IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Zimą na Podhalu

2015-01-08 //Wstecz
Zimą na PodhaluPodhale to nie tylko Tatry, to również Gorce, które wolne są od zagrożeń lawinowych i oferują wielką liczbę tras i szlaków nie tylko pieszych ale i dla narciarzy biegowych, miłośników dogtrekkingu.

Śniegu na Podhalu przybywa, spokojnie ale w miarę systematycznie. Znawcy tematu mówią, że dla większej przyjemności, te naście centymetrów białego puchu by się przydało.  Gdy dodatkowo na niebie niepodzielnie króluje słońce, za nic nie można usiedzieć w domu. Nie dziwi nas zatem, że kto żyw odziewa ciepłą odzież, bo mróz to jednak nie folguje, a w zacienionych miejscach raczej siłę zimna potęguje, i wyruszą na spacer. Szczęściem w darze od Natury, że na Podhalu, Orawie, Spiszu czy Pieninach tras wycieczkowych do wyboru z jednym warunkiem tylko, wszystkie są białego koloru. To jednak powinno cieszyć, bo gdzież zima piękniejsza niż tu, pośród gór wysokich, lasów po horyzont szerokich.Szlaki zaroiły się turystami, a wśród nich prym wiodą narciarze ale są niestety pasjonaci skuterów. 
Przyjemność wzrasta gdy śniegu dużo, bo zimą to nieodzowny warunek udanego spaceru. Wszak dla bezpieczeństwa udanych ślizgów nartami przydałoby się jeszcze tych kilkanaście centymetrów białego puchu.
Goście z Polski ale i z zagranicy często zapuszczają się na Podhale dla aktywnego sposobu spędzenia wolnego czasu. Tatry, które jednak z racji swoich górskich uwarunkowań, raczej zimą, gdy pogoda zmienną jest, zniechęcają  bo i śnieg duży jest, powodując realne zagrożenie schodzenia lawin, znaki informacyjne zasypane i łatwo zgubić drogę, do tego krótki dzień  i zapadający zmrok przechodzący w iście egipskie ciemności uniemożliwiają wielu wycieczki na tatrzańskie szlaki. Alternatywa są nieodległe Gorce, które w opinii licznych górołazów przypominają większe Bieszczady. Stąd idealnie widać jeśli pogoda pozwoli ośnieżone szczyty Tatr, u podnóża których liczne ludzkie siedziby dymami z kominów znaczą swój byt. Dla miłośników zimowych spacerów wycieczka na ośnieżony Turbacz (1311 m.n.p.m.). to ciekawa propozycja. Dojście na szczyt możliwe jest na wiele sposobów, my sugerujemy w miare najłagodniejszy szlak, jaki prowadzi z Nowego Targu. Żółty i zielony pozwalają na satysfakcjonujące przemierzanie gorczańskich ścieżek, polan, lasów tak na nogach jak i nartach biegowych. Spotkać można też sympatyków dogtrekingu jak i mniej lubianych użytkowników hałaśliwych skuterów śnieżnych. Samo schronisko, będące okazałym kamienno-drewanianym budynkiem w ciągu tygodnia 
zazwyczaj pustawe w niedziele lub dni świąteczne pęka w szwach.  Stąd dalej możemy obrać kierunek na Koninki, które leżą na obrze  żu Gorczańskiego Parku Narodowego.Miejscowość jest doskonałą bazą wypadową na gorczańskie szlaki. To z Koninek wiedzie najkrótsza droga do Orkanówki (ok. 20 minut)- muzeum biograficznego Władysława Orkana zwanego też "Dumacem z Poręby”, ale największą atrakcją Koninek jest czynna przez cały rok kolej linowa na górę Tobołów (964 m n.p.m.). Gdy po 8 minutach jazdy docieramy do górnej stacji kolejki, przed naszymi oczami rozciąga się malowniczy widok na północne stoki Gorców oraz sąsiednie pasma górskie. Ponadto Tobołów to kolejny doskonały punkt wypadowy na piesze i narciarskie wędrówki w głąb Gorczańskiego Parku Narodowego, m.in. na Suhorę, gdzie znajduje się Obserwatorium Astronomiczne z wszelkimi dla tego miejsca ciekawostkami, góra Obidowiec, Stare Wierchy, Maciejowa, skąd możemy pobiec do Rabki Zdroju. Turbacz (1311 m.n.p.m.).

Parametry Kolei Linowej TOBOŁÓW: - 994 m n.p.m.
Różnica wzniesień - 309 m
Długość trasy - 1450 m 
Czas przejazdu - ok. 10 min. 
Przepustowość - 500-600 os./godz. 
Kolej linowa TOBOŁÓW jest czynna przez cały rok. 
Przy niesprzyjającej aurze godziny pracy  kolejki mogą ulec zmianie.Do dyspozycji turystów Ośrodek Wypoczynkowy Ostoja Górska Koninki, gdzie pod nr tel. 18 33-17-580 można dokonać rezerwacji. 


