IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Po Podhalu

2014-11-07 //Wstecz
Po PodhaluWędrując po Podhalu, zachwycamy się pięknymi widokami i życzliwymi ludźmi spotykanymi po drodze, cieszy nas też zdrowe jadło,a i świeże powietrze,krystalicznie czysta i zimna woda w górskim potoku. Przybywający tu znajdowali natchnienie i do pióra,i do pędzla a w latach późniejszych przybyło kolejne natchnienie-wędrowanie.


Mamy według wielu najpiękniejszą dla Podhala porę roku


I chociaż nie tak zawsze ona wyglądała, bo i wiało i padało czym popadnie, to jednak tęcza barw jakimi nas olśniewała, zawsze wzbudzała zachwyt, żeby nie powiedzieć zauroczenie. Nie bez racji. Przyroda bowiem olśniewa, usiłuje mocno zaistnieć w naszej świadomości czerwieniącymi się bukami, czy też żółknącymi brzozami, albo brązowiejącymi klonami. I chociaż ptactwa już mało, bo te co ciepło lubią, hen za morze odleciały, to z radosnym gęganiem nie rozstaniemy się. 

Podhale czeka na turystów. 

Leśne dukty, szlaki, spowite poranną mgłą czynią z Gorc magiczną krainę o niepowtarzalnym uroku. Właśnie teraz warto pamiętać, że to właśnie w czas jesieni najlepiej wybrać się na piesze wyprawy w góry. Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka. Z jednej strony, to obecnie na szlakach jest znacznie mniej osób niż np. w okresie wakacji.Z drugiej, to właśnie w porze jesieni i Tatry, i Pieniny, Gorce są najpiękniejsze, gdyż mienią się tysiącami bar. Do tego dodać należy, że przeważnie teraz o tej porze roku na Podhalu jest jeśli chodzi o pogodę najbardziej stabilnie. Wszyscy, którzy tu byli wiedzą , że Złota Polska Jesień jest tu najpiękniejsza i gdy robi się ciepło i słonecznie, to góry spowije Babie Lato. Pogoda sprzyja wówczas pieszym i rowerowym wędrówkom.

Leżące na swoim styku trzy krainy historyczno-geograficzne są ściśle ze sobą powiązane kulturowo i gospodarczo. Człowiek, który przywędrował tu m.in. i z dalekiej wołoszczyzny, na przestrzeni kilku stuleci, odkąd na stałe zawitał w te strony, swoim działaniem dokonał tu wiele, wykorzystując to, czym obdarowała te ziemie Matka Natura


Są tu zatem i gospodarstwa rolne działające w oparciu o wypas owiec, które szczycą się bogatą tradycją, chociażby w oparciu o tzw. Redyk Karpacki, pasieki i barcie produkujące płynne i jadalne złoto, za sprawą pracowitych pszczółek, a również stawy hodowlane pełne wszelakich ryb. Nie dziwi zatem, że mówimy, iż pomiędzy Tatrami, Gorcami, Babią Górą i Pieninami, leży Podtatrze, a przez wielu w skrócie nazywana ot Region Podhale- to kraina wyśmienitym mlekiem i miodem słynąca.

Zeszłe stulecia obfitowały w burzliwe zdarzenia, wojny, powstania,a i klęski żywiołowe nie oszczędzały tych ziem. Podhale nie pozostało bez śladu tych licznych zdarzeń, a przybrały one postać istniejących po dziś dzień zabytków i tradycji. Mieszanka kulturowa i etniczna jaka zapanowała na tym obszarze, zaowocowała mrowiem atrakcji i ciekawostek tak w postaci unikalnej i charakterystycznej architektury opartej na drewnie, przybierając postać urokliwych kościółków, cerkiewek, domów mieszkalnych, dworów, gospód, karczm jak i budynków o różnym przeznaczeniu. Mają one jeden wspólny mianownik- historia, nierzadko pogmatwana, ale zawsze odzwierciedlająca polskość tych ziem.

