IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Wspólny spacer po Podhalu

2014-11-13 //Wstecz
Wspólny spacer po PodhaluSympatyczny, na pierwszy rzut oka niegroźny. Naturalny mieszkaniec leśnych ostępów na Podhalu, szczególnie na pograniczu polsko - słowackim. Niedźwiedź.

Media co rusz donoszą o bulwersujących opinię publiczną faktach, iż olbrzym z Tatr pojawił się na spacerze  wieczorową porą w Zakopanem.To, że upodobał sobie Podhale nie dziwi. Spacer odbywał się w towarzystwie młodych.Ciekawskie, szybko poruszające się, grzebią w koszach na śmieci szukając pozostawionych przez ludzi odpadkach. Co innego obserwować taką rodzinkę w bezpiecznym zaciszu domowych pieleszy na ekranie monitora a natknąć się na to towarzystwo nocą na ulicy sporego przecież miasta. Nie inaczej jest na szlaku. Tu dzikie zwierzęta czują się jednak u siebie. Nie płoszą ich przejeżdżające samochody, odgłosy miejskiego życia. Ich pewność siebie potęguje to, że są na swoim terytorium. 

Według służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie TPN, bo tam niedźwiadki są na porządku dziennym, należy bezwzględnie podczas wyjść w Tatry trzymać się wytyczonych szlaków,gdyż naturalni mieszkańcy lasu na swój sposób szykują się do kolejnej sennej dla nich pory roku.Szukają pożywienia, które dostarcza im często człowiek, który pozostawia po sobie liczne odpadki, a zwierzęta z chęcią je konsumują. Dlatego też idąc za śladem ludzi zapuszczają się w tereny miejskie, gdzie parę razy zaobserwowały je już kamery monitoringu.


Chociaż zwierzęta te zazwyczaj omijają jednak ludzkie szlaki,to pracownicy TPN ostrzegają, że człowiek w konfrontacji z niedźwiedziem prawie zawsze stoi na przegranej pozycji. Nie należy go karmić, trzeba spokojnie oddalić się szlakiem w przeciwnym do niego kierunku, jako zły a nawet wrogi zamiar zostanie odebrany zamysł nawiązania bliższych z nim relacji, co może nie wyjść, komu jak komu, ale człowiekowi na zdrowie. To jakby nie było potężny przeciwnik człowieka wagi XXL, do tego drapieżnik, mierzy w wyprostowanej postawie nawet do 3 metrów wysokości i waży do 400 kg. Nie bez zasadnie nazywany był i uznawany też jako król z naszych puszcz. W przeszłości mieszkał na terenie niemal całej Polski. Jeszcze w XVII wieku polowano na niedźwiedzie w lasach centralnej Polski, do XIX w. były też mieszkańcami Gór Świętokrzyskich, Mazur i Puszczy Białowieskiej.Obecnie niewielkie ich ilości ostały się w kilku miejscach Polski.To, że dziś te zwierzęta są rzadkością wcale nie oznacza, że spotkanie z nimi jest niemożliwe. Niedźwiedzie brunatne znalazły swoje ostatnie schronienie w lasach Bieszczad i Tatr

To dość ruchliwe zwierze, w poszukiwaniu pożywienia przemierza dość rozległe trasy. Tak do końca nikt nie jest w stanie policzyć ile osobników zamieszkuje nasz kraj. Chodzą dość swobodnie po wspólnym polsko-słowackim pograniczu. Trudno określić więc ile niedźwiedzi na terenie Podhala na stałe mieszka, a ile tylko tu przywędrowało z wizytą. Naukowcy z Rumunii wykazali w wyniku przeprowadzonych tam badań, że przeciętnie samice niedźwiedzi przemierzają dziennie ok. 8 km, a samce – aż 21 km. Terytorium przeciętnego dorosłego niedźwiedzia obejmować może nawet ok.1600 km kw., a młodego, migrującego samca szukającego stada nawet 12 tys. km kw.

Człowiek zawłaszcza coraz to kolejne połacie obszarów dotąd uznawanych przez niedźwiedzie za ich siedlisko. To powoduje, że na terenach zamieszkanych przez niedźwiedzie coraz trudniej też o odpowiednie dla nich stałe siedliska. Są one szczególnie ważne dla ciężarnych niedźwiedzic. Wiadomo, że taka samica przed porodem musi znaleźć niedostępny, bezpieczny z jej punktu widzenia matecznik, gdzie urodzi młode i będzie mogła odchować je przez zimę. Zrobi to w gnieździe zwanym gawrą. Ten teren jest bardzo agresywnie broniony. Spotkanie z niedźwiedziem jest możliwe właściwie tylko wtedy, kiedy człowiek zapuści się w te okolice, w których zwierzę się go nie spodziewa. Nie wolno tego czynić, samica w obronie gawry jest bardzo niebezpieczna.


Innego rodzaju spotkaniem będzie, gdy zwierzę zawędrowało, będąc kuszone porzucaną na szlakach żywnością w rejony zamieszkałe lub po prostu na szlaku. Zdarza się że samica podąża za zagubionym, bo rozbrykanym potomstwem. Odwrócenie się i oddalenie w przeciwnym do misiów kierunku powinno załatwić sprawę. Co najwyżej będziemy przez jakiś czas wnikliwie obserwowani. Za żadną cenę nie wolno dokarmiać tych zwierząt. Bedą bowiem szły za zapachem ludzi, kojarząc ich z pokarmem. To może się skończyć nie byle jakim problemem. Niedźwiedź pojedyńczy, mały czy duży to jednak dla nas wielki problem. Za małym przyjdzie jego matka, zła na malucha, groźna dla człowieka. Pojawić się w górzystym terenie może w zasadzie znienacka. Przywołując malucha nie dość, że odciągamy go od gawry, to jeszcze przyciągamy sobie na głowę wielki kłopot w postaci jego nie nazbyt towarzyskiej matki. Zostawmy go samemu sobie, zwierzęta te doskonale sobie radzą bez pomocy ludzi, która wręcz im nie służy.

