IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Podhale, Pieniny-w jesiennych barwach słońca.

2014-10-30 //Wstecz
Podhale, Pieniny-w jesiennych barwach słońca.Właśnie tu są tzw. "Zbójeckie stoły", które znajdują się u wejścia do jaskiń i według ludowych bajań prowadzić mają aż do Tylmanowej. To tu też miał ukrywać się jeden z najsłynniejszych na Podhalu zbój-Józef Baczyński.

Zapraszamy nad góralskie morze, rozlokowane pośród gór, lasów, łąk z pięknymi Pieninami w tle.Już sama historia powstania tego sztucznego zbiornika na Dunajcu w Czorsztynie jest zawiła. Zmienne koleje losu budowy tego giganta do dziś budzą emocje. Na dnie zbiornika do dziś leży zatopiona wieś Maniowy. Okoliczne lasy, wzniesienia, przebarwiające się jesienią tworzą niezwykły pejzaż, który upiększają dwa po sąsiedzku rozlokowane zamki. Bajkowa sceneria, unoszące się mgły nad taflą wody, pokrzykiwania dzikiego ptactwa, które licznie usadowiło się w sitowiach, tworzą niepowtarzalny klimat. Rysujące się na horyzoncie szare zarysy Tatr natchnęły niejednego do przeniesienia widoku na papier.


 Obcowanie w takiej scenerii sprawia, że każda wycieczka, tym bardziej rowerowa, bo odległości są wielokilometrowe, po wsiach rozlokowanych nad brzegami Jeziora Czorsztyńskiego, jest piękną, wartą przeżycia przygodą. Za sprawą wielce urozmaiconej trasy, która posiada niekiedy strome i przez to męczące podjazdy, to wymagająca trasa dająca dużą satysfakcję jej uczestnikom.

 

Najlepiej wyprawę rozpocząć w Kluszkowcach, jadąc drogą 969 i obierając azymut na Czorsztyn ( 49°26′N 20°19′E ), który opada ku brzegom jeziora, tworząc wielce urokliwe zakątki. Licznie rozlokowane tu pensjonaty, kwatery i hotele oddają turystyczny klimat wsi. Kręta droga pozwala rozkoszować się to raz jednym, to raz drugim kawałkiem uroczego krajobrazu. Szczególną uwagę przyciągają ruiny XIV w. zamku, wzniesionego przez tego co mówią o nim, że zastał Polskę drewnianą a pozostawił murowaną. Z zachowanej w dobrym stanie Baszty Baranowskiego rozpościera się smakowity widok na panoramę Pienin, a odbijający się w toni jeziora zamek, niejednego fotografa, czy malarza już zdążył natchnąć.

 

Kontynuując wyprawę, w Czorsztynie, niebieskim szlakiem jedziemy na przełęcz Osice do Sromowiec Wyżnych (49° 24′ 20″ N, 20° 20′ 26″ E). Tu czeka nas kolejna niespodzianka, to korona zapory wodnej, po której przejedziemy mając z boku Jezioro Sromowieckie- jak nazwano zbiornik wyrównawczy. Drogą to pojedziemy ku granicy, gdzie dotrzemy nad zespół rekreacyjny Polana Sosny. Cała ta osada jest we władaniu spółki Zespół Zbiorników Wodnych "Niedzica", który zimą dysponuje wyciągami narciarskimi, a poza nią mnogimi atrakcjami. Bogata przeszłość tego miejsca powoduje, że wiele tu zabytkowych obiektów dawnej architektury Spisza, jak chociażby chata z Kir,czy dwór z Grywałdu.


