IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Kulturalna Stolica Podhala

2014-11-06 //Wstecz
Kulturalna Stolica PodhalaLiść już opadł, zmierzch zapada szybko, listopad ze swoją nostalgiczno-patriotyczną wymową nastraja do spędzenia kilku dłuższych chwil na małym qui pro quo.

Listopadowy czas w polskiej kulturze, to nie byle jaki okres. Szczególną uwagę przykuwa zazwyczaj 11 Listopada- Dzień Niepodległości. Poprzedza go Dzień Wszystkich Świętych. Uroczysty nastrój z początku miesiąca przenosi się na jego drugą dekadę, gdy wspominamy i czcimy tych, co walczyli i wywalczyli Wolną i Niepodległą.  Na Podhalu z dużą powagą celebruje się te święta, tak charakterystyczne dla poważnie traktujących swoją przynależność narodową górali. Stąd też bierze się poświęcona tym wydarzeniom duża aktywność kulturalna w Miejskim Domu Kultury. Czeka na nas tam sporo spotkań, koncertów i wykładów.

96. rocznica odzyskania niepodległości zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Są zapowiedzi wspólnych śpiewów pieśni niepodległościowych, projekcjI filmów polskich o tematyce patriotycznej. Każdy pokaz filmów poprzedzony będzie stosownym komentarzem, wprowadzającym w atmosferę niepodległościowej tematyki.Tych z amatorów dobrego, bo polskiego kina, zapraszamy na cykl projekcji specjalnie wyselekcjonowanych obrazów. Szczegółowy plan przedstawia się następująco:
  • We wtorek 11 listopada godz. 18.00-projekcja filmu "80 milionów", w reż. Waldemara Krzystka, 
  • 12 listopada w-środa o godz. 18. projekcja filmu "Ida", w reż. Pawła Pawlikowskiego.
  • Tydzień później-19 listopada o godz. 18.00 pokaz filmu "Chce się żyć", w reż. Macieja Pieprzyca.
  • "Biało-czerwona filmowa" zagości w dniach 11, 12 i 19 listopada w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury. Po pokazie krótka rozmowa z zaproszonymi gośćmi na temat jednego z wątków poruszanych w filmie. 
  • "Karpackim szlakiem II Brygady Legionów" - tu spotkanie w ramach cyklu "Bohaterowie I i II Wojny światowej z nowotarskiego Gimnazjum" poprowadzi nauczyciel I LO w Nowym Targu pan Jacek Waksmundzki.


Na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych 10 listopada o godz. 19.15 do kina "Sokół" zaprasza Burmistrz Miasta Zakopane z okazji Święta Niepodległości. Poprowadzi je Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner wraz z solistami Katarzyną Lassak i Krzysztofem Łakomikiem oraz członkowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.Koncert przypomni znany ale także i mniej znany repertuar. Dla wszystkich przygotowane zostaną śpiewniki. Wstęp wolny.


Burmistrz Miasta Zakopane zaprasza mieszkańców i Gości na uroczystości 96. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w dniu 11 listopada br. Zachęcamy do zapoznania się z ich programem oraz z planowanymi imprezami towarzyszącymi.

  • Msza Święta w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, ul. Krzeptówki 14 godz. 13.00.
  • Złożenie urny z ziemią z Polskiego Cmentarza Wojennego w Loreto pod Krzyżem – Miejscem Pamięci Narodowej w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, ul. Krzeptówki 14godz. 17.00.
  • Uroczystości przy Kwaterze Legionowej- modlitwa za poległych w obronie Ojczyzny-
- złożenie wiązanek kwiatów
- wieczór poetycki pamięci Legionistów w wykonaniu Aktorów Towarzystwa Miłośników Teatru Scena A2: Grażyny Syrzistie, Andrzeja Czarnieckiego i Jerzego Filara

Nowy Cmentarz, ul. Nowotarska Imprezy towarzyszące:

Piątek, 7 listopada godz. 10.30 - 
XXII Sztafetowy Bieg Niepodległości im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, wspólny start w Parku Miejskim przy TCKiS "Jutrzenka"

Poniedziałek, 10 listopada, godz. 19.15.
 
Koncert z okazji Święta Niepodległości połączony ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych w wykonaniu Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej pod dyrekcją Agnieszki Kreiner, Katarzyny Lassak – śpiew, Krzysztofa Łakomika – słowo i śpiew oraz Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Gniazdo w Zakopanem
Kino"Sokół", ul. Orkana 2

Wtorek, 11 listopada, godz. 10.00.
 
I Zakopiański Bieg Niepodległości-start spod Urzędu Miasta Zakopane, ul. Kościuszki 13, godz. 14.30. 
Zakończenie zawodów-Kino "Sokół". Ul. Orkana 2. Organizator: MOSiR Zakopane.Po wzniosłych uroczystościach pełnych nieodzownych patetycznych treści, tym razem do MOK, w sobotę 8. listopada,  możemy zajrzeć dla wyrafinowanej, pełnej wysokiego kunsztu gry aktorskiej i wirtuozerii, sztuki w wykonaniu Artura Barcisia i Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej, których zobaczymy w przedstawieniu "Old Love".Na naszych stronach znajdziecie Państwo niezbędne informacje nt.:
Skomentuj i podziel się tym artykułem z innymi na  acebooku - dziękujemy.Opracowano z wykorzystaniem doniesień medialnych.
JG.

Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel LitworHotel Litwor
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Kameralny, luksusowy, butikowy hotel w Zakopanem…
DW GiewontDW Giewont
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy”i„Giewont” są położone w północnej części Murzasichla.
Willa CzarniakówkaWilla Czarniakówka
Zakopane / Nocleg
Pensjonat Willa Czarniakówka znajduje się w centrum Zakopanego
Restauracje

Pizzeria Restauracja PrimaveraPizzeria Restauracja Primavera
Nowy Targ / Restauracja
Restauracja, pizzeria, pub
Willa TatryWilla Tatry
Kościelisko / Nocleg i Restauracja
Willa Tatry to miejsce wyjątkowe, magiczne, powstałe z pragnienia podzieleni
Hotel Willa Pod SkoczniąHotel Willa Pod Skocznią
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Wspaniały klimat i doskonała lokalizacja to nasz największy atut.

Warto przeczytać

E-kartki góry