IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Atrakcyjni sąsiedzi

2014-11-14 //Wstecz
Atrakcyjni sąsiedziRegion Pienin i Podhala jest wyjątkowej wartości obszarem. Pełno tu ciekawych i atrakcyjnych miejsc gotowych przyjąć turystów i na niedrogi nocleg jak i smaczne jedzenie w oryginalnym stylu.

Korzystając z super warunków pogodowych wybierzmy się na ciekawą wycieczkę rowerową lub samochodową, do pięknie położonej pośród Pienin Szczawnicy, znanej z właściwości swojego wspaniałego klimatu, ale i niezwykłych walorów turystycznych. Samo wymienianie wszystkich to praca dość karkołomna. Nasz portal zawiera wiele ciekawych opisów takich wypraw. Przedstawiamy kolejny pomysł na atrakcyjny pobyt w Pieninach i rowerową wyprawę po uroczej okolicy.

 

I chociaż flisacy zakończyli kolejny sezon, a tratwy leżakują po wakacyjnych spływach, to warto zaznaczyć, że to jedyna tego typu atrakcja turystyczna w Europie. Tłum oczekujących na wejście, na tratwę jest wielojęzyczny, i to najlepszy dowód na to, że wieść o unikalnym na skalę Europy, spływie po Dunajcu niesie się daleko poza granice naszego kraju. No cóż, tę atrakcję w tym roku mamy jednak z głowy. 
Na chętnych ciekawych wypraw czekają piękne o tej porze roku Pieniny. Ich urok jest tak obezwładniający, że nie do zapomnienia. Sokolica, Trzy Korony, Palenica, to hasła wytrychy, które otwierają szeroko pokłady wyobraźni u tych co tu byli i u tych co tylko słyszeli, że warto. Szczawnica poprzez swoje położenie, ale i wspaniałe wykorzystywanie walorów jakie ma do dyspozycji, jest niezwykłą konkurencją dla nieodległego Podhala, przez który tu zazwyczaj docierają turyści z centralnych części kraju. Wijąca się niczym serpentyna jednopasmowa droga, wymusza i ostrożna jazdę, bo zakrętów sporo, ale i podziwiać jest co. Niewysokie wzgórza porośnięte mieszanym lasem szczególnie jesienią urzekają i zachwycają. Dzieje się tak za sprawą przebarwień na liściastym, różnorodnym drzewostanie. Widoki są zaliczane do najpiękniejszych, bo i na horyzoncie odcinające się od błękitu nieba  granitowe Tatry, u ich stóp pagórkowate wniesienia pokryte różnorodną roślinnością z często widywanymi tu owcami, a bliżej, tuż na wyciągnięcie ręki tafla sztucznego jeziora z tamą na krnąbrnym, tu kiedyś Dunajcu. 

Dwa zamki stojące obok siebie Niedzica i Czorsztyn, w tle elektrownia wodna. Cóż chcieć więcej w jednym miejscu, i to na niewielkim skrawku ziemi. Tak latem jak i zimą w Pieninach kipi turystyczne życie. 

 

Leżąca tuż obok po sąsiedzku Słowacja, bardzo ściśle współpracuje w zakresie wspólnego wykorzystania Pienin dla celów turystycznych. Wiodąca ze Szczawnicy Droga Pienińska prowadzi do jednego z najsłynniejszych na naszym pograniczu obiektu. To budowla sakralna usytuowana w samych Pieninach. Czerwony Klasztor, jest jedną z najsłynniejszych tego typu budowli w obrębie Podhala, Pienin i Spisza.W tak urokliwym miejscu, ta trasa cieszy się wielkim wzięciem wśród turystów, tak pieszych jak i poruszających się na rowerach. Zawdzięcza to i wspaniałym krajobrazom ale i bez wątpienia nie ustępuje podobnym, w tym tej wiodącej do słynnego Morskiego Oka w TatrachJadący przez Podhale w Tatry, mają bardzo dogodny dojazd do Szczawnicy, która będąc położona 30 km od Nowego Targu na Podhalu, skutecznie konkuruje z okolicznymi miastami o turystyczny prymat.  

