IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Dolina Pięciu Stawów Polskich - przewodnik

2015-01-21 //Wstecz
Dolina Pięciu Stawów Polskich - przewodnikDo Doliny Pięciu Stawów Polskich prowadzi kilka szlaków. Wybieramy więc jeden z nich.
Od Palenicy idziemy drogą do Morskiego Oka, a przy Wodogrzmotach Mickiewicza kierujemy się zielonym szlakiem do celu naszej wyprawy.

- autor: Anna Prościńska - zgłoszenie na konkurs na zdjęcie z Podhala -

Przewodnik Dolina Pięciu Stawów

Sam początek szlaku prowadzi trochę pod górkę, ale po kilkunastu minutach przyzwyczajamy się a i szlak staje się lżejszy. Przechodzimy przez Potok Roztoka i i idziemy szlakiem przez las. Dochodzimy do szałasu i chwilę odpoczywamy. Zaglądam do środka, a tam jakieś zawiniątko. Przyglądam się baczniej, a w śpiworze ktoś sobie śpi… Nie przeszkadzam więc.

Dochodzimy do rozstaju szlaków. Prosto zielony szlak wzdłuż Potoku Roztoka prowadzi do Wodospadu Siklawa a w lewo odchodzi czarny szlak, którym wychodzi się prosto na Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów, stojące nad Przednim Stawem, na wysokości 1672 m npm. Schronisko jest najwyżej położonym schroniskiem po polskiej stronie Tatr i jedynym, do którego nie można dojechać samochodem.
Siklawa jest piękna! Ma ok. 70 m wysokości. Decydujemy się na czarny szlak. Wspinamy się nim wśród kosówek, wcale nie jest ciężko gdyż szlak jest suchy i bezpieczny. Jednak po 3/4 szlaku stajemy jak wryci. Zaczyna się ŚNIEG! Dzięki Bogu, że są na nogach górskie buty, a w rękach kijki, bo bez nich ani rusz. Idziemy dalej trawersem po ubitym śniegu, a ja umieram ze strachu. W jednej chwili szlak z tak łatwego i suchego zamienia się w trzymającą w nerwach wspinaczkę. Na ostatniej prostej jest najgorzej, bo szlak miał może 30 cm szerokości i był śliski ,a z prawej strony przepaść. Krzyżne tylko zerkało na nas czy damy radę…Uff, udało się!!! Przejście jednak po śniegu samej końcówki szlaku było bardzo trudne w przeciwieństwie pewnie do bezśnieżnego szlaku latem.
 
Wychodzimy wprost na Pięciostawiańskie Schronisko i od razu wita nas błyszcząca tafla Przedniego Stawu! Widok bajeczny bo i śniegu mamy po kolana, a jest 8 września. Stoję zahipnotyzowana i pożeram wzrokiem ten piękny widok! Brzegiem stawu idziemy dalej i wyłaniają się kolejne 2 stawy: Mały i Wielki Staw Polski, który jest najdłuższym (ok. 1 km) i najgłębszym (ok. 80m) jeziorem tatrzańskim oraz drugim pod względem głębokości jeziorem w Polsce.
A otoczenie doliny przecudnej urody: mamy Wielki Wołoszyn (2155), Krzyżne (2112), Granaty (2225-2240), Kozi Wierch - stanowiący północną "ścianę" doliny, który jest najwyższym nie granicznym szczytem (2291m.n.p.m.) w całości położonym w Polsce, Zawrat (2228), Szpiglasowy Wierch (2172), Miedziane (2233)…
Widoczność jest bardzo dobra, choć chmury śniegowe już złowrogo zbliżają się i zaczynają zahaczać skrzydłami o dolinę. Zaczyna prószyć śnieg. A my z tej radości lepimy pierwszego w tym roku bałwanka. Po uczcie dla ducha następuje uczta dla ciała, którą kontynuujemy w schronisku.
Szkoda tylko, że dzień we wrześniu jest o wiele krótszy i trzeba wracać. Nawet sama pogoda już zachęca nas do zejścia.

Wrócimy tutaj latem, bo o tych widokach nie da się ot tak zapomnieć. Trzeba się nimi delektować i za każdym razem odwiedzać to miejsce. Tym razem ruszymy ze schroniska dalej szlakiem przez Świstową Czubę lub Szpiglasowy Wierch do Morskiego Oka. Taka trasa była zaplanowana na teraz, ale śnieg pokrzyżował nam nieco plany.

To nic, nadrobimy to latem!
Bałwanek
Dolina Pięciu Stawów
Dolina Strążyska
Gubałówka
Kasprowy Wierch Tatry
Kasprowy Wierch
Morskie Oko
Murzasichle
Tatry
Nosal
Rysy
Świnica
Tatry Szczyty
Morskie Oko Tatry
Tatry Wysokie
Góry Zabawa
Góry

Zobacz też nasz Przewodnik po Podhalu

Rozkład jazdy


Noclegi

DW AngelikaDW Angelika
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy” i „Giewont” są położone w północnej części Murzasichl
Hotel LiptakówkaHotel Liptakówka
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa komfortowego Hotelu Liptakówka.
Willa BystryWilla Bystry
Zakopane / Nocleg
Stylowa zakopiańska willa.
Restauracje

Pensjonat WolskiPensjonat Wolski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy w Pieniny do Pensjonatu Wolski położonego w miejscowości Mizerna.
Karczma HolnyKarczma Holny
Zakopane / Restauracja
Zapraszamy do karczmy położonej nieopodal drogi do Doliny Kościeliskiej.
Pizzeria Restauracja PrimaveraPizzeria Restauracja Primavera
Nowy Targ / Restauracja
Restauracja, pizzeria, pub

Warto przeczytać

E-kartki góry