IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Podhale warte wspomnień

2014-11-17 //Wstecz
Podhale warte wspomnieńTo były nadzwyczaj udane weekendy na Podhalu. Tłumy widzów gromko oklaskiwały m.in. uczestników wspaniałych pokazów lotniczych, czy parowozjady. Z roku na rok imprezy stają się coraz bardziej atrakcyjne i ciekawe.Nie tylko z tradycyjnych walorów krajobrazowych słynie już Podhale na cały kraj.

Wspominać każdy lubi. Wracamy pamięcią do tego co nas w tym roku wyjątkowo bawiło,a że tak było świadczyły o tym przybyłe na Podhale tłumy, które odwiedziły nie tylko Gorce, Tatry, ale i miejskie lotnisko oraz Rynek miejski w Nowym Targu.Wielkie festyny jakie zorganizowano tego lata w stolicy Podhala, odbywały się pod hasami:Skrzydła Wielkiej Wojny i 6 Piknik Lotniczy

 

Miłośnicy lotnictwa w wydaniu takich imprez  jak Air Show mieli szczególne powody do zadowolenia, gdyż jak się okazało Podhale dopieszcza wielbicieli starych i nowych aparatów lotniczych na wszelkie sposoby. 


W pierwszym rzędzie podziwialiśmy projekt pt."Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914-2014". Była to wysoce wyselekcjonowana forma prezentacji, obejmująca stulecie historii lotnictwa wojskowego z wielkim naciskiem na historię lotnictwa na ziemiach polskich. Ukazano tu i samoloty, ale też tych. którzy na tych ówczesnych cudach techniki walczyli- sylwetki pilotów z nieodłącznym elementem wojny-czym była śmierć. Zaplanowana na terenie Podhala inscenizacja miała swoje historyczne uzasadnienie, gdyż właśnie na tym terenie Małopolski,w historiografii I Wojny Światowej, tędy przebiegał kluczowy odcinek frontu wschodniego, którego przemieszczanie się zostało zatrzymane u bram Krakowa, będącego jedną z największych twierdz ówczesnej Europy

W inscenizacji zaangażowano imponujące siły i środki, które ukazały, że była to jedna z najciekawszych lotniczych imprez plenerowych nie tylko na Podhalu, ale w Polsce. Podziwialiśmy świetnie sobie radzące w powietrzu unikatowe eksponaty, jak chociażby: 
 • łódź latająca Carskiej Marynarki Wojennej Grigorowicz M-15,  
 • niemiecki samolot myśliwski LFG Roland D.VI
 • brytyjski Sopwith Camel, na którym zestrzelono 11 wrogich maszyn
 • samoloty typu Albatros C.I, DFW C.V, LVG B.II, Halberstadt Cl.II, Aviatik C.III.  

Nie zabrakło współczesnych atrakcji, jak prezentacje w powietrzu i zapierające dech w piersiach pokazy akrobacji lotniczej w wykonaniu rewelacyjnej Grupy Akrobacyjnej "Żelazny". Wyśmienita organizacja, bogaty program sprawiły, że ta inscenizacja odbiła się szerokim echem po całym Podhalu, tym bardziej, że zobaczyć można było unoszące się w powietrzu repliki samolotów z okresu I wojny światowej

Dodatkowo, niejako równolegle z pokazami w powietrzu na ziemi imprezie towarzyszyły działania grup rekonstrukcyjnych, które odtwarzały frontową codzienność żołnierzy. Widzowie mieli okazję  zobaczyć jak funkcjonowały takie elementy życia okopowego jak kuchnia polowa, lazaret, kino polowe oraz fragmenty umocnień.


Tego lata impreza goniła imprezę. W centrum podhalańskiego zabytkowego kolejnictwa - w skansenie kolejowym w Chabówce zorganizowano jubileuszową X Parowozjadę. Chabówka przedstawiła licznie zebranym sympatykom parowozów, to co ma najlepszego. Tu każdy parowóz, a później pociąg historyczny indywidualnie przejechał przez Skansen, umożliwiając miłośnikom kolei wykonanie zdjęć. Na miejsce pokazu można było przyjechać ogólnodostępnymi pociągami retro z Zakopanego i Dobrej k. Limanowej (przez Rabkę Zdrój) oraz z Krakowa rejsowymi pociągami innych przewoźników. Oprócz pokazu parowozów, na terenie Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce odbyły się zawody drużyn parowozowych. W pokazie wzięło udział osiem parowozów:
 • Ol12-7, 
 • Ty42-107, 
 • TKh49-1, 
 • lok. spalinowa SP42-260,
 • wagon motorowy SN61-168 ze Skansenu, 
oraz gościnnie dwa parowozy zagraniczne z: 
 • Czech 477.043, 
 • Słowacji 477.013,
a także: 
 • Ty42-24 ze Skansenu w Pyskowicach,
 • TKt48-18 z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

