IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Takie tango.

2014-11-04 //Wstecz
Takie tango.Zazwyczaj ratownicy z Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego sporo pracy mają podczas weekendu na Podhalu Wiele z interwencji dotyczy urazów, niestety zdarzają się też akcje poszukiwawcze.


Gorce, zdawało by się, że są nad wyraz przyjazne. Niestety, zdarzają się i tu zdarzenia, które absorbują uwagę i dają podstawy do zastanowienia się, co poszło nie tak.

Najpopularniejszy szczyt w Gorcach jakim jest Turbacz przyciąga niczym magnes. I nie ma się co dziwić, widoki stąd są bajeczne tak na Tatry jak i na srebrzące się w słońcu wody Zalewu Czorsztyńskiego. Nie mniej atrakcyjne są krajobrazy Beskidów, w skład których wchodzą przecież Gorce. Podnieceni przeżyciami, zasiedziawszy się w przytulnym schronisku idziemy w dobrych nastrojach, opowiadając rozochoceni a z pola widzenia znika nam najważniejsze- szlak. Szybko zapadający zmierzch potrafi zaskoczyć, a brak podstawowych rzeczy w wyposażeniu, jak chociażby latarka, bo przecież wyruszaliśmy na szlak przy pełni słońca, dopełniają reszty. Czasem nonszalancja, a czasem zwykła brawura i naiwność, są przyczynkiem do kłopotów. Las, zapadający zmierzch i oto rozdziela się grupa turystów. Niezbędna jest interwencja goprowców, którzy ruszają w teren w celu przeprowadzenia rutynowych poszukiwań. Po niespełna godzinie udało się odnaleźć zaginionych. Skończyło się na strachu.Dobra zabawa w doborowym towarzystwie, śmiech, zabawa. Las rozbrzmiewa gromkim śmiechem, i nikt nawet nie podejrzewa, że szykuje się kolejna akcja poszukiwawcza. Jeśli uczestnicy wyprawy dość szybko zorientują się o zagubieniu współtowarzyszy, to pół biedy, ale gdy zdarzenie obejmuje całą i do tego niczego nie świadomą grupę, to tu już tak łatwo nie będzie, bo osoby, które zgubiły drogę, zostały "zaskoczone" przez noc.


Annały GOPR-owskich akcji odnotowują różne zdarzenia, są wśród nich i takie jak ta, gdy cztery turystki, zgubiły szlak podczas zejścia ze Starych Wierchów na Rdzawkę. Szczęściem dla zagubionych, ratownikom dość szybko udało się zlokalizować całe i zdrowe ale mocno wystraszone zagubione turystki na Świńskiej Górze. Na pomoc z uwagi na nocne warunki i pagórkowaty krajobraz, który za dnia jest obiektem podziwów i fotograficznych sesji, trzeba było czekać do 2 godziny w nocy. Dotarcie do poszukiwanych na pozór przebiegać powinno szybko, bo nie ma śniegu ani innych anomalii pogodowych, to jednak duża rozpiętość terenu powoduje, że poszukujący często idą po omacku, na tzw. nos.


Plecak, a w nim mapa, termos, apteczka z medykamentami, no i latarka, bo zmierzch jednak w terenie górskim i porośniętym gęstym lasem jest poważnym utrudnieniem. Ratownicy górscy z uporem przypominają, przewidujmy i działajmy z wyobraźnią. Planując górskie wędrówki w trasy należy wychodzić w miarę wcześnie rano- adekwatnie do długości trasy. Chyba warto też, na wszelki wypadek, mieć przy sobie latarkę lub czołówkę. Niby nic a jednak, bo nawet z oddali w ciemnym poszyciu damy znak światłem, pomagając śpieszącym nam na ratunek, bo okrzyki w stylu tu jestem, raczej niewiele dają.


Służby ratownicze dysponują już nowoczesnymi akcesoriami, które wspomagają ich działania, ale tu jest jeden problem. Aby zadziałały musimy sami się również w nie wyposażyć. Bo do tanga trzeba dwojga….


Dostępność nowoczesnych smartfonów powoduje, że każdy jego właściciel może doposażyć się w bardzo przydatna aplikację, która namierzy Cię gdy zgłosisz potrzebę niesienia Ci pomocy. Poda Twoją lokalizację z dokładnością do kilku metrów. Wielce usprawni to akcję poszukiwawczą i pozwoli na jej sprawny i szczęśliwy przebieg. To jedna z tych rzeczy, którą winien mieć każdy świadomy, działający odpowiedzialnie a wybierający się w góry turysta. 

