IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Podhale równa się ruch

2014-11-15 //Wstecz
Podhale równa się ruchPo Podhalu można i pieszo, i rowerem. Atrakcji dla aktywnych na Podhalu nie brakuje. Niebawem będzie można i na nartach. Jedyne czego nie wypada, to siedzieć bez ruchu.

W listopadzie mamy maj, i gdy werwa nas rozpiera, byśmy szli i na piechtę, chodź do nieba. Ta maksyma nieobca jest dla wielu, którzy przybyli, czy to na weekend na Podhalu, czy też na dłuższy pobyt w górach. Wszędy widać spacerujących, cieszących się piękną, bo niespodziewaną jak na Podhale stabilną o tej porze roku pogodą. Dobroczynne działanie słońca szczególnie, gdy większość dnia spędzamy w cienistych biurach lub innych mało przyjaznych miejscach, jest ze wszech miar pożądane. Każdy promyk, to dodatkowa energia na kolejne dni. Podhale ma tę niewątpliwa zaletę, że dostępne są tu liczne szlaki, które wspaniale nadają się i do spacerów, biegów jak i jazdy na rowerze. Czasem przemknie jakiś jeden, czy drugi na motorze, ale to sporadyczne na szczęście przypadki. Wycieczka, czy to po parku, czy też po lesie, ale i wędrując po innym ciekawym szlaku turystycznym, jest tu jak najbardziej w zasięgu możliwości każdego chętnego. Wystarczy odrobina dobrej woli, szczypta zdrowia, kapka determinacji, aby mile, ciekawie i atrakcyjnie spędzić co najmniej weekend na Podhalu, pośród pięknej przyrody. Miasta i miasteczka Podhala wyposażają swoje zaplecze turystyczne w szlaki przystosowane do aktywnych spacerów. Widuje się i tych spacerujących niejako z przypadku, ale i tych z kijkami od nordic walking. Ci już poznali sekretny urok poruszenia się trzymając w dłoniach kijki. 

Już samo wyznaczanie tras, oznakowywanie szlaków nie wystarcza. Lokalne społeczności wychodzą na przeciw potrzebom i oferują również sprzęt. W Nowym Targu, w punkcie informacji turystycznej, zlokalizowanym w starym,zabytkowym budynku Ratusza na Rynku, można wypożyczyć w dzień powszedni taki komplet kijków. 

W obrębie miasta wytyczono szlaki,po których można ciekawie wędrować.Dla jednych atrakcją będzie spacer w Gorce, dla innych wzdłuż w dużej mierze jeszcze dziewiczego Dunajca,inni zapewne nie pogardzą szlakiem wiodącym do Boru na Czerwonem, uroczego miejsca o statusie rezerwatu.Wybór Gorc, ze szlakami na Turbacz, które wiodą z miasta, z dzielnicy Kowaniec, czy na Stare Wierchy z miejsca startu z Obidowej, dokąd dotrzemy miejskim autobusem linii nr.3, to spacer,który odbywa się po uroczym terenie. Jest on ze wszech miar godny polecenia, ale i co ważne wymaga większej sprawności fizycznej od jego uczestników. Stąd poza walorami typowo charakterystycznymi dla wędrowania, trzeba mieć na uwadze, że teren ten jest często dość stromy z licznymi wąwozami o stojącej tam często wodzie. Nierzadko kamieniste podłoże, po którym spływa woda, stwarza poważne niedogodności w swobodnym poruszaniu się. Warto więc zmierzyć siły, by porwać się na zamiary.

Wybór opcji miejskiej, poza parkiem, który urokliwy, to jednak jest dość mały, to propozycja dla osób o ograniczonych możliwościach fizycznych i ruchowych. Bardziej sprawni, mogą przespacerować się wzdłuż Białego Dunajca, czy to ścieżką pieszo-rowerową, lub idąc równolegle do niej nad samym brzegiem potoku. Spędzone tu chwile uprzyjemni nam żerujące tam obficie dzikie ptactwo. Dotrzemy do przerzuconej przez Biały Dunajec nowoczesnej kładki pieszo-rowerowej, którą wygodnie przeprawimy się na drugi brzeg.Przy odrobinie szczęścia może zaobserwujemy jak spoza skarpy wynurza się sylwetka sportowego samolotu, który holuje szybowiec, w ich wędrówce ku przestworzom. Bliskość do tego miejsca pozwala czasem zobaczyć skupioną twarz pilota tego bezsilnikowego statku powietrznego, który za chwile, po oderwaniu symbolicznej pępowiny pożegluje w chmury. Wyprawa do Boru na Czerwonem, jest przede wszystkim dla tych, którzy i czują się na tyle silni co sprawni, by jednak nadal aktywnie cieszyć się z przyjemności życia.
Wygodne, szerokie, gładkie ścieżki pozwalają na swobodne poruszanie się po terenie rezerwatu. Dodatkowo, ponad terenem o zwiększonej ilości wody w torfiastym podłożu, dla wygody spacerujących ułożono drewniane pomosty, z barierkami. Szerokie, gładkie, proste. Są łatwo dostępne i usprawniają poruszanie się tym, którzy ze swobodnym ruchem mają jednak problemy. Na końcu tego drewnianego traktu umiejscowiono platformę widokową, skąd przy dobrej przejrzystości powietrza widać rysujące się na tle nieba ciemne zarysy Tatr. Zimą atrakcji dodaje obecność śniegu na szczytach. Na tarasie kilka tablic informacyjnych przybliża nam bogactwo fauny i flory Podhala. Bardzo ciekawą cechą tego pięknego miejsca, jest to, że w gorące dni jest tam przyjemny chłód, który mile koi rozgrzane głowy a do tego odgłosy lasu są kojące dla naszych systemu nerwowego. Spacerując, usłyszymy też jak co chwila zawzięcie pracuje dzięcioł, który nie bacząc na weekendy i święta działa niestrudzenie dla dobra lasu. To również miejsce do edukacji przeznaczone dla najmłodszego pokolenia, by nauczyć szacunku do Przyrody i kulturalnego obcowania z Nią. To swoista oaza ciszy i spokoju. To także wyjątkowo atrakcyjne miejsce na pobyt na świeżym powietrzu o każdej porze roku, a szczególnie teraz, gdy jesień zamieniła się rolami z wiosną.  Psa wprowadzamy tu tylko na uwięzi.


