeba dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, aby wrócić przed szybko zapadającym zmrokiem.
Tegoroczne ferie w górach już nie raz udowodniły, że może tu nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: 
 • deszcz, 
 • śnieg,
 • wiatr.
Wszyscy wybierający się do Tatrzańskiego Parku Narodowego muszą mieć świadomość, że obowiązuje tu zakaz wprowadzania psów.
Pomimo, że w porze zimowej niedźwiedzie powinny spać, to w przypadku spotkania tego tatrzańskiego olbrzyma należy wolno i spokojnie oddalić się.Miłośnicy turystyki narciarskiej , którą chcieli by uprawiać na terenie TPN muszą wiedzieć, że wolno to czynić na wyznaczonych szlakach turystycznych oraz szlakach narciarskich. Skiturowcy korzystają również z tras narciarskich oraz nartostrad, które często kojarzone są tylko z narciarstwem zjazdowym.
Do uprawiania tego sportu służy m.in.gęsta sieć szlaków narciarskich, która znajduje się w górnej części Doliny Bystrej, a dokładniej w Dolinie Goryczkowej i Kondratowej. Kolejny szlak to dawna nartostrada prowadząca z Hali Gąsienicowej do Kuźnic, a jeszcze inny zlokalizowany jest w Dolinie Chochołowskiej.

Na naszych stronach znajdziecie Państwo niezbędne informacje nt.:

 • Zamiast standardowego @ wyślijcie naszą e-kartkę, a uszczęśliwi ona niejednego adresata.
 • Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze wezmą udział w konkursie z nagrodami.

Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na Facebooku- dziękujemy.

Wykorzystano materiał udostępniony przez:
P.Eweline Bełzowską / PKL SAJulita Dąbrowska / Kalitero PR,oraz skotrzystano z doniesień prasowych

JG.


Rozkład jazdy


Noclegi

Ośrodek Hotelarski FianOśrodek Hotelarski Fian
Zakopane / Nocleg
Ośrodek Hotelarski Fian zaprasza.
DW U Tośki 1DW U Tośki 1
Murzasichle / Nocleg
Dom wczasowy "U Tośki" powstał zimą 1987 roku. Jest on jakby rodzinną tradyc
DW KasprowyDW Kasprowy
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy” i „Giewont” są położone w północnej części Murzasichl
Restauracje

Hotel Willa Pod SkoczniąHotel Willa Pod Skocznią
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Wspaniały klimat i doskonała lokalizacja to nasz największy atut.
Karcma u BorzankaKarcma u Borzanka
Nowy Targ / Restauracja
Hej, popijoj, popijoj, Borzanka nie mijoj!
U ChramcaU Chramca
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Szukasz noclegu w Białce Tatrzańskiej? Dobrze trafiłeś.

Warto przeczytać

E-kartki góry