IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Tatry, oby zawsze szczęśliwie.

2014-10-25 //Wstecz
Tatry, oby zawsze szczęśliwie.Zasada jest prosta- obowiązuje tu ruch jednokierunkowy. Tuż pod wierzchołkiem szlak rozdziela się na dwie ścieżki wchodzący idą w prawo, na szczycie zataczają pętlę i schodzą z lewej strony.


Nasze Tatry będące częścią Podhala przyciągają turystów niczym magnes. Myśl, fantazja, że trzeba iść w Tatry błąka się w głowie niejednego turysty. Nie ważne jak, mądrze, czy głupio. Zaliczone i już. 

Idąc w Tatry, Ci co przybywają na Podhale, w jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju, bez względu na odnotowują istny najazd turystów. Przeciętny polski turysta przyjeżdżający nawet na krótki weekend na Podhale czasem popełnia masę błędów, które mogą i niestety skutkują nieprzyjemnymi zdarzeniami. 

Za wyjątkowo bezmyślne i niestety nagminne GOPR wymienia zbaczanie ze szlaków. Gubi tu ceprów ich pewność siebie i nieznajomość realiów w górach. Często też brakuje im niezbędnych rzeczy do ochrony przed nagłym zimnem czy deszczem, o który teraz nie jest trudno. W Tatrach pogoda może się zmienić w mgnieniu oka. 

Częstą praktyką wśród turystów na niebezpiecznych odcinkach tras jest wymuszanie na innych swojego pierwszeństwa , z nagłą chęcią omijania kolejki, narażając nie tylko siebie na ogromne niebezpieczeństwo.

 


 

Rekordy bezmyślności w tej kwestii biją rodzice ciągnący maluchy na tatrzańskie wierchy. Podstawowym błędem jest zaniechanie wynajęcia w tym celu profesjonalnego przewodnika, jednak mało kto zwraca na to uwagę. 

Dobrą wiadomością dla turystów jest podana przez GOPR informacja o uruchomieniu aplikacji "Szlaki TPN", którą opracował i wdrożył zespół serwisu turystycznego TRAIL. Działa na popularnych smartfonach. 

Mamy również dostęp do aplikacji pod nazwą "Twój Tatrzański PN". Wersja ta została nieco zmodyfikowana tak pod względem zawartości jak i funkcji aplikacji "Szlaki TPN". 

Można za darmo ściągnąć ze strony internetowej GOPR-u oraz sieci Plus. 

W razie zabłądzenia, urazu czy innej sytuacji wymagającej interwencji ratowników turysta nie będzie musiał nawet dzwonić na numer alarmowy GOPR-u. Wystarczy nacisnąć przycisk a dyżurny GOPR-u automatycznie otrzyma wówczas na swoim komputerze zgłoszenie wraz z dokładną lokalizacją osoby, która to zgłoszenie wysłała. 

Co ważne aplikacja ma swoim zasięgiem objąć ma całe polskie góry - od Sudetów po Bieszczady

Współczesna aplikacja umożliwi dyżurnemu ratownikowi:

  • podgląd stanu naładowania baterii wzywającego pomocy turysty i dzięki temu będzie wiedział, jak długo będzie możliwy z nim kontakt,
  • dostęp do kontaktów zapisanych w jego telefonie, aby można było powiadomić znajomych czy rodzinę o sytuacji,
  • a także do informacji wpisanych wcześniej w komórkę przez dzwoniącego, m.in. jego grupy krwi,branych lekach, uczuleniach itd.

W odróżnieniu od zwykłego telefonu rejestruje całą naszą trasę i za pomocą jednego kliknięcia połączy z dyspozytorem, który dostanie bardzo ważne dla niego informacje-w tym:dokładne położenie, do 3 metrów

Jednym wpisem można pomóc ratownikom i wysyłać SMS pod specjalny numer, podając w nim możliwie dużo szczegółów dotyczących swej wycieczki, a także orientacyjną godzinę powrotu, a jeśli o wskazanym czasie nie wyśle się kolejnego SMS-a z informacją o powrocie, system automatycznie powiadamia ratowników.

Aplikacja Ratunek jest jedyną zaaprobowaną w systemie o powiadamianiu i zgłoszeniu wypadku używanego przez Ochotnicze Służby Ratownicze. 


Zapamiętaj również numer ratunkowy TOPR i GOPR - 601 100 300. 

Ruszasz na Podhale, idziesz w Tatry, planuj, przewiduj. Bo śmieje się ten kto się śmieje ostatni.

W tekście wykorzystano materiał filmowy autorstwa:korzeniowskifilm

JG.


Rozkład jazdy


Noclegi

U TUTKI Pokoje GościnneU TUTKI Pokoje Gościnne
Murzasichle / Nocleg
Murzasichle, malownicza miejscowość położona na skraju Tatrzańskiego Parku.
Willa MagnatWilla Magnat
Białka Tatrzańska / Nocleg
Serdecznie zapraszamy na wypoczynek do Villi Magnat położonej w Białce T.
Hotel LitworHotel Litwor
Zakopane / Nocleg i Restauracja
Kameralny, luksusowy, butikowy hotel w Zakopanem…
Restauracje

Jazz BarJazz Bar
Szczawnica / Restauracja
Dworek Gościnny w Szczawnicy oferuje restaurację Jazz Bar.
Pensjonat PstrągPensjonat Pstrąg
Łopuszna / Nocleg i Restauracja
To jedyna na Podhalu restauracja, oferująca ryby z własnej hodowli.
Koci ZamekKoci Zamek
Szczawnica / Restauracja
W podziemiach "Kociego Zamku" urządzono restaurację, gdzie w miłej atmosferz

Warto przeczytać

E-kartki góry