IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Podhale czeka na zimę.

2014-10-28 //Wstecz
Podhale czeka na zimę.Zima na Podhalu, to ruch na licznych tu stacjach narciarskich. Szukający takich bez większego tłoku, długiego oczekiwania na wjazd na szczyt i o zróżnicowanych trasach, o niskich cenach znajdą je poświęcając chwilę uwagi naszej propozycji.


O tych wielkich, znanych, cieszących się uznaniem stacji narciarskich, czy to z uwagi na ich usytuowanie jak i nowoczesne wyposażenie wiemy sporo, piszemy również my na swoich stronach. Są też i te bardziej kameralne o unikalnej atmosferze, nierzadko ukryte pośród lasem pokrytych wzgórz, nie mniej jednak nowocześnie wyposażone i bogate w piękne krajobrazy. Wielu z radością odkrywa obfitującą w smakowite produkty tradycyjną kuchnię serwowaną przy stokach w przytulnych karczmach, gospodach.

 1.Małe Ciche z nowoczesną czteroosobową kolejką krzesełkową ma długość 1250 m i przepustowość 2400/h, charakteryzuje się średnin nachyleniem 17% z różnicą wzniesień wynoszącą ok. 215m. Do dyspozycji są ponadto dwa wyciągi orczykowe (610 i 420 m z przepustowością ok.800 osób/h). Dla wybierających Zakopane na swój pobyt narciarze z uznaniem przyjmą, że Stacja Narciarska Małe Ciche (GPS:N: 49° 18' 06" E: 20° 04' 19"). znajduje się zaledwie w odległości 12 km odZakopanego, 9 km od Bukowiny Tatrzańskiej. Czas dojazdu z Krakowa wynosi 2:30h. 


2.Nie mniej uroczo i atrakcyjnie zlokalizowany jest Ośrodek Narciarski Polana Sosny(GPS: N: 49° 24' 19" E: 20° 19' 29"),i jego też wyróżniają wspaniałe walory widokowe, gdyż położony jest na zboczu granicznego szczytu Sosnynależącego do Magury Spiskiej w uroczej miejscowości Niedzica nieopodal Jeziora Czorsztyńskiego. Czas dojazdu z Krakowa wynosi: 2:00h. 


 

 • Na wielu forach internetowych znajdziemy opis tego urokliwego miejsca, przekazywany przez zaskoczonych in plus narciarzy, którzy piszą mniej więcej, że ….."rozpościera się tu wspaniały i niepowtarzalny widok na jezioro czorsztyńskie, dodatkową atrakcję stanowi elektrownia wodna oraz XIV - wieczny Zamek Dunajec. W tle i Pieniny i Tatry- a nieopodal, bo w odległości ok. 500 m od ośrodka znajduje się granica polsko-słowacka".
 • "Narciarze i snowboardziści mają tu dla siebie trzy wyciągi orczykowe ( 400,300, 80m), w dyspozycji jest dalszych 7 tras zjazdowych o różnicy wzniesień od 96,78 i 28 m . Pomyślano też o amatorach sportów biegowych, gdyż od górnej stacji najdłuższego wyciągu poprowadzono w kierunku Kacwina narciarską trasę biegową - jedyną w okolicy, i licząca 8 km długości. W opinii użytkowników to idealna stacja dla mniej wymagających, unikających tłoku a ceniących sobie poza nartami również takie formy wypoczynku jak spacer po zaporze, wypad na Słowację lub rozkoszowanie się przepiękną panoramą Pienin odbijającą się w tafli zbiornika czorsztyńskiego".  

3.Nie mniej kameralny jest stok U Steni w Gliczarowie Górnym. Stacja Narciarska"U Steni"(telefon:018 20 77600), oferuje sympatykom białego szaleństwa trzy ciekawe wyciągi narciarskie- o długości kolejno 500,400 i 60m z różnicą wzniesień odpowiednio 85,75 i 15 m. Stację doceniają zwykle Ci, którzy na narty przyjeżdżają ze swoimi pociechami i pragną zaszczepić w najmłodszym pokoleniu pierwiastek miłości do nart. Kameralne położenie stacji daje ten efekt, że czas spędzony tu na nartach jest i satysfakcjonujący co bezpieczny i miły.Czas dojazdu z Krakowa: 2:30h. 


4.Kolejna na Pogórzu Gliczarowskim stacja narciarska to "Sami Swoi"-(tel.+48 666 236 007), w Gliczarowie Dolnym.Położenie wyciągu, jego standard oraz poziom przygotowanych tras zjazdowych w pełni usatysfakcjonują przebywających tu i zapewni wspaniały wypoczynek oraz wiele miłych wrażeń jakie daje jazda na nartach czy snowboardzie.