Wykorzystując naturalne walory przyrodnicze, na Podhalu żywo realizowana jest idea -idę po zdrowie przez Podhale z Nordic Walking. To mikroprojekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013.Jak już wspomnieliśmy, na ciekawą wycieczkę z kijami, czy bez możemy ze stolicy Podhala wybrać się w zawsze atrakcyje i piękne przyrodniczo, szczególnie teraz- Gorce. Wycieczka na Turbacz, Stare Wierchy, to warte polecenia kierunki, tym bardziej, że docieramy do schronisk PTTK, które ugoszczą nas i ciepłą strawą oraz smacznym napitkiem. Krótki dzień ogranicza jednak czas wędrówki. Pogoda pomimo, że kusi, może jednak ulec zmianie. 

Dlatego zawsze warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, jakie zalecają ratownicy z GOPR.
Ubierzmy się ciepło, stosownie do pory roku, bo zawsze lepiej coś z siebie zrzucić niż nie mieć czego na siebie zarzucić. Nieprzemakalny płaszcz też się przyda, za kilka złotych kupimy taki w kiosku, do tego sa niekłopotliwe w przechowaniu. Na ulewę się nie przydadzą ale na lekki, przelotny deszczyk już tak. Plecak z apteczką pierwszej pomocy ma jak najbardziej swoje uzasadnienie. Na pewno zmieści się termos z ciepłym napojem. 


Tak wyposażeni możemy śmiało wybrać się w Gorce, które są perłą w koronie Podhala. Pobyt na świeżym powietrzu, pośród niczym nie skażonej przyrody, no może poza owczymi odchodami, ale to przecież nic wielkiego, ale za to z pięknym krajobrazem jakim przy okazji mamy okazję się cieszyć, spędzimy w Gorcach na miłym spacerze wspaniałe, pełne relaksu chwile.

Niejako na marginesie, ale przecież nie bez znaczenia jest, że spacery i to najlepiej z kijkami dają ich uczestnikom kilka wymiernych korzyści:

1. Pomagają utrzymać odpowiednią wagę, szczególnie w okresie jesienno-zimowym,
2. Pozwalają utrzymać sprawność, pomimo niekorzystnych warunków pogodowych,
3. Wzmacniają odporność organizmu, co jest szczególnie ważne w okresie jesienno zimowym gdy zwiększona jest zachorowalność na grypę,
4. Dotleniają organizm, poprawiając samopoczucie,
5. Kije utrzymują równowagę podczas chodu, chroniąc przed upadkam- istotne dla osób starszych, mających problemy ruchowe,
6. Urozmaicają zwykłe spacery.

Ten sport jest dla każdego, nie wymaga wielkich funduszy, nie trzeba kupować drogich kijków, wiek uczestnika wycieczki również jest bez znaczenia. Może iść ośmiolatek i osiemdziesięciolatek, każdy swoim własnym tempem, a spacer nawet całymi rodzinami z najmniejszą pociechą w nosidełku też ma swój urok i sens.Staraniem lokalnych pasjonatów nordic walking, Nowy Targ staje się ważnym ośrodkiem rozwoju tego rodzaju sportu na mapie naszego kraju.

Na naszych stronach znajdziecie Państwo wiele przydatnych informacji, gdzie warto zarezerwować tani nocleg, gdzie można niedrogo zjeść, jakie atrakcje oferuje swoim gościom Podhale.U nas zaplanujecie Państwo pdróż w tę tamtą stronę. A o swoim pobycie opowiecie za pomocą naszych w-kartek, które zilustrują co Wasze oczy widziały. Zapraszamy do lektury. Korzystając z naszego fanpage'a , będziemy w stałym z Państwem kontakcie.Na naszych stronach znajdziecie Państwo niezbędne informacje nt.:
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  acebooku - dziękujemy.

JG.

Rozkład jazdy


Noclegi

DW KasprowyDW Kasprowy
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy” i „Giewont” są położone w północnej części Murzasichl
Willa u KośleWilla u Kośle
Zakopane / Nocleg
Willa u Kośle zaprasza.
Willa CarltonWilla Carlton
Zakopane / Nocleg
Ten obiekt mieści się w budynku stanowiącym wspaniały przykład modernizmu.
Restauracje

Chatka PuchatkaChatka Puchatka
Zakopane / Restauracja
CHATKA PUCHATKA ZAPRASZA NA OBIADY DOMOWE CZYNNE CODZIENNIE OD 12 DO 20.
Karczma Pizzeria przy MościeKarczma Pizzeria przy Moście
Szaflary / Nocleg i Restauracja
Jest to obiekt gastronomiczno-rekreacyjny usytuowany w malowniczej górskiej
Pensjonat i restauracja Pod StancyjomPensjonat i restauracja Pod Stancyjom
Ząb / Nocleg i Restauracja
Nasz obiekt znajduje się w centrum Bukowiny Tatrzańskiej.

Warto przeczytać

E-kartki góry