Atrakcyjności dodawały też kursy ogólnodostępnych pociągów retro na trasie Chabówka - Mszana Dolna - Chabówka. Na licznych stoiskach oferowano związane z branżą kolekcjonerską precjoza, bibeloty, periodyki i książki. 


Ponownie ryk silników lotniczych dobiegał z miejskiego lotniska, a to za sprawą zlokalizowanej w wyjątkowo pięknej scenerii Tatr i Gorc imprezy lotniczej, która zgromadziła takie sławy lotnictwa akrobacyjnego jak: 
 • Zespół Akrobacyjny Polskich Sił Powietrznych „ORLIK",
 • Grupa akrobacyjna z Jordanii – ROYAL JORDANIAN FALCONS.
 • Grupa Akrobacyjna Żelazny, latająca na samolotach ZLIN 50LS .
 • Dusana Samko -słowacki pilot akrobacyjny, który przyleci do nas żółtym dwupłatowcem Pitts S-2C.
 • Grupę akrobacyjną FIREBIRDS.

Na 6 Piknik Lotniczy na Podhalu, w Nowym Targu specjalnie przyleciały i demonstrowały swoje możliwości:  

 • Samolot rolniczy jakim jest Zlin Z-37 Ćmelak.
 • Legendarny samolot pochodzący z USA Boeing Stearman A75N1.
 • Jak 18 - Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie ,
 • Pipistrel Virus,
 • Piper Cub L-4H,
 • Tulak Auster,
 • Stinson 108 Voyager,
 • Bu 131 Jungman.

Wiele radości widzom dały starty pięciu balonów na ogrzane powietrze oraz prezentacja balonu na uwięzi,a także pokaz Paralotni PPG z oświetleniem i efektami pirotechnicznymi. Była też możliwość zobaczenia z bliska szybowców i śmigłowca bojowego Mi-24,odbycia lotu turystycznego nad stolicą Podhala jak i wykonania skoku spadochronowego z instruktorem.Rozmach, kunszt, ciekawe eksponaty, atrakcyjne pokazy, to wszystko zdominowało te letnie dni, podczas których z roku na rok z coraz większą intensywnością goszczą pod gościnnym niebem Podhala uczestnicy pokazów ale i widzowie.

Co istotne, to imprezy cykliczne, więc wiele z nich, jak chociażby parowozjada i piknik lotniczy będa miały swoje kolejne edycje. O tym jak dokładnie było, można i przeczytać oraz obejrzeć bogato udokumentowane fotografiami galerie. Na naszych stronach znajdziecie Państwo niezbędne informacje nt.:
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  acebooku - dziękujemy.
JG.

Rozkład jazdy


Noclegi

WILLA MARTAWILLA MARTA
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
To najciekawszy budynek pod względem architektonicznym w Szczawnicy.
Willa BystryWilla Bystry
Zakopane / Nocleg
Stylowa zakopiańska willa.
Pensjonat HalinaPensjonat Halina
Zakopane / Nocleg
Dom położony w zacisznym miejscu. Oferujemy pokoje 2-, 3-, 4-, 5-osobowe z p
Restauracje

Modrzewie Park Hotel *****Modrzewie Park Hotel *****
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
Modrzewie Park Hotel to pierwszy pięciogwiazdkowy hotel w Pieninach.
Karczma Litworowy StawKarczma Litworowy Staw
Białka Tatrzańska / Restauracja
Oferujemy potrawy kuchni góralskiej i polskiej.
AbsyntAbsynt
Nowy Targ / Restauracja
Serdecznie zapraszamy do naszej restauracji od wtorku do niedzieli od godzin

Warto przeczytać

E-kartki góry