IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Wykiwany?Nie ja!

2014-12-10 //Wstecz
Wykiwany?Nie ja!Czas świąt i noworocznych imprez czyni okazję dla oszustów. Kilka wskazówek, jak zadbać, aby nocleg na Podhalu nie był wirtualny.

Zbliża się szaleństwo związane ze świąteczno-noworocznymi imprezami na Podhalu. Wiąże się to z przedświątecznymi rezerwacjami noclegów w pensjonatach.Pośpiech, niefrasobliwość lub po prostu niedocenienie bezczelności typów spod ciemnej gwiazdy powodują, że turyści - znów będą narażeni na oszustów oferujących miejsca noclegowe w wirtualnych pensjonatach pod Tatrami. Niestety,co roku przed Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem rozpoczyna się buszowanie po internecie a tym samym masowe szukanie wolnych, atrakcyjnych miejsc, aby ten uroczysty czas spędzić tam, gdzie najpiękniej można święta i Nowy Rok spędzić i powitać-w Zakopanem i okolicznych miejscowościach na Podhalu, Orawie, Spiszu.Czyni to niestety świetną okazję dla oszustów oferujących w internecie tzw.prawdziwe okazje. Problem w tym, że turyści nieświadomi tego, że padli ofiarą oszustwa, dopiero po zapłaceniu zaliczki, po przyjeździe do miejsca rezerwacji orientują się że zostali oszukani.Skala zjawiska jest dość niepokojąca i każdy może popaść w kłopoty przez nieuczciwą osobę, która np. tworzy serwis internetowy, niby wszystko legalne, ale to tzw. ściema i może kosztować nas sporo pieniędzy. Trzeba być ostrożnym przy transakcjach internetowych. To, że celem oszustów są osoby wybierające się na Podhale, dziwi najmniej.To one ze swoją bogatą ofertą atrakcyjnego noclegu, kusi turystów ale i naciągaczy.Na co zwracać uwagę, gdy dokonujemy rezerwacji ONLINE upatrzonego przez nas noclegu:

  • zarezerwować swój pobyt na zaufanych stronach internetowych,
  • zweryfikować oferty z internetu korzystając z nr. telefonu stacjonarnego,
  • na podane konto wpłacić zaliczkę dopiero po telefonicznym kontakcie z oferentem za pośrednictwem jego telefonu stacjonarnego,
  • zweryfikować lokalizację upatrzonego pensjonatu, hotelu za pośrednictwem aplikacji internetowych (np. Google Street View),
  • szczególnie ostrożnie traktować te oferty, które kuszą rażąco niskimi cenami,
  • sprawdzać na forach dyskusyjnych, czy są opinie o wybranym noclegu.


Podhalańska policja co pewien czas odbiera skargi od turystów, którzy padli ofiarą oszustów i wpłacili zaliczki za swój świąteczny pobyt w górach. Wskazany przez reklamodawcę pensjonat nie istnieje. Zazwyczaj zaliczka opiewa na kilkaset złotych, która przepada.
Zdarza się, że zaniepokojone osoby dzwonią na policję i do Urzędu Miasta w Zakopanem, który prowadzi rejestr legalnie działających kwaterodawców. To, czy dany kwaterodawca istnieje, można sprawdzić poprzez stronę zakopiańskiego magistratu w zakładce "Sprawdź kwaterę".

Sygnałem, że coś w ofercie się nie zgadza, jest brak telefonu stacjonarnego, który zazwyczaj na ofertach oszustów nie występuje. Praktycznie jednak każdy pensjonat i hotel w Zakopanem dysponuje stałą linią telefoniczną. Tą drogą można bezproblemowo zweryfikować realność wybranej oferty-dzwoniąc lub faxując.

Podhalańska policja ostrzega, że w większości przypadków oferty z fałszywymi pensjonatami znaleźć można było w popularnych serwisach wynajmu kwater. Kontakt z wynajmującym odbywał się przede wszystkim za pośrednictwem maila. W treści ogłoszenia na próżno było szukać stacjonarnego numeru telefonu do oferenta.Turyści zapłacili, a gdy przyjechali na miejsce okazało się, że budynek stoi, lecz nikt nie oferuje w nim pokoi na wynajem, lub nie on jest jego właścicielem.
Po wpłaceniu pieniędzy przelewem, zachowujmy potwierdzenia przelewów, a także maile wymieniane z właścicielami, to później cenny dowód oszustwa.
Dać się naciągnąć oszustowi to jedno, bo jak to w życiu bywa, różnej maści cwaniaczkowie wykorzystują wzmożone zapotrzebowanie, czy to z okazji atracyjnego weekendu na Podhalu lub planowanego dłuższego tu pobytu, oferują swoje fikcyjne miejsca noclegowe, czy to na terenie Podhala, czy w innych częściach kraju. Ważne jest, abyśmy problemu nie bagatelizowali. Okazja czyni złodzieja i zdradliwym doradcą jest pośpiech, naiwna wiara na wyrost w swoją nieomylność, nieuzasadniona niczym ufność oraz nie docenianie sprytu i nikczemności fikcyjnych właścicieli takich pseudo pensjonatów.

Tych kilka nieskomplikowanych wskazówek, które zastosujemy w realnym życiu, a unikniemy nie tylko kłopotów, nie damy się też wykorzystać cwaniakowi, a również wybierzemy atrakcyjny nocleg na Podhalu, na którym nam zależy.Wykiwać cwaniaka to jest to- dojechaliśmy i nie zostaliśmy z niczym. Nic lepiej nie zrekompensuje naszego poczucia winy, wzroku pełnego wymówek od najbliższych, tryumfującej teściowej z jej "a nie mówiłam" jak to, że nie daliśmy się nabić w butelkę i zostawić na lodzie.

Na naszych stronach znajdziecie Państwo niezbędne informacje nt.:


Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  acebooku - dziękujemy.

JG.

Redyk-Ośrodek Wypoczynkowy w Zębie. Dworek Gościnny-Szczawnica. Hotel Nawigator-Szczawnica. Willa Marta-Szczawnica.
Pensjonat Pstrąg-Łopuszna Stamary-Zakopane. Pohulanka-Zakopane. Hotel Morskie Oko-Zakopane.
STOP oszustom internetowym.
Rozkład jazdy


Noclegi

Pensjonat Willa DziubasPensjonat Willa Dziubas
Białka Tatrzańska / Nocleg
Jeżeli pragniecie spędzić urlop wśród pięknej przyrody.
Willa MajerczykWilla Majerczyk
Poronin / Nocleg
Willa Majerczyk położona jest w spokojnej i malowniczej okolicy.
Willa CarltonWilla Carlton
Zakopane / Nocleg
Ten obiekt mieści się w budynku stanowiącym wspaniały przykład modernizmu.
Restauracje

Hotel Sichlański DworekHotel Sichlański Dworek
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
Warto skorzystać z oferty łączącej klasykę,funkcjonalność,prostotę i wygodę.
Pensjonat, Restauracja NowakPensjonat, Restauracja Nowak
Łapsze Niżne / Nocleg i Restauracja
Pensjonat i Restauracja „Nowak” położony jest w centrum malowniczego regionu
Karczma BacaKarczma Baca
Poronin / Restauracja
Nie zapomnieliśmy o tym, że ostre górskie powietrze niezwykle wzmaga apetyt,

Warto przeczytać

E-kartki góry