Dzieci i początkujący znajdą przyjemność w bogatej ofercie ośrodka wzbogaconego o szkółkę narciarską ze specjalnie dla nich przygotowanym krótszym wyciągiem i łagodniej przebiegającą trasą. Smakosze w tradycyjnym wydaniu znajdą małe co nie co, przy dolnej stacji wyciągu w pięknym stylowym budynku, gdzie ugości ich dwupoziomowa karczma oraz pensjonat. 

5. Stacja Narciarska Hawrań (GPS:N: 49° 19' 41" E: 20° 09' 18") leży w przepięknie zlokalizowanej miejscowości Jurgów na Spiszu-leżącej na prawym brzegu uroczej rzeki Białki. To Pogórze Spisko-Gubałowskie. Narciarze mają tu do dyspozycji: wyciąg krzesełkowy na 4 osoby o długości 760m i różnicy wzniesień 200 m z przepustowością do 2400 osób/h, wyciąg orczykowy o długości 640 m i różnica wzniesień ok.140m i przepustowością 900 osób /h oraz wyciąg talerzykowy zlokalizowany na tzw. "oślej łączce" o długości 210 m i różnicy wzniesień ok 30 m z przepustowością 600 osób/h. Czas dojazdu z Krakowa: 2:30h. 


6.W Stolicy Podhala stok Zadział (GPS:N:49°30'17"E:20° 02'.04") udostępnia narciarzom podwójny orczyk o długości 550 m., z różnicą wzniesień ok 85 m i przepustowością 750 osób/h, co sprawiają, że ruch na stoku odbywa się płynnie. Ze szczytu doskonała szczególnie nocna panorama na Nowy Targ. Wieczorem szczyt wyciągu oryginalnym światłem informuje wszystkich chętnych niczym flaga na plaży, że wyciąg jest czynny. Z górnej stacji wyciągu można zachwycać się całą panoramą Tatr, Babią Górą, Pasmem Gorców. Przy sprzyjających warunkach pogodowych istnieje możliwość zjazdu do Nowego Targu nartostradą.


7.W paśmie Gorców na stokach góry Jaworzynki zlokalizowano stację narciarską Lubomierz-Ski (GPS:N: 49° 35' 43" E: 20° 13' 00"), która z kolei oferuje wspaniałe warunki do zimowej rekreacji. Tu też bywalcy stacji mówią o wymagającym ostrym stoku z dużą różnicą wzniesień, o szerokim zjeździe i kilkoma trasami do wyboru. Do dyspozycji narciarzy dwa wyciągi narciarskie, szybki: podwójny orczyk o długości prawie 700 metrów z różnicą wzniesień dochodzącą do 200 metrów, to przeznaczone zarówno dla narciarzy jak i snowboardzistów długie i szerokie trasy zjazdowe. Dla dzieci wyciąg talerzykowy o długości 160 metrów udostępniony również dla początkujących narciarzy i snowboardzistów oraz osób pragnących szkolić się i doskonalić swoją technikę jazdy. Wypożyczalnia nart oraz bogate menu w lokalnej gospodzie usatysfakcjonują niejednego sympatyka zimowego szaleństwa.

Takie położenie na północnym stoku uroczej Jaworzynki (1026 m n.p.m.) w pięknym paśmie Gorców, czyni ze stacji i bardzo atrakcyjną i nie mniej ciekawą. U stóp Jaworzynkirozłożył się Lubomierz, do którego czas dojazdu z Krakowa to 1:30h. 


8.Gorce jako pasmo leżące w Beskidzie Wysokim mają wiele atrakcji, które stawiają je w pierwszym szeregu pośród tych miejsc, gdzie i uprawianie sportów zimowych jak i wypoczynek są podobnie atrakcyjne. Takie walory mają Koninki- pięknie położona miejscowość znana jako ostoja ciszy i spokoju w powiecie limanowskim. Niecałe 13 km dzieli je od Mszany Dolnej w gminie Niedźwiedź na skraju Gorczańskiego Parku Narodowego. Stacja narciarska w Koninkach (N: 49° 34' 53" E: 20° 04' 59") tojako ciekawa propozycja dla narciarzy. W ośrodku do dyspozycji gości postawiono możliwość wyboru spośród kilku tras narciarskich. Włodarze przygotowali następujące trasy narciarskie: 

 • Kolej Linowa Tobołów,
 • Wyciąg na polanie Hucisko oraz wyciąg dla dzieci "Hutek". 

Trasy narciarskie są dobrze utrzymane, by uprawiać narciarstwo zarówno biegowe jak i zjazdowe.