Tak zatem Orawa, Podhale i Spisz, to te trzy krainy historyczno-geograficzne, które są ze sobą ściśle powiązane i stanowią też o sile ludzi tu mieszkających, bo kraj w obrazy piękne bogaty, choć warunki do życia były i są niezwykle trudne. Teraz, gdy wędrując przetartymi już szlakami, traktami, to widzimy te lasy i łąki kwiecia i ziela wszelkiego pełne. Czyste potoki i strumienie górskie, które toczą swe wody zimne i czyste zasobne w ryby. Pomimo skał, ostrego i kapryśnego klimatu, ludzie tu szli, by żyć i tworzyć. Będąc na styku ościennych państw, monarchii, cesarstw, nierzadko padały ziemie te ofiarą łupieżczych najazdów, które i rujnowały gospodarkę ale i ogołacały ziemie z ludzi. Wiodły tędy szlaki dalekie, prowadzone przez tutejszych jak i cudzoziemskich kupców, którzy wraz ze swoimi towarami nieśli wieści ze świata całego. Kwitł handel, rozwijało się rzemiosło wytwarzające dobra na handel, a nade wszystko były tu i żupy solne ale i kopalnie i huty żelaza i innych minerałów, które wydobywano m.in. w niedalekich Tatrach. Liczne ślady tej działalności są do dziś obecne i dostępne.


Bogactwo ziemi kusiło, od XIVw. zaczął się ożywiony napływ ludności, fundowano wsie, na prawie włoskim, magdeburskim, polskim. Powstawały miasta, warownie i zamki, które stały na straży bezpieczeństwa i zapewniały swobodny przepływ ludzi i towarów.

Podhale nawiedzali też celebryci tamtych czasów, którzy i opiewali je w pieśniach, pisali prozą i wierszem. Znajdowali tu natchnienie ale i spokój od zgiełku tamtego świata. Kryli się tu uciekinierzy wszelkiej maści. I ci co o Wolną i Niepodległą Rzeczpospolitą walczyli, ale i zwykli złoczyńcy, których tych i owych na cel wziął i ścigał ich nieprzejednany wróg. Skryć się tu było łatwo, bo i przestrzenie duże a i rzadko jeszcze zamieszkałe. Gorąca krew i nieokiełznany charakter często były tematem tak literackich jak i muzycznych, malarskich, rzeźbiarskich a później też i filmowych dzieł, które z czasem obrosły żyjącą swoim życiem legendą. Nietuzinkowe postaci tak z czasów odległych jak i niedawnych, ukazują cały dramatyzm losów i postaw ludzi, którym Podhale było domem.


Region Podhale-to synonim zdrowia, zaradności, pracowitości ale i gościnności. 

Niekwestionowana zdawałoby się Stolica Podhala, która w widoczny sposób nadal kultywuje swoje wiekowe tradycje sięgające do korzeni w góralskiej kulturze. 

Dla jednych to miasto żywiołowo rozwijające się, z bagażem historycznych dokonań co i zaniedbań , a dla innych prowincjonalne, pozbawione estetyki i większego ładu urbanistycznego. Onegdaj Nowy Targ był centrum kożusznictwa nieco podupadłego teraz. Ciągle żywe są tu jednak jeszcze tradycje kuśnierskie, oparte na miejscowej hodowli zwierząt, a produkty dostępne są na tradycyjnych jarmarkach odbywających się zgodnie z tradycją królewskich przywilejów rodem od Kazimierza Wielkiego w czwartki i soboty. Okoliczne wsie nadal dostarczają też tak charakterystycznych wyrobów jak sery owcze i całą gamę produktów pochodzących z udoju owiec. Tradycja wypasu tych zwierząt zdaje się odradzać. Ciesielka i kowalstwo, to kolejne tradycyjne już zawody, które na Podhalu nadal twardo się trzymają. Pięknie zwieńczone góralskie chaty bogato zdobione kutym w żelazie ornamentem, do dziś zachwycają. 


