IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Z górki na pazurki, na Podhale.

2014-10-31 //Wstecz
Z górki na pazurki, na Podhale.Każda podróż zbliża nas do celu podróży, ale wcale nie musi być ani nad wymiar uciążliwa, ani też czasochłonna. Podróż powinna być przyjemna.


Jedziemy, raz lepiej raz gorzej, zawsze jednak za długo. Takie są odczucia większości podróżnych. Na południe kraju przybywa okazjonalnie wiele osób, by spędzić tu chociażby weekend na Podhalu, korzystając z bogatej oferty turystycznej i wypoczynkowej. Pogoda zachęca do krótkich wypadów w góry, gdzie w otoczeniu dziewiczej przyrody szybko regenerujemy siły. Czasu niewiele, więc każda zwłoka w podróży wydaje się być co najmniej nie na miejscu. Śmiało zaryzykujemy twierdzenie, że podróż może dać też dodatkowe przyjemności, gdy tylko zelżymy w parciu naprzód i rozejrzymy się po drodze, co mijamy lub czego nie dostrzegamy.

 

Obierając kierunek na urocze Podhale zawsze mamy przed oczami wizję korków na zakopiance. Stali bywalcy tej trasy doskonale wiedzą, że największe utrudnienia na tej drodze kierowcy napotkają w okolicy stolicy Podhala-Nowego Targu, gdzie dwa pasy łączą się w jeden. Nie mniej kłopotliwe są odcinki drogi na Niwie, Zaborni oraz Skomielnej Białej przy skrzyżowaniu. Lokalne utrudnienia w postaci remontów dróg, do których często na zakopiance dochodzi, powodują dodatkowo spowolnienie i eliminują efekt płynności jazdy. Tak jest właśnie w Poroninie na słynnym już moście, który z racji swojego stanu technicznego dopuszcza tylko ruch wahadłowy, czy Nowym Targu, gdzie prawy pas na wiadukcie został wyłączony z ruchu, z powodu jego remontu. Samochody jadą więc często w ślimaczym tempie. Jak wskazują statystyki, średnia prędkość aut na podhalańskim odcinku zakopianki waha się w granicach 20-30 km/h. Paraliż do jakiego dochodzi często na zakopiance, spowodowany jest m.in. powrotami z długiego weekendu na Podhalu. Zdarzające się tu i ówdzie wypadki drogowe, dodatkowo komplikują sytuację i tak czasem napięta sytuację.


Jedni radzą ziółka, inni para medykamenty jak i gimnastykę lub miłe towarzystwo, aby w efekcie podróż była miła i bezkonfliktowa. To wszystko racja, dobre nastawienie zminimalizuje stres. Przewidując zawczasu realne przecież utrudnienia, przygotujmy się mentalnie do występujących na tym terenie uciążliwości w ruchu drogowym, które przecież są. Planując podróż przyjmijmy do wiadomości, że największy ruch na drogach Podhala jest i w weekendy, ale i w środy i czwartki, gdy w Jabłonce i w Nowym Targu odbywają się znane na całą okolicę liczne jarmarki. Wielu z kierowców jadących z tego czy innego miejsca w Polsce na Podhale, dociera na miejsce jednak w rozłożonym czasie, to już jednak powroty są skumulowane i odbywają się podczas kilku godzin. Wówczas z Zakopanego potrafi wyruszyć na północ kraju kilkanaście tysięcy aut niemal jednocześnie. To musi tworzyć korki na zakopiance, która cudem infrastruktury drogowej przecież nie jest. 


Brakuje alternatywnego sposobu na odbycie podróży, gdyż trwa nadal remont szlaku kolejowego co potęguje trudności. Cały ciężar podróżowania spada więc na transport kołowy.

Nieprawdą jest, że na Podhale dojedziemy tylko zakopianką. Sugerujemy, po raz kolejny, jak skutecznie ale i co ważne atrakcyjnie, i ciekawie dojechać na Podhale.

W erze GPS-ów, które niemal prowadzą za rękę, narzucając kierunek jazdy, warto zajrzeć do klasycznego atlasu samochodowego, w którym zauważymy, że są tzw. alternatywne kierunki.

Pierwsza trasa wiedzie przez uroczą Mszanę Dolną. Przez to niewielkie miasteczko wiedzie dłuższa od"zakopianki" o ok. 30 km, ale za to niewątpliwie ładniejsza i ciekawsza trasa do Zakopanego. Aby spokojne ją pokonać wystarczy nieco ponad dwie godziny płynnej jazdy. Trasa obfituje w kilkanaście zajazdów i restauracji oraz kilka stacji paliwowych.


