IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Na Podhalu szusujesz i surfujesz

2014-12-18 //Wstecz
Na Podhalu szusujesz i surfujeszStacje narciarskie na Podhalu modernizują się na potęgę. Zwiększoną liczbę atrakcji czysto narciarskich wspierają te dodatkowe, jak bogata gastronomia,ciekawa rozrywka. Do przyjemności z korzystania z walorów jakie stwarza stok, dochodzi bezpłatne Wi-Fi.

Niedawno udostępniono je w Białce Tatrzańskiej, gdzie przy stokach narciarskich sympatycy internetu mają możliwość surfowania i swobodnego zamieszczenia nie tylko na Fejsie i Instagramie swoich fotek.Co ważne, nie przekłada się to na ceny karnetów. Skoro uczynił to jeden zarządca stoku, niebawem czeka nas to samo u innych ski-operatorów.Wiele czynników wpływa na to, jak oceniamy ośrodki narciarskie w Polsce. Zazwyczaj porównujemy je z tymi znanymi nam z zagranicznych wojaży.O ile te duże są pod ciągłym obstrzałem, to mniejsze z racji ograniczonego do nich dostępu, już działają w niejakim cieniu. Za portalem interia.pl publikujemy najlepszą 15-kę, spośród tych mniejszych.

Małe stacje narciarskie,czyli 15 najlepszych ośrodków:
 1. Ski Suche 20
 2. Wisła-Nowa Osada
 3. Kamienica Ski
 4. Bukowina-Rusiński
 5. Ustroń-Poniwiec
 6. Istebna Zagroń
 7. Istebna Złoty Groń
 8. Czarna Góra-Litwinka
 9. Niedzica
 10. Czarna Góra-Koziniec
 11. Wisła-Klepki
 12. Magura Małastowska
 13. Chyrowa
 14. Dzikowiec
 15. Kamianna


Do pełni szczęścia, radości z korzystania z przyjemności jakie są na udostępniane, musimy dołożyć jeszcze od siebie dbałość o bezpieczeństwo. FIS naucza jak nie narobić głupstw. Oto kilka istotnych zasad, jakie obowiązują też i na polskich stokach, a których przestrzeganie to element dobrego wychowania:Miej wzgląd na inne osoby, gdyż każdy narciarz powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby i nie powodować żadnej szkody. Wg filozofii FIS, to narciarz odpowiedzialny jest także za złe działanie sprzętu, który używa. W szczególności dotyczy to nowinek technicznych.

Panuj nad szybkością, ponieważ narciarz musi zjeżdżać aby dostosować tę stosowną do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz pogody. Bez brawury.
To właśnie kolizje na stoku najczęściej zdarzają się z powodu nadmiernej szybkości, niezapanowania nad nartami lub niezauważenia innego uczestnika ruchu.
Jeżdżąc obowiązani jesteśmy do poruszania się tak aby w razie konieczności móc zatrzymać się lub skręcić w ramach umiejętności jakie posiada.
Należy poruszać się wolno w miejscach zatłoczonych, w okolicach wyciągów, na zakończeniu trasy, lub zmniejszenia widoczności z powodu warunków pogodowych lub załamania stoku.
 
Bezpiecznie dokonuj wyboru kierunku jazdy.Czy wiesz, że na stokach rządzi generalna zasada, że pierwszeństwo przysługuje temu kto znajduje się "przed" lub "niżej".
To bezdyskusyjne, że znajdujący się na stoku narciarz, ma lepszą widoczność z góry, dysponuje też większą możliwością wyboru trasy jazdy.Mając przed oczami ten stan rzeczy musi wybrać taki tor jazdy aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej na stoku.Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie prawej lub lewej, lecz przede wszystkim w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potrącenia wyprzedzanego, aby nie podcinać innych. Dlatego też wyprzedzający narciarz ponosi całkowitą odpowiedzialność za skutki manewru wyprzedzania do chwili jego ukończenia. Ta zasada odnosi się też do omijania stojących na stoku.

Zjeżdżając nieuniknionym jest przejazd i krzyżowanie torów jazdy.
Stosując proste zasady znane nam z ruchu kołowego na drogach, również na stoku narciarz, który przystępuje do zjazdu na trasie lub pólku narciarskim, powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.Zatrzymanie się zachodzi tylko w razie absolutnej konieczności. Zatrzymywać się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności nie wolno. Po upadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy, tak szybko jak jest to możliwe. Nikt nie może się zatrzymywać w miejscach niewidocznych dla jadących z góry lub zza zakrętu. Uruchom wyobraźnię.

Podchodzenie, może zachodzić tylko w razie bezwzględnej konieczności, np niosąc pomoc innemu narciarzowi, to narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy którzy pieszo schodzą w dół. Poruszanie się w kierunku przeciwnym niż odbywający się zjazd jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa, bowiem trasy narciarskie są z założenia przeznaczone do ruchu jednokierunkowego – w dół. Wg wytycznych FIS-ślady butów wyciśnięte w śniegu pogarszają warunki bezpieczeństwa jazdy i odpowiada za nie ten kto je pozostawił.

