IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Turysto poczuj się bezpieczny

2014-12-31 //Wstecz
Turysto poczuj się bezpiecznyLedwo zaczęła się prawdziwa zima na Podhalu, a już są pierwsze jej ofiary. Najczęściej zmyleni chwilowo spokojną aurą turyści zapuszczają się na górski szlak, nie bacząc, że o tej porze roku każde załamanie pogody to niebezpieczna sytuacja.

Ostatnio media donoszą, że kolejni turyści zgubili drogę i wzywali pomoc. Reagujący natychmiast w takich sytuacjach ratownicy wyruszają niezwłocznie z akcją ratunkową i dobrze jeśli można potem powiedzieć, że całych i zdrowych odnaleźli zagubionych.

Kilka dni temu GOPR-owcy odratowali kilkoro pechowych turystów w rejonie Gówniaka, jednego z pięciu szczytów grzbietowych Babiej Góry. Turyści ci znaleźli się w ekstremalnych warunkach. Sypał śnieg. Temperatura wynosiła -13 stopni C, a uczucie zimna potęgował jeszcze niezwykle silny wiatr, tak że temperatura odczuwalna wynosiła dużo poniżej -20 stopni C.W trwającej 5 godzin akcji ratunkowej uczestniczyło 15 goprowców z grupy beskidzkiej i 5 z podhalańskiej.

Góry Bezpieczeństwo

Po ostatnim załamaniu pogody, gdy kilka dni temu mieliśmy jeszcze ciepłą jesień, teraz warunki turystyczne na Podhalu są już bardzo trudne. Sytuację pogarszał fakt, że widoczność ograniczał padający śnieg i wiejący nadal silny wiatr. W masywie zawsze kapryśnej pogodowo Babiej Góry leży obecnie około 30 cm śniegu.

O dramatyzmie sytuacji w tym rejonie niech świadczy to, że była to już czwarta od przedświątecznej soboty akcja poszukiwania turystów w rejonie najwyższej góry Beskidów z udziałem goprowców. Nie wolno nie doceniać stopnia zagrożenia występującego w górach.Wie o tym najlepiej 28-letni turysta z Mysłowic, którego GOPR odnalazło na Babiej Górze, ale jego życie wciąż jest zagrożone. Doszło do znacznego wyziębienia organizmu i mężczyzna jest nieprzytomny- turysta trafił w nocy po zniesieniu z gór do krakowskiego Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej.Pracownicy górskich parków narodowych apelują do turystów, aby ci podczas wyjść w góry bezwzględnie trzymali się wytyczonych szlaków. Ruch na szlakach turystycznych trwa w najlepsze i turystów w najbliższym czasie nie zabraknie. Czas zimowych szaleństw dopiero przed nami. Ludzie lubią ekstremalne przeżycia, często z narażeniem życia, zdrowia wyruszają na ten czy inny szlak, nie doceniając jego stopnia trudności i przeceniając najczęściej swoje umiejętności.

Każdemu GOPR-owcowi marzy się aby turyści odpowiedzialnie podchodzili do zagrożenia jakie niosą ze sobą góry. Dlatego trzeba też zawsze być zaopatrzonym w :
  • ciepłą i nieprzemakalną odzież,
  • źródło światła,
  • termos z ciepłym płynem,
  • środki do nawiązania łączności ze służbami ratunkowymi.
Należy przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo wędrujących z nami dzieci. Przypadkowe wyjście na szlak, bez rozeznania się w sytuacji pogodowo-terenowej, to szczyt nieodpowiedzialności.Coraz szerzej dostępne mobilne urządzenia do nawiązywania łączności dają szansę na poprawę stopnia naszego bezpieczeństwa w górach. Borykający się na co dzień z ludzkim nieszczęściem ratownicy TOPR, GOPR wystąpili z inicjatywą, aby maksymę przezorny zawsze ubezpieczony wdrożyć realnie w życie. GOPR uruchomił nową aplikację na popularne smartfony. Jej głównym celem jest dopomożenie Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu w zlokalizowaniu osoby zaginionej w górach. Dzięki temu ratownicy mają ułatwione zadanie w zlokalizowaniu turysty, który już potrzebuje pomocy lub zgłasza taką potrzebę w imieniu innej osoby.

Co ważne sposób działania aplikacji jest bardzo prosty. Do jej użytku wystarczy smartfon, na którym należy ją zainstalować. Działa ona w sytuacji zagrożenia turysty ale i co istotne jego zagubienia się w terenie lub gdy wzywa pomocy w cudzym imieniu.Aby to uczynić wystarczy ją uruchomić naciskając przycisk alarmowy trzykrotnie (3x). Wówczas telefon połączy się automatycznie z najbliższą stacją GOPR, przekaże jej nasze współrzędne GPS, lokalizując z dokładnością do 3m, gdzie znajduje się używający jej właśnie właściciel telefonu. Poza lokalizacją wzywającego pomocy w terenie ratownicy otrzymają również informację o stanie naładowania baterii dzwoniącego. Osoba wzywająca pomocy, od dyżurującego ratownika otrzyma uspokajającą odpowiedzieć: "nie zgubił się pan, wiemy, gdzie pan jest". To istotna informacja dla będącego w stresie człowieka, pod opieką którego nierzadko są dzieci.

