IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Nabity w butelkę na własne życzenie

2014-11-20 //Wstecz
Nabity w butelkę na własne życzenieNieświadomy zagrożenia turysta może popaść w kłopoty przez nieuczciwą osobę, firmę, która np. stworzy serwis internetowy, wynajmować kwatery i niby wszystko legalne, ale to może kosztować sporo pieniędzy. Trzeba być ostrożnym.

Idzie czas świąt, imprez. Wielkimi krokami zbliża się sylwester, który na Podtatrzu jest atrakcyjny jak w żadnej innej części kraju. Zima za pasem z jej licznymi atrakcjami.Podhale ze swoją bogatą ofertą taniego noclegu, kusi turystów ale i naciągaczy. Pośpiech przy załatwianiu formalności związanych z rezerwacją atrakcyjnego noclegu na Podhalu, może przynieść odwrotny od zamierzonego skutek. 

Wygoda jaką daje rezerwacja pobytu za pośrednictwem internetu, powoduje, że ta forma zamawiania noclegu zyskuje coraz większa popularność. Gdy czynimy to w spokoju, mając czas i spokój, to w zasadzie nie popełnimy głupstwa. Gorzej, gdy związany z pobytem na Podhalu nocleg rezerwujemy z urządzeń mobilnych, które z racji wymiarów ograniczają funkcjonalność aplikacji. Tracimy wtedy z oczu to co powinno być widoczne, a nie jest.Na co zwracać uwagę, gdy dokonujemy internetowej rezerwacji upatrzonego przez nas noclegu:
  • rezerwować swój pobyt na zaufanych stronach internetowych,
  • dokładnie sprawdzać oferty z atrakcyjnymi cenami,
  • zawsze weryfikować oferty z internetu korzystając z nr. telefonu stacjonarnego,
  • na wskazane konto wpłacić zaliczkę dopiero po kontakcie z oferentem za pośrednictwem jego telefonu stacjonarnego,
  • szczególnie ostrożnie traktować oferty z rażąco niskimi cenami,
  • sprawdzać na forach dyskusyjnych, czy są opinie o wybranym noclegu,
  • weryfikować lokalizację pensjonatu, hotelu za pośrednictwem aplikacji internetowych (np. Google Street View).
Odrobina ostrożności nie zaszkodzi.Nie tylko policja apeluje do turystów, aby zawsze weryfikowali oferty dostępne w internecie. Można to uczynić między innymi w zakopiańskim urzędzie miasta, który prowadzi rejestr legalnych noclegów. 

Sygnałem, że coś w ofercie się nie zgadza, jest też brak telefonu stacjonarnego, który zazwyczaj na ofertach oszustów nie występuje.

Praktycznie jednak każdy pensjonat i hotel na Podhalu i nade wszystko w Zakopanem, dysponuje stałą linią telefoniczną. Tą drogą można bezproblemowo zweryfikować realność wybranej oferty. Dotyczy to również innych ośrodków wypoczynkowych.

Jak zagrożenie jest poważne, najlepiej świadczą statystyki oszustów tak dokonywanych i to całkiem realnie.Według informacji pochodzących z Komendy Głównej Policji ta skala jest bardzo wysoka i np. w pierwszym półroczu 2014 r. dokonano ok 8 tysięcy takich oszustw w sieci, w skali kraju. Niestety za tymi cyframi kryją się ludzkie dramaty, bo to nabici w butelkę niedoszli pensjonariusze, którzy nie dość, że stracili pieniądze, to jeszcze mieli co najmniej nieudany pobyt na Podhalu.

Policja ostrzega, że w większości przypadków, fałszywe oferty znaleźć można było w popularnych serwisach wynajmu kwater. Co ciekawe, kontakt z wynajmującym odbywał się przede wszystkim za pośrednictwem maila. W treści ogłoszenia na próżno było szukać stacjonarnego numeru telefonu do oferenta.Oszukani w ten sposób turyści zapłacili i owszem za kwatery przelewem, a gdy przyjechali na miejsce okazało się, że budynek stoi, lecz nikt nie oferuje w nim pokoi na wynajem.

