IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Podhale i Sopot połączyło kino.

2014-11-03 //Wstecz
Podhale i Sopot połączyło kino.Słynny nie tylko na Podhalu ale i nad morzem Festiwal filmowy Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane sięgnął po wysokie laury i zwyciężył w kategorii "Projekt Komunikacji Marketingowej Roku 2014".


Przyznaną nagrodę odebrali wspólnie Orange Polska, Outdoor Cinema oraz Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego

Jak na razie to najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy w Europie. Bieżącą tegoroczną, siódmą edycję obejrzało ponad 100 tysięcy widzów. Pokazywano filmy w plenerowych kinach przy zakopiańskich Krupówkach i na sopockim molo a także w Wagonie Filmowym podróżującym pomiędzy tymi dwoma największymi polskimi kurortami.


Uroczystość odbyła się 29 października w Warszawie podczas specjalnej gali z okazji 15. urodzin magazynu Brief. Wówczas też zostały rozdane tytuły Ludzi Roku 2014. Specjalne wyróżnienie w kategorii "Projekt Komunikacji Marketingowej Roku 2014", otrzymał właśnie festiwal filmowy Orange Kino Letnie Sopot – Zakopane.

W uzasadnieniu Kapituła konkursowa podała, że podstawowym kryterium wysokiej oceny festiwalu był sposób, w jaki festiwal przyczynia się do pogłębiania więzi pomiędzy dwoma regionami- Podhalem i Pomorzem, z ich miastami partnerskimi, Sopotem i Zakopanem. Doceniono wysoki i nowatorski poziom komunikacji marketingowej projektu. 

Nagrodę z rąk Grzegorza Kiszluka – redaktora naczelnego magazynu Brief, wspólnie odebrali Prezydent Sopotu - Jacek Karnowski, burmistrz miasta Zakopane - Janusz Majcher, Paweł Patkowski - Dyrektor Wykonawczy ds. Marki i Komunikacji Marketingowej Orange oraz Paweł Adamski prezes firmy Outdoor Cinema – pomysłodawca i organizator festiwalu. 


To już tradycja, bowiem festiwal przez 7 lat łączy dwa słynne na cały kraj i nie tylko,miasta partnerskie z Podhala i Pomorza. Jak skrzętnie wyliczono, codziennieprzez 62 dni wakacji, na olbrzymich, pneumatycznych ekranach, przy zakopiańskich Krupówkach i sopockim molo wyświetlane były najlepsze produkcje z całego świata. Widzowie mieli do dyspozycji "klimatyzowane", bo letnie, na świeżym powietrzu sale kinowe, w których można było oglądać ciekawe filmy, siedząc wygodnie, czy to na plażowych leżakach lub góralskich ławach. Istotą festiwalu jest, że wstęp na wszystkie projekcje był bezpłatny. Co również podsumowano, dotąd przez 7 edycji festiwalu filmy w Sopocie, Zakopanem oraz co ważne w Wagonie Filmowym obejrzało łącznie ponad 750 tysięcy widzów


Nie dziwi zatem, że złożono specjalne podziękowania dla PKP Intercity, oficjalnego przewoźnika, za umożliwienie i stworzenie jedynej takiej mobilnej sali filmowej w Europie. Słowa uznania skierowano również do partnera strategicznego telewizji TVN. Przy projekcie pracowali w roli patronów:  

 • Grupa RMF, 
 • Grupa Wirtualna Polska, 
 • Gazeta Wyborcza,
 • Grupa AMS, 
 • sieć salonów Empik, 
 • portal Stopklatka.pl, 
 • firma Euronet,
 • kino partnerskie Multikino, 
 • sponsor wspierający SONY, 
 • Villeroy & Boch,
 • Citroen. 

Kapituła konkursu szczególne podziękowania skierowała również dla władz samorządowych:  

 • Urząd Miasta Sopotu, 
 • Urząd Miasta Zakopane, 
 • Kąpielisko Morskie Sopot,
 • Biuro Promocji Zakopanego,
 • jak także marce Orange za jak wybitnie zaznaczono-wspólnie niezapomniane chwile pełne wrażeń filmowych.  

Organizatorzy tej jak widać bardzo popularnej z racji odwiedzin widzów na projekcjach imprezy, dołożyli wszelkich starań, aby codziennie po zachodzie słońca, tak na sopockim molo i przy zakopiańskich Krupówkach (Górna Rówień Krupowa) można było oglądać prezentowane filmy.