Najważniejsze funkcje jakie oferuje aplikacja mobilna Ratunek:
  • wzywanie pomocy – w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, poprzez kontakt telefoniczny ze Służbami Ratowniczymi działającymi w Polsce, w regionach górskich, czyli wszystkimi grupami GOPR. W trakcie wzywania pomocy aplikacja automatycznie wybiera zintegrowany z nią numer ratunkowy w górach 601 100 300, udostępniony przez operatora telefonii komórkowej Plus i łączy się z ratownikiem dyżurnym GOPR,
  • lokalizacja osoby potrzebującej pomocy – automatyczne wysłanie informacji z dokładną lokalizacją (do 3 m) osoby dzwoniącej do wybranej Służby Ratowniczej. Wysłanie lokalizacji następuje poprzez SMS w trakcie rozmowy telefonicznej,
  • Książeczka Medyczna – pozwala na umieszczenie najważniejszych informacji o aktualnym stanie zdrowia, które mogą być bardzo pomocne dla Służb Ratowniczych lub medycznych w trakcie akcji ratunkowej. Umożliwia również podanie kontaktu do osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku.
Apka na smartfon i tablet "Ratunek" jest darmowa i pobrać ją można ze strony www.ratunek.eu, dostępna też w Google Play .Działa w systemie Android (4.0) i niebawem dostępne będą jej kolejne odsłony na pozostałe systemy operacyjne.

Jedynym warunkiem skorzystania z dobrodziejstw jakie udostępnia apka jest konieczność jej zainstalowania. Teraz, gdy temperatury na zewnątrz spadają mocno poniżej zera, każda chwila spędzona w tak ekstremalnych warunkach, to niepokojąca okoliczność, często będąca decydującą o tym, czy odnaleziony w końcu przeżyje, czy nie, bo tu liczy się przede wszystkim czas. Aplikacja mobilna "Ratunek" w sposób zdecydowany skraca czas oczekiwania na pomoc przez potrzebujących, co znacznie podnosi prawdopodobieństwo, że zrazu nieszczęśliwa przygoda skończy się jednak szczęśliwie.

Obecna aplikacja umożliwia już dyżurnemu:
  • podgląd stanu naładowania baterii wzywającego pomocy turysty i dzięki temu będzie wiedział, jak długo będzie możliwy z nim kontakt,
  • dostęp do kontaktów zapisanych w jego telefonie, aby można było powiadomić znajomych czy rodzinę o sytuacji. Jeśli zawczasu wzbogaciliśmy nasze dossier o grupie krwi,branych lekach, uczuleniach itd. , to śpiesząca nam na ratunek ekspedycja będzie wyposażona w specjalistyczne dla nas i nieodzowne leki, bez których nasz stan zdrowia będzie w stanie zagrożenia.


Dlatego ważnym jest aby użytkownik uzupełnił Książeczkę Medyczną o najważniejsze informacje o swoim aktualnym stanie zdrowia
oraz podanie numeru telefonu do osoby, którą chce powiadomić w razie wypadku. Własnie dzięki tym funkcjom aplikacji, ratownicy od razu będą wiedzieć, gdzie należy udać się z pomocą, będą dysponować większą wiedzą i możliwością kontaktu z poszkodowanym. Pozwoli to na udzielenie adekwatnej pomocy, znacznie szybciej a przez to skuteczniej.

System już jest, teraz tylko trzeba aby turysta zechciał pomóc sobie sam-a niewiedza turystów komplikuje akcje poszukiwawcze, wydłuża czas ich trwania, narażając ich na trwałe kalectwo lub coś z goła gorszego.Aplikacja Ratunek jest jedyną zaaprobowaną i dołączoną do systemu powiadamiania o zgłoszeniu wypadku używanego przez Ochotnicze Służby Ratownicze.

Szczegółowe informacje o sposobie postępowania z aplikacją Ratunek znajdziemy pod adresem www.ratunek.eu/faq.html


Zapamiętaj też numer ratunkowy TOPR i GOPR - 601 100 300.

Artykuły o Podhalu

Tanie noclegi na Podhalu
Podhale Noclegi

Przewodnik po Podhalu [atrakcje turystyczne]
Podhale Przewodnik

Restauracje na Podhalu
Podhale Restauracje

E-kartki i zdjęcia z gór
Góry zdjęcia

Czytaj także: Ciekawostki o Podhalu | Bezpieczeństwo w górach | Ferie zimowe na Podhalu

Dla odświeżenia smakowitych wspomnień z Podhala warto poczytać o przepisach kulinarnych rodem z Podhala
Zamiast standardowego maila wyślijcie naszą e-kartkę, a uszczęśliwi ona niejednego adresata.

Liczymy na Państwa fotografie z Waszych wojaży po Podhalu. Najciekawsze zasilą nasz album e-kartek.

Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi naFacebooku - dziękujemy.

JG.

Rozkład jazdy


Noclegi

Ośrodek Kolonijno-Wypoczynkowy StaszelówkaOśrodek Kolonijno-Wypoczynkowy Staszelówka
Ząb / Nocleg
Piękny widok na całe Tatry. Idealne miejsce dla rodzin z dziećmi i grup zorg
Hotel Dwór KarolówkaHotel Dwór Karolówka
Zakopane / Nocleg
Trzygwiazdkowy hotel Dwór Karolówka zaprasza.
DW GiewontDW Giewont
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy”i„Giewont” są położone w północnej części Murzasichla.
Restauracje

Tatrzański BórTatrzański Bór
Małe Ciche / Restauracja
Małe Ciche to jedna z najmniejszych wsi na Podhalu.
Karczma PolaniorkaKarczma Polaniorka
Biały Dunajec / Restauracja
Hotel LitworHotel Litwor
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Kameralny, luksusowy, butikowy hotel w Zakopanem…

Warto przeczytać

E-kartki góry