IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Nowy sezon narciarski na Podhalu tuż tuż

2014-11-26 //Wstecz
Nowy sezon narciarski na Podhalu tuż tużNatura dała znać o sobie. Sypnęło śniegiem na Podhalu. Niskie temperatury nocą sprzyjają do działania na zielonych dotąd stokach.

Najwyższa pora by na Podhalu ruszyła wreszcie akcja zima. Spora część z z właścicieli i gospodarzy stoków rozpoczęła ich naśnieżanie.Niebawem kolejni pójdą w ich ślady w najbliższych dniach. Optymistycznie brzmiące zapowiedzi informują, że jeśli przez kolejne dni temperatura w nocy będzie dalej tak spadać poniżej zera, to pierwszy wyciąg ruszy już w ten weekend na Podhalu.

Dzieje się i na stoku: 
  • Bania w Białce Tatrzańskiej, 
  • i na Harendzie w Zakopanem, 
  • również w Małem Cichem, 
  • na Olczańskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej.
Pogoda, która dotąd zwodziła wszystkich i już przyprawiała o mały ból głowy zarządców stoków na Podhalu, teraz wyszła na przeciw oczekiwaniom i trochę pomogła. Jak wieść niesie, już od północy ruszyły armatki śnieżne i wystartowano pierwszy raz w tym sezonie ze śnieżeniem.Przewrotność natury czasem powoduje przedziwne sytuacje. Gdy niedawno w Zakopanem była inwersja, czyli im wyżej, tym cieplej, to udało się śnieżyć głównie dolną część trasy ośrodka narciarskiego Harenda.Do pełnego sukcesu niezbędne są ujemne temperatury. Nocne spadki temperatury wykorzystywane są na dośnieżanie.

Ważne aby ujemne temperatury utrzymały się przez kilka kolejnych dni, niewykluczone wówczas że uda się dośnieżyć choć mały stok, tzw.oślą łączkę i już będą mogli wejść na stok pierwsi narciarze. 

Tam gdzie to możliwe , stoki zaśnieżają też inni. Obok Harendy śnieżyć stok zaczęto też na Bani w Białce. Tak jak na Harendzie, tak i tu, gdy tylko spadły temperatury, ruszyły do pracy armatki. Na razie armatki nie idą pełną mocą. Aby zaczęto śnieżyć pełną parą nocami temperatury muszą jeszcze bardziej spaść, do minimum minus 7-10 stopni.

Jeśli warunki pogodowe pozwolą, to w Białce stok może ruszyć już w najbliższy weekend na Andrzejki  i będzie można świętować na pierwszym w tym roku białym puchu.

Swoje armatki uruchomić też zamierzają okoliczne ośrodki: 
  • Kotelnica w Białce Tatrzańskiej
  • Rusin-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej, 
  • Hawrań w Jurgowie, 
  • Witów-Ski w Witowie, oraz kilka pomniejszych stoków. 


Nie oznacza to jednak, że mówimy chociażby o początku sezonu narciarskiego na Podhalu,bo jednak pogoda może nadal płatać figle. Póki co są plany, aby otworzyć stok dla narciarzy w pierwszy weekend 5-7 grudnia Może uda się zrobić prezent na Mikołaja i wzorem ubiegłych lat też miło zaskoczyć gości.Tyle z Białki.

Trzeba mieć jednak świadomość, że wczesne rozpoczęcie naśnieżania, to jednak wiąże się z kosztami. Aura jaka jest widać. Kaprysy pogody mogą zniweczyć te ambitne plany, dlatego nie wszyscy jednak mają takie samo zdanie, kiedy faktycznie powinien ruszyć sezon. Jurgów dla przykładu nastawia się na II połowę grudnia. Wówczas aura wydaje się być bardziej przewidywalna, co nie daje jednak 100% gwarancji, że jednak i wówczas sezon wystartuje.

To prawda , że dla wielu stoków tak wczesne, nawet w grudniu, uruchomienie wyciągów wydaje się mało opłacalne. Za dnia plusowe temperatury są wielce prawdopodobne. Brak stabilności w pogodzie powoduje, że robić to wcześniej raczej nie ma sensu. Co istotne, to i narciarzy chętnych na szusowanie jest na początku grudnia jeszcze ciut za mało, by utrzymywać całą tę kosztowną infrastrukturę w gotowości.Oświetlenie, wyciągi, naśnieżanie, koszty osobowe- to tylko i tak część kosztorysu.

Gospodarze stoków z dużą nerwowością obserwują prognozy pogody, które nie są zresztą tak wcale bardzo optymistyczne i jednobrzmiące. Te wybiegające na przód kilku i kilkunastodniowe ocierają się o wróżenie z fusów a i tak przewidują jednak opady deszczu, co najwyżej deszczu ze śniegiem,przy temperaturach chociażby w Zakopanem dochodzących do zaledwie minus 1 stopnia. Trochę za mało, by na tej podstawie budować optymistyczne warianty rozwoju sezonu narciarskiego na Podhalu.To wieści ze stacji IMGW w Zakopanem- tej najbliżej zainteresowanych . Nieco zimniej ma być w Tatrach - ok. 3-4 stopni poniżej zera. Czy Kasprowy też wystartuje? Tu też liczy się kalkulacja ekonomiczna. Wygląda na to, że na prawdziwe odtrąbienie otwarcia sezonu narciarskiego na Podhalu przyjdzie nam jeszcze nieco poczekać.

Na naszych stronach znajdziecie Państwo niezbędne informacje nt.:
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  acebooku - dziękujemy.


Opracowano pa podstawie doniesień medialnych.
JG.

Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel Sichlański DworekHotel Sichlański Dworek
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
Warto skorzystać z oferty łączącej klasykę,funkcjonalność,prostotę i wygodę.
CWiR RysyCWiR Rysy
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
CWiR "RYSY" Sp. z o.o. to centrum rekreacyjno-wypoczynkowe.
Willa CzarniakówkaWilla Czarniakówka
Zakopane / Nocleg
Pensjonat Willa Czarniakówka znajduje się w centrum Zakopanego
Restauracje

Restauracja Sport CornerRestauracja Sport Corner
Zakopane / Restauracja
Największa sportowa restauracja w Zakopanem.
Villa Toscana Bed&BreakfastVilla Toscana Bed&Breakfast
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
To jedyne miejsce na Podhalu, które zabierze Cię swoim wystrojem ...
Karczma U GazdyKarczma U Gazdy
Nowy Targ / Restauracja
Regionalna Karczma w Nowym Targu przy Zakopiance.

Warto przeczytać

E-kartki góry