Niestety, ostrożne ale i płochliwe w tym też szaleńczo groźne niedźwiedzie mając jedną słabość -są niepoprawnymi łasuchami, czując zapach jedzenia zapuszczają się nawet , co widać na ulice miast. Właściciele pasiek a w przeszłości leśnych barci doskonale wiedzą jak niezwykle atrakcyjne są dla nich pszczele wyroby. Nie mniejszą popularnością cieszą się także nasze śmieci. Niedźwiedzie z upodobaniem przewracają kubły w śmietnikach, zaglądają do pozostawionych worków z odpadkami w poszukiwaniu smakowitych resztek. A zasmakowanie w jedzeniu człowieka, to najgorsze, co może dziś te zwierzęta spotkać.
Napotkawszy resztki naszych kanapek,ciastek, owoców, zaczyna niestety kojarzyć sobie zapach człowieka z pożywieniem. Przestaje bać się człowieka, podchodzi coraz bliżej ludzkich siedzib,zaczyna być konfliktowy, bo próbuje wymusić smakołyk, może nawet w celu jego pozyskania zaatakować.


Aby zaradzić temu problemowi niezbędna jest świadomość wśród turystów, gdyż nieprzestrzegania prostych z pozoru zasad niesie poważne zagrożenie zetknięcia się z tym groźnym dla człowieka zwierzęciem. Odpowiedzialni za stan bezpieczeństwa w Tatrzańskim Parku Narodowym, podejmują rozliczne działania aby zwierzęta nie mogły się dostać do śmietników.Zabezpieczają je poprzez montaż na nich wysokich, trudno dostępnych klap. Restauracje otoczono też elektrycznymi pastuchami w miejscach, gdzie trzyma się resztki jedzenia.Wszystko po to, aby zwierzęta trzymały się z dala od ludzi.Im mniej mają z nami do czynienia, tym dla nich lepiej. Dla nas też.


Zauważalny jest ponownie wzmożony ruch na szlakach turystycznych i obecność turystów na szlakach. Już od dłuższego czasui na Podhalu świeci jesienne słońce i jest jak na tę porę roku dość ciepło. Jedynie w strefie wysokogórskiej, miejscami mogą występować oblodzenia, a turyści mogą natknąć się na resztki śniegu po opadach sprzed kilkunastu dni.Niedźwiedzie zniesmaczone przewrotną aurą mogą być nieco pobudzone. Ratownicy TOPR oceniają, że warunki do pieszych wędrówek są dobre, choć podczas wypraw w wyższe partie Tatr trzeba  zachować szczególną ostrożność.A pogoda zachęca do spacerów niosą ze sobą różne niespodzianki. Niedawno media doniosły, że do władz TPN wpłynęło zażalenie, iż po terenie parku poruszają się swobodnie dzikie niedźwiedzie. Ciekawe jaką skargę wniosły by niedźwiedzie, gdyby tylko mogły

Pogoda chociaż atrakcyjna może nas zwieść. Mgły, oblodzenia, krótki dzień, to parametry jesiennego dnia. Warto zawsze być zaopatrzonym w ciepłą, nieprzemakalną odzież, źródło światła, termos z ciepłym płynem,środki do nawiązania łączności ze służbami ratunkowymi.
Wychodząc w góry należy zostawiać u kogoś informacje, gdzie dokładnie się wybieramy i kiedy planujemy swój powrót.

Pozwólmy sobie pomóc, bo nie wiemy,co może nas lub kogoś z naszego otoczenia spotkać. Upadek, zwichnięcie nogi, potłuczenie, czy co gorsza złamanie. Na naszych stronach udostępniamy informację o bardzo pożytecznej aplikacji ratunkowej, warto ją mieć w swoim smartfonie. Opisy ciekawych wycieczek, atrakcyjnych miejsc- to wszystko, co warto zobaczyć będąc na Podhalu, znajduje się w naszym przewodniku. Zachęcamy do dalszej lektury. Podhale jest pełne ciekawych miejsc, czekają na Wasze odwiedziny.

Na naszych stronach znajdziecie Państwo niezbędne informacje nt.:
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  acebooku - dziękujemy.


Opracowano z wykorzystaniem materiałów TPN.
JG.

Rozkład jazdy


Noclegi

DW U Tośki 1DW U Tośki 1
Murzasichle / Nocleg
Dom wczasowy "U Tośki" powstał zimą 1987 roku. Jest on jakby rodzinną tradyc
Pensjonat Willa JordanówkaPensjonat Willa Jordanówka
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy do uroczego Pensjonatu Willa Jordanówka.
Pensjonat WojtuśPensjonat Wojtuś
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
Nasz ośrodek to wyjątkowe miejsce dla wyjątkowych gości.
Restauracje

Pensjonat i restauracja Pod StancyjomPensjonat i restauracja Pod Stancyjom
Ząb / Nocleg i Restauracja
Nasz obiekt znajduje się w centrum Bukowiny Tatrzańskiej.
Chatka PuchatkaChatka Puchatka
Zakopane / Restauracja
CHATKA PUCHATKA ZAPRASZA NA OBIADY DOMOWE CZYNNE CODZIENNIE OD 12 DO 20.
Pensjonat PstrągPensjonat Pstrąg
Łopuszna / Nocleg i Restauracja
To jedyna na Podhalu restauracja, oferująca ryby z własnej hodowli.

Warto przeczytać

E-kartki góry