Do dyspozycji turystów są tu  też ściany wspinaczkowe, gdzie można spróbować swoich sił i umiejętności, też pod bacznym okiem instruktora. Oryginalna atrakcją jest możliwość polatania na paralotni. Wymarzonym do tego miejscem jest polana Jaworzyna Porębska, na którą wjazd odbywa się wspomnianą już kolejką na Tobołów, skąd parę kroków na polanę.

Praktycznie wszystkie szlaki piesze nadają się do uprawiania turystyki narciarskiej i są o charakterze krajoznawczym. Dlatego na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego możemy pobiegać na nartach a najdłuższa trasa biegnie z: 
 • Turbacza przez Obidowiec, Suhorę, Tobołów do  Koninek.
Do ruchu narciarskiego dopuszczono również następujące trasy:
 • Koninki - Tobołów - Obidowiec - Stare Wierchy
 • Hucisko - Potok Olszowy - Tobołów - Czarne Błota - Poręba Górna
 • Hucisko -  Potok Turbacz - Polana Szałasisko - Potok Olszowy
 • Suhora - Nowa Kopana Droga - Polana Młynarska 
 • Hucisko - Pasieka - Potasznia - Kopa
 • Potasznia - Kopa
 • Potasznia - Brukowana Droga - Przełęcz Borek.

 1. Wspomniane szlaki piesze i narciarskie są dobrze oznakowane, kwalifikują się również do kategorii Górskiej Odznaki Turystycznej  :
 2. Niebieski szlak z Koninek przez polany Szałasisko, Średnie, Czoło Turbacza na najwyższy szczyt Gorców - Turbacz 1311m n.p.m. / ok. 2,5 godz. - 18 pkt. GOT  
 3. Niebieski szlak z Poręby Wielkiej przez Olszówkę do Rabki Zdrój / ok. 3 godz - 10 pkt. GOT.
 4. Zielony szlak z Poręby Wielkiej/ Koninek przez Jaworzynę Porębską, Tobołów, Suhorę, Obidowiec do schroniska na Starych Wierchach / ok. 3,5 godz. - /13 pkt. GOT/ dalej czerwonym /Głównym Szlakiem Beskidzkim/ do Rabki lub w kierunku Turbacza, Lubania aż do Krościenka. 
 5. Zielony szlak z Niedźwiedzia przez Porębę Wielką, Potaczkową do Raby Niżnej / ok.2 godz. - 8 GOT
 6. Żółty szlak z Poręby Wielkiej/Koninek- do Domu Władysława Orkana pod Starmachowskim Groniem zwanego Orkanówką / ok. 1 godz. - 3 pkt. GOT
 7. Zielony szlak z Poręby Górnej,do bacówki PTTK na Maciejowej / ok. 2,5 godz. i dalej przez Ponice, Świńską Górę do kościółka na Piątkowej / ok. 4 godz. - 14 pkt. GOT.
 8. Żółty szlak ze schroniska na Turbaczu przez Czoło Turbacza, przełęcz Borek, Przysłopek na Kudłoń / ok. 2 godz. - 10 pkt. GOT i dalej czarnym do Lubomierza lub Koniny / ok. 3, 5 godz - 20 pkt. GOT.
Miłośnicy psiego towarzystwa na szlaku musza pamiętając, że wędrówki z czworonogami po terenie GPN, możliwe są tylko na uwięzi. Można za to popróbować przyjemności z uprawiania dogtrekkingu. Miejmy jednak na uwadze, że nie każdy pies ma do tego smykałkę, może być za stary, niezbyt silny, trasa nazbyt uciążliwa, dokuczający mróz, wiatr. Nic na siłę- to podstawowa zasada odczucia obopólnej przyjemności wspólnego spaceru.

 
Wszelkich informacji o stanie szlaków i stoku narciarskim udziela recepcja ośrodka wypoczynkowego Ostoja Górska w Koninkach numer tel. (18) 33 17 580.

