IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Zdrowe Podhale

2014-12-09 //Wstecz
Zdrowe PodhaleJakkolwiek na jedzenie by nie patrzeć, to jest ono "paliwem" dla naszego organizmu i w zależności od tego co zjemy to takie dostarczamy sobie wartościowe produkty , w naturalny sposób podkręcając naszą energię życiową i siły witalne.

Czas świąt, nieważne, czy na Podhalu, Mazowszu, Orawie, Spiszu, Śląsku, to okres wzmożonej konsumpcji tego wszystkiego, czego dietetycy nie zalecają. Zdrowe odżywianie, to teraz styl życia. Jeśli pofolgujemy sobie w ten czy ów sposób, to najprostszej i najłagodniejszej rzecz ujmując, czeka nas popularna zgaga, niestrawność, w gorszym razie owrzodzenie. Stoiska sklepowe pełne są wszelkiego rodzaju łakoci, które jednak może i kuszą wzrok ale potrafią wprowadzić nas w amok. Pełne barwników, ulepszaczy, poprawiaczy, konserwantów, tylko wyglądają jak smaczne i zdrowe. Szczęśliwie na Podhalu kładzie się nacisk na zdrowe i wartościowe ale pozbawione wszelkich tych cywilizacyjnych gadżetów wyroby. Od chleba poczynając, poprzez nabiał aż po przetwory mięsne sięgając. Ci co bywają na Podhalu, zapewne pośród wielu ciekawych wrażeń jakie stąd wywożą mają i wspomnienie wspaniałego smaku potraw, które tu dla nich przyrządzano. Dokonując zakupów z myślą o świątecznym stole, warto sięgnąć po te, które i wyglądają i smakują wybornie, a ich wspólny mianownik to pochodzenie, czyli Podhale.


Najważniejsza sprawa to rzecz jasna - świeżość produktów i ich naturalne pochodzenie, nie bez znaczenia jest też ich zbiór i ich przetwórstwo.Wiadomo, że nasz organizm najlepiej czuje się, gdy podajemy mu do spożycia produkty wyhodowane w promieniu do 300km od naszego naturalnego siedliska. Stąd np. spożywanie jabłek, śliwek, gruszek, jeśli tylko na owocach się skupimy, jest dla naszego organizmu bardziej korzystne, aniżeli banany, ananasy, pomarańcze, którym smakowitości nikt nie odmawia. Nie bez zasady mawia się, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Nie bez przyczyny. Tu właśnie w naszej naturalnej otulinie, czujemy się najlepiej i najbezpieczniej. Jesteśmy przecież tylko jednym z elementów otaczającego nas świata przyrody.


Przemierzając te i tamte szlaki nie zdajemy sobie do końca sprawy, że wokół nas są dary, które przy umiejętnym wykorzystaniu, dają nadspodziewane efekty, Skromna roślinka - czosnek niedźwiedzi, z powodzeniem zastąpi sprowadzany coraz częściej z bardzo daleka czosnek, który przecież nie smakuje nam jak nasz rodzimy. Rosnący na Podhalu czosnek niedźwiedzi wspaniale nadaje się na regionalną odmianę Pesto, to również wspaniały dodatek do mięs, nabiału, wędlin. Umiejętnie skomponowane składniki powodują, że staje się cudownie aromatyczna i co najważniejsze może doskonale zastąpić czosnek.


Każdy posiłek popić trzeba, a z dawnych czasów pamiętamy, że do obiadów kompot był nagminnie serwowany. Tyle smaków ile gustów. Obserwujemy powrót do tradycyjnych smaków i produktów, a takimi są soki, które swoimi walorami przewyższają wszelkiej maści oferowane w handlu napitki.Nie sprostają tym sporządzanym z czerwonej, czarnej bagiennej borówki.Ten ostatni zwany też solanką lub pijalnicą, jest o tak niepowtarzalnym, bo lekko przykwaszonym smaczku, i jest tak wyrafinowanym smakowo produktem, że długo popijając nim, jeszcze czuć będziemy ten niesamowity bukiet smakowy, po spożyciu którego rozkoszować się nim będziemy zachodząc w głowę, skąd w tak niepozornym owocu taka subtelność. Cóż piękniej może prezentować się na naszym stole jak pełne tęczowych barw soki z: 

  • dzikiej róży, 
  • maliny leśnej, 
  • jeżyny, 
  • aronii, 
  • pigwy, 
  • czy też z sosny, 
  • mniszka lekarskiego 
  • ale i orzecha włoskiego. 