Stosowanie się do znaków narciarskich ustawionych na trasach-trasy narciarskie oznakowane są w zależności od stopnia ich trudności kolorami (od najłatwiejszych do najtrudniejszych): ZIELONYM, NIEBIESKIM, CZERWONYM i CZARNYM. Z zasady każdy uczestnik ruchu mając pełną świadomość tego co sam potrafi indywidualnie lub poprzez swojego opiekuna decyduje o wyborze trasy. Na trasach ponadto umieszczone są znaki informujące o utrudnieniach lub niebezpieczeństwach np. o lawinach, czy zamknięciu trasy. Uczestnik ruchu ma obowiązek obserwować znaki i stosować się do nich i powinien zdawać sobie sprawę, że znaki umieszczono dla jego własnego dobra i bezpieczeństwa. Szczególny obowiązek spoczywa na opiekunach małoletnich, którzy nie potrafią należycie ocenić ani swoich umiejętności ani odczytać oznakowań na trasie, tym bardziej dostrzec zagrożenie.


 
W razie powstania wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanym pomocy.
Jest oczywistą zasadą etyczną, że uprawiający sport ma obowiązek nieść pomoc poszkodowanemu niezależnie od istnienia prawnego obowiązku. W szczególności pomoc powinna polega na udzieleniu tzw. pierwszej pomocy, na zawiadomieniu właściwych służb oraz natychmiastowym zabezpieczeniu (oznakowaniu) miejsca wypadku tak aby nie zagrażało ono innym uczestnikom ruchu.Etyka swoje a życie swoje. Obrazki z życia kierowcy dowolnego pojazdu w naszym kraju, pozwalają zrozumieć, że agresja, brak szacunku, lekceważenie wszelkich zasad i norm i tych pisanych i nie pisanych, to chleb codzienny każdego z nas i zmotoryzowanego i pieszego. Nie inaczej jest na stokach narciarskich i zapewne każdy z nas widział osoby, którymi kierowała brawura i chęć pochwalenia się umiejętnościami przed znajomymi. Dostosowanie się do warunków oraz umiejętności to podstawowy dekalog mądrego narciarza.Najwięcej kłopotów i tu i tam sprawiają podchmieleni turyści. Jazda na nartach czy snowboardzie pod wpływem alkoholu lub innych używek jest jednak wykroczeniem. Może za to grozić kara więzienia i wysoka grzywna. Na wielu stacjach narciarskich działać będą wzorem roku ubiegłego, lotne grupy policyjne, które mają za zadanie eliminować z naszego otoczenia osoby, które nie potrafią stosować się do prostych reguł charakteryzujących ludzi wrażliwych, mądrych i kulturalnych.

Zatem zwolnij gdy:
  • -widoczność jest ograniczona,
  • -na garbach, uskokach, muldach,
  • -w pobliżu wyciągu,
  • -na końcu trasy.

Ruszamy na stoki jak leci, umiejący, raczkujący, duży, mały, Pan i Pani. Stok jaki jest widzi każdy. Są różne trasy, te dla lepiej radzących sobie z deską i dla tych co gorzej szusują, ale są ośle łączki oraz tereny wokół stoku, które również są jego newralgiczna częścią. Na każdej nawet najlepiej zorganizowanej stacji narciarskiej są też osoby towarzyszące, które same nie uczestniczą w tym białym szaleństwie czynnie ale są i nieraz kręcą się tu i tam. Patrząc na to wszystko chłodnym okiem wszędobylskiej kamery , to oprócz całej masy atrakcji, radości, zadowolenia jakie daje nam ten sport, zauważalne są też realne zagrożenia.

Na naszych stronach znajdziecie Państwo również inne niezbędne informacje nt.:

Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  acebooku - dziękujemy.

Opracowano z wykorzystaniem instrukcji FIS.
JG

Rozkład jazdy


Noclegi

Folwark Stara WiniarniaFolwark Stara Winiarnia
Mszana Dolna / Nocleg i Restauracja
ZAPRASZAMY PAŃSTWA SERDECZNIE W NASZE HISTORYCZNE, ZABYTKOWE PROGI!
WeronikaWeronika
Poronin / Nocleg
"Weronika" to miejsce idealne dla kolonistów. Miła obsługa, świetna okolica
Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy NATANAELOśrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy NATANAEL
Łopuszna / Nocleg
Pensjonat NATANAEL- to idealne miejsce, nie tylko dla osób poszukujących cis
Restauracje

Pensjonat PstrągPensjonat Pstrąg
Łopuszna / Nocleg i Restauracja
To jedyna na Podhalu restauracja, oferująca ryby z własnej hodowli.
Hotel Sichlański DworekHotel Sichlański Dworek
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
Warto skorzystać z oferty łączącej klasykę,funkcjonalność,prostotę i wygodę.
Zajazd FurmańskiZajazd Furmański
Zakopane / Restauracja
Nasza restauracja to idealne miejsce dla miłośników znakomitej kuchni

Warto przeczytać

E-kartki góry