Łatwo jest podpiąć pod ofertę stronę internetową ze zdjęciami. Dlatego przejrzeć sieć w poszukiwaniu opinii na temat danego miejsca nie zaszkodzi. Współczesne wirtualne mapy (Google Street View) są w stanie z każdego miejsca na świecie potwierdzić, czy pod podanym nam adresem stoi hotel lub hostel, czy zwykły dom jednorodzinny. 

Po wpłaceniu pieniędzy przelewem, zachowujmy również potwierdzenia przelewów, a także maile wymieniane z właścicielami, to później cenny dowód oszustwa.Ogólnie dostępny już internet potęgą jest i nie można pomijać jego użyteczności w ułatwianiu sobie życia. Rzecz to niby oczywista ale nie do końca. Nie sztuka dać się naciągnąć oszustowi, bo jak to w życiu bywa, różnej maści cwaniaczkowie wykorzystując wzmożone zapotrzebowanie, czy to z okazji atrakcyjnego weekendu na Podhalu lub planowanego dłuższego tu pobytu, oferują swoje fikcyjne miejsca noclegowe, czy to na terenie Podhala, czy w innych częściach kraju. 

Problem jest ogólnopolski i trzeba do niego podejść ze zrozumieniem, nie z lekceważeniem.Jak zdradliwym doradcą jest pośpiech, naiwna wiara na wyrost w swoją nieomylność, nieuzasadniona niczym ufność oraz nie docenianie sprytu i nikczemności fikcyjnych właścicieli takich pseudo pensjonatów, dowiadujemy się, gdy już rezerwujemy, pomijając wszelkie dostępne środki ostrożności i padamy ofiarą bezdusznego oszusta.On ma nasze pieniądze, my zostajemy na przysłowiowym lodzie.

Stosując się do tych kilku przecież nieskomplikowanych wskazówek, unikniemy nie tylko kłopotów, nie damy się też wykorzystać cwaniakowi, a również wybierzemy niedrogi nocleg na Podhalu, na którym nam zależy i to bez przymusu, że dojechaliśmy i zostaliśmy z niczym i chwytamy co jest, a jest zazwyczaj nie po naszej myśli. Nic tak nie psuje humoru jak świadomość, że daliśmy się nabić w butelkę.
Jeśli artykuł podobał się, masz ciekawe zdjęcia z pobytu na Podhalu podziel się nim z innymi na  acebooku - dziękujemy.
 JG.

Rozkład jazdy


Noclegi

Ośrodek Kolonijno-Wypoczynkowy StaszelówkaOśrodek Kolonijno-Wypoczynkowy Staszelówka
Ząb / Nocleg
Piękny widok na całe Tatry. Idealne miejsce dla rodzin z dziećmi i grup zorg
Rezydencja SienkiewiczówkaRezydencja Sienkiewiczówka
Zakopane / Nocleg
Rezydencja Sienkiewiczówka jest położona w zacisznej części Zakopanego.
Willa HelanWilla Helan
Zakopane / Nocleg
Z obiektu Willa Helan roztacza się piękny widok na Tatry i zielone hale.
Restauracje

Hotel Nawigator***.Hotel Nawigator***.
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
Hotel Nawigator*** to komfortowy obiekt wypoczynkowo-konferencyjny.
Pensjonat, Restauracja BurkatyPensjonat, Restauracja Burkaty
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pensjonat Burkaty to luksusowy obiekt położony w samym centrum Białki T.
Grill w Stadninie Koni RAJD.Grill w Stadninie Koni RAJD.
Szczawnica / Restauracja
W malowniczych Jaworkach znajduje się Stadnina Koni RAJD.

Warto przeczytać

E-kartki góry