IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Podhale w czołówce atrakcji turystycznych naszego kraju

2014-12-03 //Wstecz
Podhale w czołówce atrakcji turystycznych naszego krajuOdkąd hr. Zamoyski wywalczył w XIXw. dla Podhala, Polski i Polaków Tatry z Morskim Okiem i ich stolicą Zakopanem, stały się one miejscem niekończących się pielgrzymek, tak mieszkańców naszego kraju jak i przyjezdnych gości z zagranicy.

Co tak naprawdę ciągnie tych wszystkich na ten niewielki skrawek polskiej ziemi. Slogan- zadepczemy Tatry przez wielu wyśmiewany dla innych jak najbardziej jest realny. Ciągną więc na Podhale tłumy turystów. Doceniają walory regionu, który oferuje coraz większy wachlarz atrakcji. Tak latem jak i zimą. 
Na osiem wytypowanych przez portale turystyczne największych atrakcji turystycznych Polski, aż 4 znajdują się na Podhalu.Największą popularnością wśród turystów cieszy się łatwy szlak nad Morskie Oko. Bezproblemowa dostępność z Zakopanego oraz dobry stan techniczny szlaku sprawiają, że można na nim spotkać nie tylko prawdziwych górskich piechurów, ale też wycieczki szkolne, rodziców z wózkami,czy przypadkowych, wpadających na weekend na Podhalu turystów w klapkach.Nie ma wycieczki tej szkolnej, czy z koła emerytów, aby tu nie dotarła. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji na Podhalu i w kraju oraz najliczniej odwiedzane przez turystów miejsce w polskich Tatrach

Z szacunków Tatrzańskiego Parku Narodowego wynika, że corocznie odwiedza to miejsce milion turystów. W wakacyjnym szczycie otoczenie Morskiego Oka przypomina szczelnie wypełnioną wczasowiczami plażę nadmorską.

Przybywając na Podhale turyści, deklarują chęć czynnego oderwania się od codziennych, domowych zajęć, na rzecz tak głośnych tu atrakcji i wyruszają całymi rodzinami na spacer do Morskiego Oka, gdzie po drodze zachwycają Wodogrzmoty Mickiewicza. Ich unikalność tworzą trzy większe i kilka mniejszych kaskad (od 3 do 10 m) na potoku Roztoka (w Dolinie Roztoki) wypływających z Pięciu Stawów Polskich, ok. 1 km od jego ujścia do Białki. Nazwę swą wzięły od huku, jaki powoduje spadająca nimi woda, zwłaszcza po dużych opadach. Trzy większe noszą nazwy:
 • Wyżni Wodogrzmot,
 • Pośredni Wodogrzmot
 • Niżni Wodogrzmot.
Dla ceniących sobie spacer na świeżym, górskim powietrzu, mogą skorzystać z biegnących równolegle do szosy wytyczonymi dwoma szlakami edukacyjnymi, o większym stopniu trudności. Ich niewątpliwą zaletą oprócz walorów przyrodniczych, jest cisza, spokój, brak zagrożenia ze strony kursujących drogą powozów konnych. W każdej chwili możemy wrócić na główny-asfaltowy trakt.