Tatrach, Gorcach, Pieninach, na Podhalu nie brakuje miejsc, gdzie gdy się nie widzimy, to i tracimy z sobą kontakt. Właśnie została wdrożona do życia aplikacja "Szlaki TPN", którą opracował zespół serwisu turystycznego TRAIL. Umożliwia wysłanie sms ewentualnie e-mail z informacją o naszej aktualnej lokalizacji do dowolnej osoby z listy kontaktów. 


Przygotowywano już drugie wejście aplikacji tym razem pod nazwą "Twój Tatrzański PN". Ta wersja została nieco zmodyfikowana tak pod względem zawartości jak i funkcji względem aplikacji "Szlaki TPN". 

Można ją za darmo ściągnąć ze strony internetowej GOPR-u oraz sieci Plus. 

Zasada działania jest prosta. W razie zabłądzenia, kontuzji, czy innej sytuacji wymagającej działań ratowników GOPR, turysta nie będzie musiał nawet dzwonić na numer alarmowy GOPR-u. Do zaalarmowania służy przycisk RATUNEK a dyżurny GOPR-u automatycznie zlokalizuje na swoim komputerze zgłoszenie wraz z dokładną pozycją osoby, która to zgłoszenie wysłała. 

Aplikacja ta ma swoim zasięgiem obejmuje całe polskie góry - od Sudetów po Bieszczady


Umożliwia ona dyżurnemu:

  • podgląd stanu naładowania baterii wzywającego pomocy turysty i dzięki temu będzie wiedział, jak długo będzie możliwy z nim kontakt,
  • dostęp do kontaktów zapisanych w jego telefonie, aby można było powiadomić znajomych czy rodzinę o sytuacji,
  • a także do informacji podanych wcześniej przez dzwoniącego, m.in. jego grupy krwi, branych lekach, uczuleniach itd. 

Aplikacja rejestrje całą naszą trasę z GPS i za pomocą jednego kliknięcia połączy z dyspozytorem, który dostanie bardzo ważne dla niego informacje -w tym:dokładne położenie, szacowane do 3 metrów

Aby pomóc sobie lub innym potrzebującym pomocy, przed planowanym wyjściem w góry turysta musi:

  • wysyłać SMS pod specjalny numer, podając w nim możliwie dużo szczegółów dotyczących swej wycieczki, a także orientacyjną godzinę powrotu,
  • jeśli o wskazanym czasie nie wyśle się kolejnego SMS-a z informacją o powrocie, system automatycznie powiadamia ratowników. 

Udostępnienie i promocja aplikacji miała miejsce 8 sierpnia tego roku.Turysta musi jednak zechcieć pomóc sobie sam. 


Aplikacja Ratunek jest jedyną zaaprobowaną i dołączoną do systemu powiadamiania o zgłoszeniu wypadku używanego przez Ochotnicze Służby Ratownicze. 

Zapamiętaj też numer ratunkowy TOPR i GOPR - 601 100300.

JG.


Rozkład jazdy


Noclegi

MicherdaMicherda
Niedzica / Nocleg
Ośrodek położony jest w malowniczym regionie Spisza. W bliskiej odległości m
Dom Wczasowy U ANUOŁKADom Wczasowy U ANUOŁKA
Murzasichle / Nocleg
Góralskie Wczasy U Aniołka. Zapraszamy!
Pensjonat PstrągPensjonat Pstrąg
Łopuszna / Nocleg i Restauracja
To jedyna na Podhalu restauracja, oferująca ryby z własnej hodowli.
Restauracje

Zajazd Czorsztyński Motel - RestauracjaZajazd Czorsztyński Motel - Restauracja
Maniowy / Nocleg i Restauracja
Motel znajduje się nad nowopowstałym Zalewem Czorsztyńskim
Restauracja Stek ChałupaRestauracja Stek Chałupa
Zakopane / Restauracja
Dla wielbicieli tradycyjnego grilla.
Modrzewie Park Hotel *****Modrzewie Park Hotel *****
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
Modrzewie Park Hotel to pierwszy pięciogwiazdkowy hotel w Pieninach.

Warto przeczytać

E-kartki góry