Stolica Podhala to również bogate w atrakcje kulturalne miasto, organizujące słynące na cały kraj imprezy jak Piknik Lotniczy, czy Jarmark Podhalański. Bogata baza gastronomiczno-hotelarska jest w stanie obsłużyć najbardziej wykwintnych i wymagających klientów. Pewne niedostatki natury organizacyjnej jakie pojawiają się tu i ówdzie skutecznie eliminują życzliwi zazwyczaj mieszkańcy, którzy wskażą i oprowadzą jak trzeba. Sportowe laury jakie są udziałem miejscowych sportowców wysoko klasyfikują miejscową młodzież. Od dziesięcioleci miasto słynie z hokeja na lodzie, i chociaż ta akurat baza sportowa jest tu rodem z zeszłej epoki, to nie stoi to na przeszkodzie, by duma nowotarżan- Szarotki Podhale Nowy Targ dawała się ostro we znaki swoim sportowym rywalom.

Bardzo ciekawym miastem Podhala jest też, bo położona przepięknie Rabka-Zdrój, zwana też Miastem Dzieci.Modernizowane, remontowane, przez co może nieco czasami bywało tu i ówdzie niedostępne. Zlokalizowane bardzo ciekawie, bo na północno-wschodnich krańcach pasma uroczych i wiecznie zielonych Gorców, u ujścia Poniczanki i Słonki –potoków wpadających do rzeki Raby. Miasto to posiada status uzdrowiska specjalizującego się m.in. w leczeniu chorób dziecięcych ale nie tylko, ma wśród odwiedzających ten kurort wczasowiczów opinię atrakcyjnego ośrodka turystycznego. Wjeżdżających wita sam Św. Mikołaj stojący na kamiennej kuli ziemskiej. Przepiękne krajobrazy z każdego zakątka miasta powodują, że nie tylko dzieci nie będą się tu nudziły. Z miasta można bezpośrednio ruszyć na jedną z kilu tras turystycznych, a zza jego opłotków np. podziwiać majestatyczną Babią Górę.Rozrywce w mieście służy i Rabkoland- słynne i pełne atrakcji, i ciekawostek miasteczko-lunapark z mnóstwem niespodzianek dla najmłodszych , ale i cudowny Park Zdrojowy z tężniami, placami do uroczych zabaw, majestatycznym amfiteatrem oraz z unikalnym klimatem. Nieopodal, w Chabówce działa ciekawe Muzeum Kolejnictwa, gdzie eksponowane są stare ale nadal jare parowozy, elektrowozy, wagony i wszelkiego autoramentu kolejowe specjały. Stamtąd też wyrusza w cykliczne wakacyjne wyprawy retro skład, który obsługuje autentyczny parowóz. Coroczny Piknik Kolejowy przyciąga rzesze turystów od najmłodszych po najstarszych.

Miłośnicy Diablaka, czyli Babiej Góry udają się w stronę nie aż tak odległej Zubrzycy. Poza ciekawym sąsiedztwem szczyci się do tego wspaniałym skansenem, w którym pieczołowicie odrestaurowano kilka pięknych orawskich chałup, a także obiektów gospodarczych-toOrawski Skansen Etnograficzny. Nasza polska część Orawy rozpościera się u południowych skłonów Babiej Góry, która zamyka północny horyzont krainy. Od zachodu i południa otacza Orawę granica państwowa ze Słowacją, a od wschodu jakże piękne Skalne Podhale. To cudowna kraina z bardzo bliskimi więzami Tatr i Babiej Góry, bowiem właśnie one dominują na horyzoncie w jej krajobrazie. Poza tym stosunkowo niewielkie wzniesienia i pagórki jakie rozpościerają się pomiędzy wioskami, pokryte szachownicą pól i lasów, to jedne z najlepszych punktów widokowych na polskim Podtatrzu. Ciągle rozwijane ścieżki rowerowe stanowią idealne miejsce dla wycieczkowiczów dwukołowych. Za wybitny do obserwacji uchodzi wznoszący się nad Orawką Groń. Stąd widoki na pasmo Tatr uznawane są przez wielu za jedne z najpiękniejszych.