Odpoczniemy i nabierzemy sił w celu naszej wyprawy - w schronisku PTTK Morskie Oko.
Jezioro Morskie Oko usytuowane w sercu Tatr leży :
 • w odległości od Zakopanego - 31 km,
 • w linii prostej od Zakopanego - 14 km,
 • na wysokości - 1395 m.n.p.m.,
 • ma powierzchnię stawu - 34 ha,
 • jego głębokość - 51,4 m,
 • a długość - 862 m,
 • i szerokość - 566 m,
 • o pojemności - 9 940 000 m3,
 • z obwodem - ok. 2,6 km,
 • i powierzchnią doliny Rybiego Potoku - 11,5 km2.Dla wielbicieli wspaniałych widoków, sympatyków świeżego wysokogórskiego powietrza wywinduje ich na najbardziej rozpoznawalny w polskich Tatrach szczyt - kolejka  PKL na Kasprowy Wierch. Miłośnicy niezwykłych pejzaży Zakopanego, Podhala i Gorc, będą niewątpliwie wzorem tych co tu już byli, usatysfakcjonowani. Tych, którzy dotarli ta drogą na Kasprowy Wierch, nie odstrasza długi czas oczekiwania na wstęp do kolejki PKL Wielogodzinne oczekiwanie w gigantycznej kolejce do wagonika na ten najpopularniejszy i najczęściej odwiedzany szczyt w Polsce, nie odstręcza. 
To ważne, bo w letnim sezonie pojawia się tu do 4 tys. osób dziennie. Czas przejazdu koleją kabinową wynosi zaledwie 12 minut. Usytuowanie Kasprowego Wierchu niemal w środku pasma tatrzańskiego sprawia, że tutejsza panorama warta jest jednak tego poświęcenia. Gdy jedni z członków rodziny mozolnie krok za krokiem przesuwają się ku kasie, inni w tym samym czasie buszują po Zakopanem. Czasu mają dość. Oczekiwanie na wejście na pokład nowoczesnego wagonika trwa do kilku godzin.Zdobyć Kasprowy Wierch można jednak i w inny sposób. Lubiących piesze wędrówki namawiamy na wyprawę z Kuźnic przez Myślenickie Turnie- szlakiem zielonym. Podejście to zajmie nam do 3,5 godziny, w zależności od kondycji i warunków pogodowych. Przejście pieszo po niezbyt trudnym szlaku oddaje prawdziwe wrażenia bycia w Tatrach, a przejazd kolejką daje nam tylko namiastkę tych przyjemności.

Atrakcyjność kolejki jest jednak niezagrożona. Niedawno PKL otrzymała prestiżowy Certyfikat Jakości przyznawany przez TriAdvisor, za sprawną realizację usługi jaką jest ta sztandarowa atrakcja Podhala-przejazd kolejką linową na Kasprowy Wierch.Tradycja wdrapywania się na ten szczyt datuje się już w XIX i początkach XX wieku. Ta góra położona w środku pasma Tatr fascynuje zarówno zimą jak i latem. Kolejka linowa zaś umożliwia szybkie dotarcie na szczyt. Stąd napawanie się niepowtarzalnym widokiem wysokich gór, nieograniczone obcowanie z pięknem natury doceniło już 38 mln turystów. Kolej zmodernizowano w 2007 roku To niewątpliwie najbardziej rozpoznawalna atrakcja Podhala.

Warto pamiętać, że warto zawczasu kupić bilet w systemie przedsprzedaży online, bez konieczności oczekiwania w tradycyjnej kolejce do kasy. Serwis dostępny jest na stronie Polskich Kolei Linowych.


Stolica Tatr Zakopane- dla wielu zatłoczone, kiczowate miasto.Zarówno latem jak i zimą ciągną tu jednak niezliczone tłumy, których pełne są zakopiańskie Krupówki. Ta główna ulica Zakopanego, jej wizytówka, właściwie nigdy nie zasypia. To tu są luksusowe sklepy, pełne gadżetów stragany, kuszą zapachami restauracje serwujące oryginalną, regionalną kuchnię, majestatycznie majaczą stylowe hotele i domy wczasowe. Moda na góralszczyznę zdaje się nie zanikać. Tradycja w połączeniu z nowoczesnością zdaje się być na tyle silnym magnesem, że sezon trwa tu 12 miesięcy.Przybysze z całej Polski mieszają się z odkrywającymi walory Podhala gośćmi z zagranicy. To na Krupówkach słychać obcojęzycznie brzmiące rozmowy. Tradycją np. staje się, że po Nowym Roku w zakopiańskich hotelach znaczna część pośród gości, to turyści ze Wschodu. To cieszy, że wybierają Podhale, odwiedzają nasz region i zostawiają swoje pieniądze tu, gdzie znajdują to, czego im trzeba w morzu konkurencyjnych ofert, jak chociażby sąsiednia SłowacjaTradycyjna gościnność Podhalan zdaje się być tym czego przybyszom z Ukrainy, Rosji, Białorusi co najbardziej w ich oczekiwaniach na udany wypoczynek potrzeba. Krupówki przybierają charakter kosmopolitycznego deptaka, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.