Z Podhala w Pieniny dojedziemy dzięki bogatej flocie busów, które pracowicie i systematycznie wożą pasażerów ku Pieninom. Po drodze zawsze można wysiąść, czy to w Łopusznej i zwiedzać m.in. słynną Tischnerówkę, skąd korzystając z polnych dróg dojść do Harklowej, aby na szlaku zabytkowej architektury sakralnej podziwiać pochodzący z 1500 r. drewniany kościółek.Kilka kilometrów dalej w Dębnie, kolejny, tym razem wpisany na listę UNESCO stary obiekt sakralny. Nieopodal, bo wszędzie tu przecież blisko,we Frydmanie wsi, co kiedyś miasteczkiem była, po drugiej stronie jeziora czorsztyńskiego, inny ciekawy przykład drewnianego kościółka, a w nim ciekawa attyka z końca XVIII w. Dojechać musimy kolejnym busem, jeśli taka opcja jest nam dana,do Kluszkowiec, gdzie na górze Wdżar obok Organów Hasiora, mamy do dyspozycji czynny też poza zimą, stok z wyciągiem dla miłośników rowerowych ekstremów z piękną panoramą i na Podhale, Spisz i Pieniny. Licznie tam występujące szlaki turystyczne zachęcają do pieszych i rowerowych wędrówek. Po drodze mamy jeszcze Krościenko, urokliwą miejscowość, skąd łatwo dostaniemy się w Pieniny. 
My zaś namawiamy do krótkiego wypadu na Słowację, która słynie ze swojej gościnności i kusi licznymi atrakcjami. W drodze do Czerwonego Klasztoru, czy to w tę, czy w tamtą stronę, możemy odwiedzić przygraniczną miejscowość Leśnica, gdzie po drodze mijamy na wolnym powietrzu zlokalizowaną karczmę, aby pośród wysokich na 2 m rzeźb z panteonu zodiakalnego, skosztować i knedliczek, ale i wybornego słowackiego piwa. Wycieczka przez to zyskuje na małym urozmaiceniu, wjeżdżamy do autentycznej słowackiej wsi z całym jej gospodarskim inwentarzem. Kilka sklepów kusi bogatą ofertą, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przepiękne widoki majaczących wokół Pienin potrafią zauroczyć niejednego.Drogą, jeśli sił starczy pomkniemy i do Czerwonego Klasztoru ale i aż do Sromowiec Niżnych po polskiej już stronie, gdzie horyzont uświetnia majestat Trzech Koron. To dość długa jednak i może nazbyt męcząca dla niewprawnych rowerzystów trasa. Możemy zawrócić na zielony szlak i popedałować do wspomnianego klasztoru.


Co do klasztoru, to budowa jego zwanego początkowo Lechnickim, rozpoczęta została w 1330 roku.Ówcześnie klasztor znajdował się na terenie Węgier, to jednak cieszył się opieką władców Rzeczpospolitej – zwłaszcza za sprawą tzw.donacji z rąk samej Królowej Jadwigi oraz Kazimierza Wielkiego. W skład tych przywilejów wchodził m.in. prawo do połowu ryb na obu brzegach Dunajca, młyn na polskiej stronie oraz co nie jest bez znaczenia,stały kontyngent soli z Wieliczki. W początkowym okresie klasztor odbiegał od jego dzisiejszego wizerunku, a zabudowania jego wykonane były z drewna. Zmian dokonano w 1360 roku i zostały drewniane elewacje zastąpione przez muryi ceglane oraz kamienne, wzniesione zgodnie z zasadami stylu gotyckiego. W XIV wieku Czerwony Klasztor składał się z jednonawowego kościoła z dwiema kaplicami bocznymi oraz zabudowań zarówno o charakterze klasztornym jak i gospodarczym. Swą nazwę wziął od koloru nieotynkowanych początkowo ścian, których budulec stanowiły pierwotnie cegły o ich charakterystycznym kolorze. Nazwa przylgnęła i sakralna budowla przeszła do historii jako "Czerwony Klasztor". Z uwagi na swoje strategiczne położenie, na przestrzeni burzliwych w wydarzenia lat, stał na straży tych ziem. W latach 1431-1433 jednak został doszczętnie zniszczony przez husytów oraz niestety maruderów i rabusiów. Na swoje nowe wcielenie zespół klasztorny czekał do lat 1956-1966, kiedy to został z powodzeniem odrestaurowany.

Obecnie w Czerwonym Klasztorze mieści się m.in. dyrekcja słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego. Najbardziej okazałym budynkiem kompleksu jest gotycki Kościół Św. Antoniego z końca XIV wieku, który został w znacznej mierze zrekonstruowany w stylu barokowym. Jego położenie po stronie słowackiej, kilkadziesiąt minut rowerem ze Szczawnicy sprawia, że to ciekawe miejsce, tym bardziej że jego otoczenie również skutecznie kusi do może już mniej historycznych ale za to z uwagi na ciekawą etnografię tych okolic odwiedzin.Na naszych stronach znajdziecie Państwo niezbędne informacje nt.:
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  acebooku - dziękujemy.

JG.

Rozkład jazdy


Noclegi

Willa ŚlimakWilla Ślimak
Zakopane / Nocleg
Willa Ślimak zaprasza.
Hotel TatraHotel Tatra
Zakopane / Nocleg
Trzygwiazdkowy Hotel Tatra zaprasza.
Pod TatramiPod Tatrami
Białka Tatrzańska / Nocleg
Serdecznie zapraszamy do naszego domu wypoczynkowego "Pod Tatrami".
Restauracje

Restauracja 7 KotówRestauracja 7 Kotów
Zakopane / Restauracja
Jeszcze przed II wojną światową powstała przy drodze do Morskiego Oka...
KARCZMA Regionalna Rusiń-SkiKARCZMA Regionalna Rusiń-Ski
Bukowina Tatrzańska / Restauracja
ZAPRASZAMY do Regionalnej Karczmy z pysznym jedzeniem.
Hotel Sichlański DworekHotel Sichlański Dworek
Murzasichle / Nocleg i Restauracja
Warto skorzystać z oferty łączącej klasykę,funkcjonalność,prostotę i wygodę.

Warto przeczytać

E-kartki góry