Dotrzeć na nią możemy jadąc przez centrum Wieliczki, aby na skrzyżowaniu z drogami 966-do Gdowa i 964 do Dobczyc wybrać tę do Dobczyc. Początek trasy jest wąski i kręty, pozbawiony za to dużego ruchu, a widok ciężarówki czy autobusu choć niewykluczony, należy do rzadkości. Łatwo więc można tam osiągnąć średnią prędkość w granicach 80 km/h, o czym na zakopiance raczej tylko możemy pomarzyć. Na 24 kilometrze dojeżdża się do drogi 967 z Łapczyc do Myślenic. Kilka zakrętów to w prawo, a chwilę później w lewo, obierając kierunek na centrum Dobczyc, kontynuujemy podróż dalej drogą 964. Dobczyce z uroczym ryneczkiem zaciekawią niejednego a i droga wijąca się łagodnymi łukami wzdłuż rzeki o nazwie Krzyworzeka wiedzie doliną otoczoną wysokimi wzgórzami. Całkiem dobry stan drogi pozwala na to, aby między kolejnymi z rzadka rozrzuconymi, wsiami można było śmiało rozpędzić się do 90 km/h, tym bardziej, że ruch na drodze jest niewielki. Za Wiśniową zaczyna być coraz bardziej stromo - trasa to raz pnie się w górę, to znowu opada w dół. Atrakcyjności drogi dodaje fakt, że wokół rozpościerają się przepiękne widoki, a to na Beskid Wyspowy, a później na Gorce. Miast jechać z nogą na hamulcu, warto dorzucić te 30 km i podziwiać oraz poczuć przedsmak czekającej nas przygody.


Po przejechaniu 50 km, dojeżdżamy do drogi nr 28-Bielsko Biała - Nowy Sącz. Należy wówczas obrać kierunek na Rabkę. Tu czeka na nas szeroka trasa, w miarę szybka,gdzie łatwo wyprzedzić wolniejsze pojazdy. W Rabce trzeba skierować się do Chabówki, i wybierając drogę 958 przejedziemy pod wiaduktem,po którym poruszają się Ci, którzy wybrali jednak ruchliwą"zakopiankę". W chwilę później dotrzemy do trasy o dobrej nawierzchni, która prowadzi już po płaskim terenie do Orawy w kierunku Czarnego Dunajca i dalej do Chochołowa. Po minięciu Witowa i Kościeliska, ulicą Krzeptówki dojeżdża się do mniej lub bardziej ale jednak zatłoczonego centrum Zakopanego

Inną alternatywą dla zakopianki jest droga przez Jordanów. Początkowo może wydać się nieco wąska i kręta, ale za to później pozwala na nieco szybszą i wygodniejszą jazdę oraz umożliwia ominięcie zatłoczonych z różnych powodów dróg Podhala. Również dłuższa od "zakopianki" o ok. 20 km skutkuje tym, że przejazd nią zajmuje nam ok. 2,5 godziny jazdy. Po drodze mamy do dyspozycji około siedem stacji paliwowych i wiele bardzo atrakcyjnych restauracji, urokliwych zajazdów i barów, czy karczm.


Początkowo pokrywa się z tradycyjną drogą do stolicy Tatr. Wygodną dwupasmówką dojeżdżamy do Myślenici dalej do Krzczonowa.Wyraźnie oznakowane skrzyżowanie informuje, że trzeba skręcić w prawo, na lokalną drogę do Jordanowa. Choć wąska, bez poboczy i oznakowania poziomego droga, pozwala jednak na płynną jazdę. Jedynym problemem mogą być ciągniki rolnicze. Mijamy Tokarnię i Łętownię-wjeżdżamy na ciekawy architektonicznie rynek w Jordanowie, skąd należy odszukać drogowskaz na Spytkowice, miejscowość położoną na trasie nr 7 do Chochołowa. Stan techniczny drogi umożliwia już od miejscowości Wysoka na wyprzedzanie wolniejszych aut. Mijany krajobraz pozwoli na podziwianie przepięknej panoramy Beskidu Makowskiego i majestatyczną Babią Górę. Na szerokiej i wygodnej "siódemce" ruch jednak niewielki. Rozochoconych kierowców skutecznie studzi w zapędach często tu dyżurujący patrol drogówki. Możemy śmiało wziąć poprawkę na to, że poza policją czai się tu ewentualnie straż z radarem. W Jabłonce skręca się w lewo, do Czarnego Dunajca i stamtąd już przez Chochołów, kolejno Witów i Kościelisko do Zakopanego.