Podhale, Zakopane i Giewont. Trzy nierozerwalnie ze sobą związane atrakcje. Szlak na Giewont, to obowiązkowy punkt dla większości turystów przybywających do Zakopanego. Nie odstrasza ich to, że mimo iż Śpiący Rycerz przygotował dla odwiedzających go wiele niebezpieczeństw, szczególnie tych pod samym szczytem ale i na samym jego nosie, to aby zaliczyć ów symbol Zakopanego, trzeba nieraz swoje odstać i dostać nieco w kość. W sezonie letnim na tym popularnym szlaku tworzą się dość spore korki. Nie wszyscy dostosowują się tu do obowiązujących w górach reguł. Zasada kto pierwszy ten lepszy tu nie ma zastosowania. Obowiązuje tu ruch jednokierunkowy. Tuż pod wierzchołkiem szlak rozdziela się na dwie ścieżki - wchodzący idą w prawo, na szczycie zataczają pętlę i schodzą z lewej strony. Podziwiany z Kasprowego Wierchu i Świnicy Giewont należy do tych szczytów, które najliczniej są odwiedzane przez turystów w polskich Tatrach.
O ile Kasprowy Wierch można zaliczyć wjeżdżając nań kolejką i to bez większego wysiłku, bo odstanie w kolejce do kasy, to już dzieje się na własne życzenie, o tyle na Giewont trzeba się po prostu wdrapać osobiście i trochę potu po drodze wylać. Fotka z uniesioną dłonią z geście zwycięstwa na tle majestatycznego krzyża ma jednak swoją wartość okraszoną smakiem poniesionego trudu.Atrakcyjne wejście na Giewont z Kuźnic odbywa się szlakiem niebieskim przez Kalatówki i Halę Kondratową. To najbardziej łagodne wejście, przy tym bardzo atrakcyjne zarówno pod względem widokowym. Dla pełnego sukcesu wyprawy warto wyjść wcześnie np. około godziny 9.00, aby mając spory zapas czasu spokojnie odwiedzić wszystkie ciekawe miejsca po drodze. Start w Kuźnicach nieopodal stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Niebieskim szlakiem dojdziemy na Giewont.Ponad naszymi głowami lub tuż obok nas, suną prawie bezszelestnie wagoniki jadące na lub z Kasprowego. Z Giewontu, którego górny odcinek pokonamy przy pomocy łańcuchów mamy widok na Zakopane, Podhale i Orawę, Babią Górę, Gorce. Tuz obok Kasprowy Wierch i Świnica.


Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  acebooku - dziękujemy.Opracowano z wykorzystaniem materiałów video udostępnionych na kanale YouTube.
JG.

Rozkład jazdy


Noclegi

Ośrodek Wypoczynkowy "Kolejarz"Ośrodek Wypoczynkowy "Kolejarz"
Zakopane / Nocleg
Ośrodek jest położony w samym centrum miasta i wszędzie blisko.
Ośrodek Hotelarski FianOśrodek Hotelarski Fian
Zakopane / Nocleg
Ośrodek Hotelarski Fian zaprasza.
Willa RoztokaWilla Roztoka
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
Gość gospodarzowi świętym" - nasze motto.
Restauracje

WILLA MARTAWILLA MARTA
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
To najciekawszy budynek pod względem architektonicznym w Szczawnicy.
Restauracja Gazdowo KuźniaRestauracja Gazdowo Kuźnia
Zakopane / Restauracja
Karczma znajduje się w jednym z najstarszych budynków Zakopanego.
Karczma SzarotkaKarczma Szarotka
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
Kuchnia regionalna.

Warto przeczytać

E-kartki góry