Koninki zapraszają:

 • Najdłuższa nartostrada w Gorcach
 • 1450 m trasy zjazdowej
 • Stok sztucznie śnieżony ratrakowany 
 • Kolej Linowa na górę Tobołów 
 • Wyciąg talerzykowy na polanie Hucisko /długość trasy 350m/ 
 • Wyciąg talerzykowy na polanie Starmaszka /długość trasy 350m/
 • Wyciąg dla dzieci "Hutek" /długość trasy 70m/
 • Licencjonowana Szkoła Narciarska Koninki
 • Wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego
 •  Snowpark
 • Trasy Ski-turowe
 • Lodowisko
 • Rekreacyjne trasy rowerowe i piesze (szlak na Turbacz, Stare Wierchy)
 • Gravity Park Koninki
 • Baza Noclegowa (200 miejsc noclegowych w Ostoi Górskiej Koninki) 
 • Gastronomia- Parking.

 • 9. W uroczej Rabce Zdrój funkcjonuje Maciejowa Ski z zespołem dwóch wyciągów orczykowych położonych na zboczu góry o tej samej nazwie. Uznawany przez wielu za jeden z najciekawszych tego typu obiektów w Gorcach. Na szczyt góry wywozi narciarzy tzw. wyciąg "kotwicowy" o przepustowości 1000 osób n/h. Stąd roztacza się piękny widok na okoliczne wzniesienia a w pobliżu znajduje się także przytulna bacówka PTTK- Maciejowa, gdzie można spędzić noc w warunkach górskich i można skorzystać z atrakcyjnych miejsc noclegowych.

  Ze szczytu prowadzi w dół kilka tras. Wszystkie z nich są ratrakowane, a trasa główna jest także. Najdłuższy odcinek zjazdu to trasa o ok.1200 metrów. Stacja ma w dyspozycji własną szkółką narciarską, wypożyczalnią sprzętu i punkt gastronomiczny.

  Dla żądnych większej ilości danych, poniżej krótka specyfikacja tej stacji:

  Dostępne trasy:
  1. czerwona - długość 1000m
  2. niebieska- długość 1200m
  3. czarna -długość 350m
  4. niebieska -długość 250m

  Dostępne wyciągi:

  • Orczykowy Maciejowa Idługość 850 m.,z różnicą poziomów 198 m.przepustowością 1000 os./h.,trzy trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności.
  • Orczykowy Maciejowa IIdługość 250 m.,różnica poziomów 40 m.przepustowość 400 os./h.,trasa zjazdowa łatwa przeznaczona dla początkujących i dzieci.

   

  Niewątpliwym atutem tego miejsca jest dobra lokalizacja: 1h jazdy samochodem z Krakowa i dogodne połączenie busowe. Lokalizacja stoku sprawia, że pokrywa śnieżna na nim utrzymuje się tu bardzo długo. Przez szczyt Maciejowej przebiega też główny szlak beskidzki, którym można w kilka minut dojść do przytulnej bacówki PTTK, gdzie można skosztować smacznych regionalnych potraw. To tędy wiosna, latem, jesienią ale i zimą również wędrują piechurzy od Turbacza po Rabkę Zdrój.

  Do zimy jeszcze czasu sporo, do rozpoczęcia kolejnego sezonu narciarskiego czasu coraz mniej. Wszystko zależy jak pogoda dopisze, zawsze jednak warto wiedzieć, że poza tzw. Centrami narciarskimi, które niewątpliwie kuszą i wspólnymi karnetami oraz bogatą bazą techniczną i atrakcyjnym zapleczem gastronomicznym, są miejsca, gdzie ryzyko wpadnięcia na siebie na stoku jest mniejsze, czas oczekiwania na wjazd na szczyt diametralnie niższy, przy równie atrakcyjnych walorach widokowych, klimatycznych i pobytowych. Podhale ze swoja bazą sportowo-rekreacyjną jest atrakcyjnym miejscem na udany wielowymiarowy wypoczynek.

  Opracowano w oparciu o MSIT.

  JG

   


  Rozkład jazdy


  Noclegi

  Hotel LitworHotel Litwor
  Zakopane / Nocleg i Restauracja
  Kameralny, luksusowy, butikowy hotel w Zakopanem…
  Willa MirwaWilla Mirwa
  Zakopane / Nocleg
  Willa Mirwa zaprasza.
  Pensjonat Willa JordanówkaPensjonat Willa Jordanówka
  Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
  Zapraszamy do uroczego Pensjonatu Willa Jordanówka.
  Restauracje

  Jazz BarJazz Bar
  Szczawnica / Restauracja
  Dworek Gościnny w Szczawnicy oferuje restaurację Jazz Bar.
  AbsyntAbsynt
  Nowy Targ / Restauracja
  Serdecznie zapraszamy do naszej restauracji od wtorku do niedzieli od godzin
  Hotel LitworHotel Litwor
  Zakopane / Nocleg i Restauracja
  Kameralny, luksusowy, butikowy hotel w Zakopanem…

  Warto przeczytać

  E-kartki góry