Nie samym mięsem człowiek żyje, stąd warto sięgnąć po konfitury, które jako dodatek do różnych dań podniosą ich smakowitość. Powinny więc na stołach zagościć na powrót i żurawina smażona z jabłkiem i gruszką, brusznica z jabłkiem jak i cała gama malin jesiennych, bo to one tak naprawdę wolne są od zwierzęcych dodatków. Na niejednym stole nie zabraknie zapewne miejsca na specjał z polskich lasów i przetwory-marynaty z grzybów, w tym z borowika szlachetnego, rydza, czy podgrzybka będą mile widziane i spożywane.


Wspaniałym ale przecież jednak zapomnianym na polskich stołach elementem postnego posiłku są miody z lokalnej pasieki, w tym wielokwiatowy,zmieszany z lipy, zmieszany spadziowy itd. Oryginalności zastosowania tego pszczelego cudu natury dopełni radosny dla wielu z naszych najmłodszych, widok zalanych w miodzie orzechów (włoskich, laskowych, migdałów), który to produkt ma i niesamowity wygląd, bo złoto aż się śmieje ze słoiczka a i smak nie do pogardzenia nie mówiąc o woni po otwarciu wieczka. Tak zdrowa, ekologiczna i pełna niezwykłej kolorystyki wystawa przyczyni się do podkreślenia indywidualności naszego stołu.


Czas ku temu najlepszy. Biegamy po sklepach z lista spisanych zakupów, z rzadka przyglądając się co też dana etykieta mówi o zawartości słoiczka, puszki, pudełka.

Coraz większą popularnością cieszą się regionalne targi, gdzie królują lokalni wytwórcy łakoci, z rzadka spotykanych na pólkach hipermarketów z różnych względów. Pięknie pakowane, zdrowo skomponowane, z ważnymi certyfikatami stanowią unikalny dodatek na każdy szanujący się stół. W Stolicy Podhala trwają targi bożonarodzeniowe A.D 2014, gdzie z ekologicznych gospodarstw i takich zakładów producenckich pochodzą oferowane tu dla szerokiej rzeszy odbiorców, to z czego Podhale słynie poza pięknymi krajobrazami.- smaczne, zdrowe, atrakcyjne cenowo produkty, tak żywieniowe jak i tzw. rękodzielnicze. Wszystko to znajdziecie na straganach ustawionych na płycie Rynku w Nowym Targu.


 

Ponadto na naszych stronach znajdziecie Państwo niezbędne informacje nt.:


Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  acebooku - dziękujemy. 

JG.


Rozkład jazdy


Noclegi

U TUTKI Pokoje GościnneU TUTKI Pokoje Gościnne
Murzasichle / Nocleg
Murzasichle, malownicza miejscowość położona na skraju Tatrzańskiego Parku.
WeronikaWeronika
Poronin / Nocleg
"Weronika" to miejsce idealne dla kolonistów. Miła obsługa, świetna okolica
Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy NATANAELOśrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy NATANAEL
Łopuszna / Nocleg
Pensjonat NATANAEL- to idealne miejsce, nie tylko dla osób poszukujących cis
Restauracje

Hotel LitworHotel Litwor
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Kameralny, luksusowy, butikowy hotel w Zakopanem…
Karczma PolaniorkaKarczma Polaniorka
Biały Dunajec / Restauracja
Ośrodek Wypoczynkowy Czorsztyn-SkiOśrodek Wypoczynkowy Czorsztyn-Ski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Jest jezioro są i góry, tu odpoczniesz wśród natury.

Warto przeczytać

E-kartki góry