Każdy widz mógł wybierać w kilku atrakcyjnych kategoriach,gdyż festiwal podzielony był tematycznie: 

 1. poniedziałki to „Kino ze smakiem”, w którym odkrywane były tajemnice mistrzów kuchni,
 2. wtorki „Black&White”, czyli czarno-białe obrazy ale nakręcone współcześnie,
 3. środy to cykl „Z Orange i megahitem”, w którym pokazywano największe kinowe hity ostatnich miesięcy,
 4. czwartki były pod hasłem „Made in Poland” z przeglądem najciekawszych rodzimych produkcji filmowych, w tym m.in. takie tytuły jak„Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Jack Strong”, głośne „Płynące wieżowce”, czy zbierające laury na międzynarodowych festiwalach „Ida” i „Chce się żyć,
 5. piątki, na początek weekendu na Podhalu czy na Pomorzu to „Kino po francusku”, w którym pokazywano m.in. historię jednego z najbardziej wpływowych artystów XX w., czyli film „Gainsbourg”,
 6. soboty to blok „Oscary, Oscary” z przeglądem filmów, które otrzymały tę najważniejszą filmową statuetkę, czyli m.in. znakomite „Wielkie Piękno”, „Życie Pi” i „Ona”
 7. niedzielne spotkania to specjalna oferta, która została przygotowana we współpracy z Planete+ Doc Film Festival - „9 dokumentów, które musisz zobaczyć”. Do obejrzenia w nim były m.in. znakomite muzyczne dokumenty „Będzie głośno” i „W drodze do Jah”, a także film „Był sobie las”

Dla podróżnych, którzy przemieszczali się koleją pomiędzy Podhalem a Pomorzem, Sopotem a Zakopanem, przygotowano specjalne projekcje w weekendowym Wagonie Filmowym Orange Kino Letnie. Bez zbędnych formalności , bo do wejścia, do specjalnego wagonu upoważniał ważny bilet na przejazd pociągiem, a tu najsłynniejsze hollywoodzkie filmy wszech czasów.


Z repertuarem Wagonu Filmowego  zapoznać się można było m.in. poprzez aplikację Orange Kino Letnie, która do pobrania była bezpłatnie z App Store i Google Play. Prezentowano tam także: zwiastuny filmowe, zdjęcia i kalendarium wszystkich atrakcji festiwalu. Co ciekawe, w tym roku poprzez aplikację można było zapraszać znajomych na Facebook’u oraz umieszczać zdjęcia na zyskującym coraz większą popularność Instagramie. Ponadto bezpośrednio ze swojego telefonu można było też zagłosować na najlepszy według nas film w Plebiscycie Publiczności, a wśród głosujących rozlosowano atrakcyjne nagrody, w tym najnowszy tablet i smartfon Xperia™ Z2 marki Sony.


Czekamy na kolejną, ósmą już edycję kina letniego pod chmurką i na kołach w wagonie kolejowym. Podhale-Zakopane, Pomorze- Sopot. 

Opracowano na podstawie materiałów udostępnionych przez P.Agatę Pacelt z Biura ds. Kontaktów z Mediami Urząd Miasta Zakopane.

JG.


Rozkład jazdy


Noclegi

Ośrodek Hotelarski FianOśrodek Hotelarski Fian
Zakopane / Nocleg
Ośrodek Hotelarski Fian zaprasza.
DW AngelikaDW Angelika
Murzasichle / Nocleg
„Angelika”, „Kasprowy” i „Giewont” są położone w północnej części Murzasichl
WeronikaWeronika
Poronin / Nocleg
"Weronika" to miejsce idealne dla kolonistów. Miła obsługa, świetna okolica
Restauracje

Ośrodek Wypoczynkowy Czorsztyn-SkiOśrodek Wypoczynkowy Czorsztyn-Ski
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Jest jezioro są i góry, tu odpoczniesz wśród natury.
Restauracja 7 KotówRestauracja 7 Kotów
Zakopane / Restauracja
Jeszcze przed II wojną światową powstała przy drodze do Morskiego Oka...
Sałasie HolnySałasie Holny
Zakopane / Restauracja
Karczma Regionalna, kuchnia góralska, kuchnia tradycyjna polska

Warto przeczytać

E-kartki góry