Na tym etapie górskiej jednak eskapady, czeka nas pierwsza górska premia, którą pokonamy rozkoszując się wspaniałymi krajobrazami, których nie brakuje wzdłuż brzegów jeziora. Ukoronowanie dla tego wysiłku będzie zapewne owocne dotarcie na stok wzniesienia. Tu nad przepiękną okolicą góruje pochodzący z XIV w. zamek w Niedzicy (49°24′29″N 20°18′02″E). To była węgierska strażnica na polsko-węgierskiej granicy. Nasze wspólne burzliwe dzieje zetknęły oba narody na tym przesmyku Dunajca. Współcześnie pomieszczenia zamku, oprócz typowo muzealnych z bogatym zbiorem eksponatów, to również uroczy hotel i kawiarnia. Legenda, że w zamku ponoć straszy, a wrażliwych na tego typu przeżycia ostrzega lub zachęca stosowna tabliczka. Przyzamkowe otoczenie  stanowi samo w sobie szereg ciekawych i wartych obejrzenia budowli chociażby Leśniczówka, spichlerz zamkowy czy grobowiec znamienitej rodziny ostatnich właścicieli zamku Salomonów.

Stąd, gdzie z zamkowej skały widok na koryto Dunajca z przegradzającą go zaporą, udanie się na spacer dostarczy niezapomnianych wrażeń wizualnych. Latem, widoczne w oddali kąpieliska i plaże oferują możliwość aktywnego wypoczynku nad brzegiem zbiornika z pełnią atrakcji jak łódki, kajaki, rowery wodne. Radosną wrzawę rozkoszujących się wodą plażowiczów słychać doskonale. Plaże wypełnione są wówczas i kąpiącymi się ale i uprawiającymi wszelkiej maści sporty wodne Turystami.

 

My kontynuujemy jednak dalej naszą już przecież jesienną wycieczkę. Wspomnienie lata jest jak najbardziej pożądane i miłe, toż słońce nie opuszcza nas ani na chwilę. Naszym celem jest Falsztyn ( 49°25′39″N 20°16′27″E), a dotrzemy tam pokonując kolejną górską premię na naszej trasie, to podjazd na wzniesienie Pienin Spiskich. Stąd ujrzymy górującą nad Pieninami Spiskimi- majestatyczną Górę Wdżar.

 

Wyjeżdżając z Falsztyna pokonujemy widokowe łąki skąd widoki są nie do pogardzenia.I tak dotrzemy do Frydmanu (49°26′55″N 20°13′40″E) To ciekawa wieś, i warto ją poznać. Skręcamy do jej centrum. Zabytki tam są niebanalne. Ujrzymy więc pochodzący z XVI w. dwór ochronny rodziny Horvathów. Do wnętrza dworu nie wejdziemy, gdyż to obecnie prywatna posiadłość, ale właściciele udostępniają ją np. do zwiedzenia, a atrakcje stanowią tu frydmańskie piwnice winne. Są ich tu dwa poziomy, sklepionych specjalnie na tę okazję komór. We wsi znajduje się też niezwykle ciekawy z architektonicznego punktu widzenia, XIV wieczny kościół ze słynną renesansową attyką, w formie tzw. jaskółczego gniazda.

 

Opuszczając piękny i atrakcyjny Frydman, który latem pełni również bazę sportów wodnych, poruszamy się po wale Zbiornika. Za mostem skręcamy na Dębno (49°28′00″N 20°12′30″E). Kolejny zabytek architektury sakralnej wpisany jest na światową listę dziedzictwa UNESCO- to kościół pw. Św. Michała Archanioła. Nią z niego kunszt wykonania, zachowane elementy wyposażenia czy obiekt niezwykle ciekawy, warty, by poświęcić mu nieco więcej uwagi. 

Z Dębna drogą 969 docieramy do wsi Maniowy. Zabudowania tej wsi stanowią jednolitą zabudowę, gdyż stara wieś jest już pod taflą wody Jeziora Czorsztyńskiego. Przez wieś przemkniemy szybko, czasem zerkając na tafle jeziora, którym swoje oblicze odbija jesienne słońce. Obieramy kierunek na wieś Mizerna. Pokonujmy kilka naprzemiennych podjazdów i zjazdów, a że widoki są niesamowite, to zwiększy to nam przyjemność jazdy.