W Koninkach spokoju, ukojenia oraz dalszej motywacji do aktywnego życia poszukują osoby walczące z uzależnieniami, gdzie w Centrum Terapii Uzależnień "Koninki" zaznają wypoczynku, odreagowania i czynią nieraz bolesne acz konieczne przewartościowania w swoim życiu. To tu w ciszy, w poczuciu pełni relaksu będąc w stałym kontakcie z przyrodą osoby z problemami mogą poddać się terapii odwykowej. Tu, pośród smukłych smreków, szemrzących potoków, hal spowitych porannymi mgłami, gałęzi szronem ozdobionych i pod  roziskrzonym nocą gwiazdami niebem, powróci wiara,siły i zdrowie.  
Centrum Terapii Uzależnień oferuje możliwość:
 •  skorzystania z fachowych konsultacji terapeutycznych,
 •  indywidualnych, jak i z udziałem rodziny lub kogoś bliskiego.
Gorczański Park Narodowy został utworzony w 1981 roku i zajmuje powierzchnię 7029,85 ha. Od 1997 roku otacza go otulina, strefa ochronna o łącznej powierzchni 16 647 ha. Park obejmuje centralną część Gorców, w tym masywy: Turbacza, Gorca, Kudłonia oraz dolinę Kamienicy. Na terenie parku znajdują się bardzo dobrze zachowane drzewostany, niektóre w formie pierwotnej puszczy. Dzięki temu zamieszkują tu różnorakie zwierzęta: rysie, jelenie karpackie, żbiki, wydry oraz rzadkie gatunki ptaków: głuszce, dzięcioły białogrzbiete, sóweczki, puszczyki uralskie. Za sprawą ich obecności GPN został włączony do rządowego projektu sieci Natura 2000 jako Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków – "Gorce". Rezerwacje oraz informacje udzielane są pod nr. 183317580.Do Koninek można dojechać samochodem lub też komunikacją zbiorową. 


         Samochodem: 
Z trasy nr 7 w miejscowości Lubień należy zjechać w kierunku Mszany Dolnej (trzeci zjazd na rondzie). Dalej trasą 968 aż do tej miejscowości. W Mszanie Dolnej należy skręcić na drugich światłach w prawo w ul. Orkana i za 800 m ponownie w prawo - kierunek Niedźwiedź. Potem już tylko 10 km do Koninek.
Z Krakowa-67 km w 75 minut,Katowic-139 km w 1 godz. 46 minut,Łodzi- w 4 godziny i 25 minut,
Nowego Sącza-w 70 minut, Rzeszowa-w 3 godziny i 25 minut. 
Transport zapewniają rejsowe autobusy m.in linii Szwagropol, Maxbus, Majerbus a także okazjonalny przejazd Bla Bla Bla -www.blablacar.pl

Koleją:
Jadąc na Podhale warto kupić bilet u  przewoźnika PKP Intercity z tygodniowym wyprzedzeniem otrzymujemy a otrzymamy 20% zniżki,gdy transakcji dokonamy z dwutygodniowym wyprzedzeniem, otrzymamy aż 30% rabatu. Ponadto kupując bilety w ramach promocji "Weekendowa biletomania" zapłacimy jeszcze taniej. Władze PKP na szczęście dostrzegają potrzebę  elastycznego podejścia do klienta i promocje te obowiązują również na pociągi pospieszne TLK. Można zaryzykować twierdzenie, że podróżowanie koleją po Polsce staje się nareszcie tańsze. Swój system zniżek zaoferował również przewoźnik Przewozy Regionalne (np. bilety grupowe lub turystyczne), który wozi pasażerów z Krakowa do Zakopanego. 

Zapamiętajcie też numer ratunkowy TOPR i GOPR - 601 100 300.

Wyruszając w góry mamy do dyspozycji system funkcjonujący w ramach ratownictwa górskiego - RATUNEK.Trzeba tylko aby turysta zechciał pomóc sobie sam.

Aplikacja Ratunek jest jedyną zaaprobowaną i dołączoną do systemu powiadamiania o zgłoszeniu wypadku używanego przez Ochotnicze Służby Ratownicze.Na naszych stronach znajdziecie Państwo też niezbędne informacje nt.:

 • Dla odświeżenia smakowitych wspomnień z Podhala warto poczytać o 

 • Zamiast standardowego maila wyślijcie naszą e-kartkę, a uszczęśliwi ona niejednego adresata. Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze zasilą nasz album e-kartek.

Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  acebooku - dziękujemy.

JG.

Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel JanHotel Jan
Szczawnica / Nocleg
Przestronne pokoje, drewniane meble, obrazy największych mistrzów malarstwa
Hotel LiptakówkaHotel Liptakówka
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa komfortowego Hotelu Liptakówka.
DW GiewontDW Giewont
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy”i„Giewont” są położone w północnej części Murzasichla.
Restauracje

Modrzewie Park Hotel *****Modrzewie Park Hotel *****
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
Modrzewie Park Hotel to pierwszy pięciogwiazdkowy hotel w Pieninach.
Sałasie HolnySałasie Holny
Zakopane / Restauracja
Karczma Regionalna, kuchnia góralska, kuchnia tradycyjna polska
Góralsko StrawaGóralsko Strawa
Nowy Targ / Restauracja
Zachodźcie do nowyj miescańskiyj karcmy, co sie nazywo: "Góralsko Strawa".

Warto przeczytać

E-kartki góry