 

Najdłuższa z dotychczas opisywanych tras wiedzie przez Zawoję. Liczy ona w całości ok. 150 km, ale za to jest pełna atrakcyjnych widoków i z tego też powodu niezwykle ciekawa. Po drodze mijamy:

  • Beskid Makowski,
  • Beskid Żywiecki,
  • ok. Babiej Góry,
  • Orawę,
  • oraz ujrzymy oszałamiającą panoramę Tatr- jeśli warunki pogodowe pozwolą.

Długość tej trasy wynagrodzą nam wspaniałe krajobrazy jakie roztoczą się przed nami i będą nam towarzyszyć a i zapewne staną się dostateczną rekompensatą, tych niespełna 3 h spędzonych za kółkiem. Do dyspozycji podróżnych jest tu kilka stacji paliwowych i sporo przydrożnych barów, i zajazdów.

Wybierając tę alternatywna drogę, należy "zakopianką" dojechać do Głogoczowa, aby tam skręcić na drogę nr 52 prowadzącą do Wadowic. Po ok. 8 km w Biertowicach, skręcamy na Sułkowice. Jest tu może i trochę ciasno i kręto, ale za to ruch odbywa się bez zakłóceń. Czasem pojawiające się ciągniki i inne pojazdy rolnicze, zmuszają nas do zdjęcia nogi z gazu.

Dotarłszy do Zembrzyc, tu na skrzyżowaniu z drogą nr 28 Bielsko Biała - Nowy Sącz skręcamy na Suchą Beskidzką i Maków Podhalański, aby chwilę później wjechać do najdłuższej wsi w Polsce -Zawoi-drogą 957. Po minięciu Zawoi-Wilcznej zaczynają się już malowniczymi, położonymi w lesie serpentynami na przełęcz Krowiarki. To właśnie tam główny szlak beskidzki w kolorze czerwonym prowadzi na Police, i na szczyt majestatycznej Babiej Góry. Ostry i przy tym urokliwy zjazd drogą w dół i docieramy do Orawy. Mamy stąd prześliczną panoramę. Dalej trasa wiedzie przez Zubrzycę doJabłonki, a stamtąd doznanych podhalańskich miejscowości-Czarnego Dunajca, Chochołowa, Witowa, Kościeliska i wreszcie Zakopanego.


Zakopane w zasadzie o każdej porze roku jest zatłoczone, duża liczba samochodów skutecznie utrudnia swobodne poruszanie się po mieście. Centrum nierzadko paraliżuje duży opad śniegu. Dlatego też, ci którzy wybrali nocleg w zakopiańskich dzielnicach Olczy i Pardałówce, a także Cyrhli i Jaszczurówce, nie mają po co dodatkowo komplikować sobie życia, aby wjeżdżać do samego centrum Zakopanego. Zjazd w kierunku Olczy znajduje się przed stacją paliwową Orlenu McDonaldem, wystarczy z zakopianki skręcić w lewo pod wiaduktem. Dotrzemy na czas i bez niepotrzebnej mitręgi, za to pełni nowych doświadczeń, wrażeń i co najważniejsze na minimalnym stresie.

Gdzie dobrze zjeść, wypocząć, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów z tzw.lewymi kwaterami, piszemy w kolejnych artykułach na naszym portalu.

JG.


Rozkład jazdy


Noclegi

Pensjonat, Restauracja NowakPensjonat, Restauracja Nowak
Łapsze Niżne / Nocleg i Restauracja
Pensjonat i Restauracja „Nowak” położony jest w centrum malowniczego regionu
Pensjonat Pizzeria AmicusPensjonat Pizzeria Amicus
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Amicus położony jest w spokojnej okolicy, w sąsiedztwie popularnych szlaków.
Dom Wczasowy HalnyDom Wczasowy Halny
Murzasichle / Nocleg
Serdecznie zapraszamy wszystkich tych z Państwa, którzy cenią sobie komfort.
Restauracje

Karczma HAJDUKKarczma HAJDUK
Niedzica / Restauracja
Pamiętaj HAJDUK pod zamkiem w Niedzicy to najsłynniejsza Karczma w okolicy.
Pensjonat Willa JordanówkaPensjonat Willa Jordanówka
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy do uroczego Pensjonatu Willa Jordanówka.
Pensjonat i restauracja Pod StancyjomPensjonat i restauracja Pod Stancyjom
Ząb / Nocleg i Restauracja
Nasz obiekt znajduje się w centrum Bukowiny Tatrzańskiej.

Warto przeczytać

E-kartki góry