 Docieramy do Kluszkowiec (49°28'N 20°18'E),gdzie przejeżdżamy przez most przerzucony przez potok Kluszkowianka. Kluszkowce to stara pochodząca już z XIII wieku wieś. Z uwagi na swoją lokalizację w dolinie potoku Kluszkowianka, w gorczańskim Paśmie Lubania, już z początkiem XX wieku była popularną wioską letniskową. Jej walory wzrosły z chwilą powstania zbiornika czorsztyńskiego. Obiektów turystycznych jest tu sporo. U wylotu Kluszkowianki m.in. powstało centrum sportów wodnych z przystanią dla jachtów i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Dla sympatyków nart zimą na zboczach góry Wdżar wznoszącej się 767 m n.p.m. umiejscowiono Ośrodek Narciarski Czorsztyn-Ski. Ta góra to też tzw.dajka andezytowa, bo od 1870 roku istniał tu kamieniołom eksploatujący skałę plutoniczną – andezyt.

Urok Pienin znany jest daleko poza ten region i z pewnością zachwyci niejednego entuzjastę aktywnego wypoczynku. Rozwinięta infrastruktura turystyczna powoduje, że nawet brak własnego roweru nie stanowi żadnej przeszkody. Dla chętnych do wypróbowania pienińskich tras rowerowych, można go wypożyczyć np. w Schronisku PTTK Trzy Korony (49°24′18,7″N 20°24′40,4″E). Fachowa obsługa pomoże w dobraniu odpowiedniego roweru. Schronisko czynne jest od 08:00 do zmroku. Położone jest przy szlaku prowadzącym na najsłynniejszy pieniński szczyt-Trzy Korony.

 

Ze perły Pienin-Szczawnicy można rowerem własnym lub wypożyczonym odbyć ciekawą wycieczkę po licznych dostępnych tu szlakach a i pozdrowić z lądu przepływających na tratwach po Dunajcu turystów i pognać dalej. W samej Szczawnicy rozpoczyna się słynna Droga Pienińska– znany szlak pieszo-rowerowy biegnący wzdłuż Dunajca (głównie po słowackiej stronie) i kończący się w słowackim Czerwonym Klasztorze.


 

W Szczawnicy mamy do dyspozycji następujące wypożyczalnie rowerów:

1) ul. Szalaya 5a,

2) ul. Szalaya 54,

3) ul. Szalaya 56,

4) ul. Jaworki 18,

5) ul. Pienińska 3a (parking w Pieninach),

6) ul. Pienińska 6,

7) ul. Pienińska 13,

8) ul. Nad Grajcarkiem 51,

9) ul. Groń 3,

10) ul. Główna 24,

11) ul. Główna 28,

12) ul. Ogrodowa 18a.


Odrobina fantazji, szczypta wyobraźni, kęs pragnienia i taka wycieczka wszystko zmienia.

JG.

Rozkład jazdy


Noclegi

CWiR RysyCWiR Rysy
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
CWiR "RYSY" Sp. z o.o. to centrum rekreacyjno-wypoczynkowe.
U ZiomkaU Ziomka
Murzasichle / Nocleg
Zapraszamy serdecznie do naszego ośrodka położonego wśród malowniczych Tatr.
Willa " U Tośki 3"Willa " U Tośki 3"
Murzasichle / Nocleg
Kameralny obiekt, miła atmosfera, piękne widoki na góry.
Restauracje

Karczma AngelikaKarczma Angelika
Murzasichle / Restauracja
Szałas regionalny. Organizujemy pieczenie barana, prosiaka przy muzyce.
Pensjonat i restauracja Pod StancyjomPensjonat i restauracja Pod Stancyjom
Ząb / Nocleg i Restauracja
Nasz obiekt znajduje się w centrum Bukowiny Tatrzańskiej.
Pensjonat Restauracja Białka WidokPensjonat Restauracja Białka Widok
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pokoje Gościnne BIAŁKA WIDOK znajdują się na wzgórzu KORKOSZÓWKA.

Warto przeczytać

E-kartki góry