Pomniejsze miejscowości ulokowane na Podhalu, dzięki swojemu położeniu pomiędzy lasami i łąkami pełnych kwietnych aromatów jak Czarny Dunajec, Chochołów również , z uwagi na te właśnie walory są uznanymi ośrodkami turystycznymi. Są tu też ciekawe zabytki sakralne pełne ludowych dzieł sztuki. 

Chochołów ma swoją kolekcję unikalnych i tyleż wspaniałych, bo nadal użytkowanych góralskich chałup, które zbudowano z drewnianych płazów w starym podhalańskim stylu. Pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku. Rokrocznie właściciele z okazji świąt kościelnych własnoręcznie szorują płazy z zewnątrz, przywracając im naturalny koloryt.

Na turystykę przez wielkie "T" postawiły nieznane szerzej jeszcze kilkanaście lat temu wsie rodem z Podhala- Bukowina i Białka Tatrzańska. Obie rywalizują pomiędzy sobą ale i z zimową stolicą Polski- Zakopanem, o prymat w sferze sportów zimowych, ale i nie tylko, co ostatnio widać coraz bardziej.


Te turystyczne wsie, to popularne na Podhalu ośrodki sportów tak zimowych jak i ogólno-rocznych. Termy, liczne SPA, wspaniałe walory widokowe, niezwykła gastronomia, doskonale komponują się ze słynnymi z twórczości ludowej i artystycznej mieszkańcami.


Okolice Gliczarowa, jak mało które posiadają tak poszukiwany zróżnicowany stopień trudności i długość tras pieszych ale i rowerowych. Na szczęśliwego wędrowca czekają tu m.in.: 

  • urokliwe kościołki
  • przydrożne kapliczki,
  • zabytkowe chaty,
  • szałasy pasterskie,
  • lokalne muzea. 

Poniesiony na jej pokonanie wysiłek zostanie nagrodzony pięknym widokiem na całe pasmo Tatr. Gliczarów Górny ze swoim drewnianym kościółkiem, który prezentuje sobą przepięknie wykonane drewniane wnętrze, jest przykładem ciągle zachwycającego podhalańskiego stylu architektonicznego. Wielką atrakcją Gliczarowa Górnego są jego walory krajobrazowe.Roztacza się stąd piękny widok. Stąd widać Tatry w całej okazałości. Polana Głodówka leżąca nieopodal jest dostępna zarówno dla pieszych jak i zmotoryzowanych turystów. Do dyspozycji są tutaj parkingi, na których możemy bezpiecznie zostawić nasz środek lokomocji. Miejsca na Polanie jest dość, a jej powierzchnia wynosi ok.6 ha. Zlokalizowana jest na poziomie 1070-1144 m.n.p.m. Jak ze wszystkimi tego typu miejscami tu bywało, w przeszłości stanowiła atrakcyjny teren do wypasu owiec. Polana nieustannie gości wędrowców, bowiem poza przepięknymi widokami jakie stąd się rozpościerają na nieodległe Tatry, stanowi szlak dla udających się nad Morskie Oko oraz do Bukowiny Tatrzańskiej. Atrakcyjności dodaje zlokalizowane tu schronisko turystyczne (GPS: N: 49° 18' 7" E: 20° 6' 57"), a także wiele punktów handlowych, w których turyści mogą nabyć regionalne wyroby oraz posmakować prawdziwego oscypka z mleka wypasanych tu owiec. To miejsce uznawane jest za jedno z najpiękniej położonych w Tatrach.


Czarna Góra to kolejna urokliwa podhalańska miejscowość. Położona jest niedaleko Gliczarowa Górnego. Również zaliczana jest do listy ciekawych punktów widokowych na tym terenie. Kusi turystów możliwością oglądania jednych z najpiękniejszych widoków obejmujących Tatry, Pieniny, Gorce, Babią Górę i Trzy Korony w Pieninach. To również ulubione miejsce paralotniarzy, którzy uczynili zeń swój punkt startowy. 


Dla wygody turystów utworzono w tym miejscu bazę turystyczną, która zapewnia aktywny wypoczynek. Zimą jest tu do dyspozycji wypoczywających wyciąg narciarski z wypożyczalnią sprzętu na miejscu. Na miłe chwile możemy liczyć w pobliskiej karczmie oferującej doskonale jedzenie oraz możliwość posłuchania góralskiej i cygańskiej muzyki. Na szczycie góry ustawiono stoliki, aby przy smacznym posiłku delektować się podziwianiem okolicznych widoków

Wielbicieli regionalnej architektury drewnianej na skalęUNESCO namawiamy na wypad do Dębna Podhalańskiego. To bardzo stara wieś, położona w widłach Białki i Dunajca. Niedawno wpisano na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego stojący tam obiekt sakralny -kościółek – perły architektury podhalańskiej. W jego wnętrzu zachwyca gotycko-renesansowa polichromia z początku XVI wieku.


Stary zamek rodem ze średniowiecza odnajdziemy w nieodległej Niedzicy, na Spiszu . Tu rozlokowała się jedna z najładniejszych murowanych warowni w Polsce. To niewątpliwa atrakcja turystyczna nie pozostającą obojętną na Turystów. Dla uzupełnienia listy zabytków dodamy, że ciekawym obiektem jest też zabytkowy kościół św. Bartłomieja z końca XV wieku. Współczesna zapora wodna ze zbiornikiem wodnym na Zalewie Czorsztyńskim, stwarza niepowtarzalne możliwości odbycia m.in. tak intrygującej wycieczki rowerowej wokół tego zbiornika, jak i rejsu statkiem wycieczkowym po samym Jeziorze, a latem zasmakowania kąpieli w góralskim morzu.


Zapraszamy na nasze strony, gdzie znajdziecie Państwo iatrakcyjne lokalizacje noclegów w opisanych tu regionach. Informujemy osobno też o wartych odwiedzenia z uwagi na tradycyjne w smaku i jakości potrawy- karczmy, gospody i restauracje. Dokładne opisy miast, tras turystycznych pozwolą Państwu wybrać te najbardziej Wam pasujące. 

Ci z Państwa, którzy już byli u nas w gościnie i mają oprócz miłych wspomnień pamiątki w postaci zdjęć, filmów, mogą zamieszczać je na naszym fanpage. Do Państwa dyspozycji jest również nasz adres mailowy kontakt@otopodhale.pl, gdzie można nadsyłać swoje opinie, podzielić się z nami swoimi zdjęciami jak i podsuwać nam ciekawe pomysły, czy to w postaci Państwa relacji jak samych tylko propozycji. Najciekawsze z nich zamieścimy w naszym przewodniku

Byłeś – opowiedz nam o tym, my opowiemy to innym. Nie chowajmy swoich wspomnień do szuflad, dzielmy się swoimi wrażeniami z innymi.

 

Na naszych stronach znajdziecie Państwo niezbędne informacje nt.:
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  acebooku - dziękujemy. 

JG.


Rozkład jazdy


Noclegi

Willa PokusaWilla Pokusa
Szczawnica / Nocleg
Willa Pokusa oraz Pokusa I znajdują się w samym centrum Szczawnicy.
Zajazd Pod ChmurkąZajazd Pod Chmurką
Rabka Zdrój / Nocleg i Restauracja
Ten zakątek to znakomite miejsce na wypoczynek rodzinny i indywidualny.
Willa HelanWilla Helan
Zakopane / Nocleg
Z obiektu Willa Helan roztacza się piękny widok na Tatry i zielone hale.
Restauracje

Pensjonat, Restauracja BurkatyPensjonat, Restauracja Burkaty
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pensjonat Burkaty to luksusowy obiekt położony w samym centrum Białki T.
Willa AltaWilla Alta
Bukowina Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Czarująca willa w najpiękniejszym miejscu widokowym w całej Bukowinie
Pizzeria Restauracja PrimaveraPizzeria Restauracja Primavera
Nowy Targ / Restauracja
Restauracja, pizzeria, pub

Warto przeczytać

E-kartki góry