IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Podhalanin, Człowiek Renesansu, o Kim mowa?

2014-10-08 //Wstecz
Podhalanin, Człowiek Renesansu, o Kim mowa?Film "Jego oczami" o ks. Tischnerze i spotkanie z jego autorami jest jednym z ciekawszych wydarzeń towarzyszących Przeglądowi.- mówi konsul generalny we Lwowie Jacek Żur.

Jesień sprzyja nostalgii. Wspomiamy i rozpamiętujemy ludzi i czasy. Wspaniałych Osbowości pośród nas coraz mniej. Przykre, że pamietamy o nich, gdy już ich koło siebie nie mamy. Jeśłi o Kimś możemy śmiało powiedzieć, że to przewyodnik duchowy, niezwykle interesujący autorytet moralny, że człowiek jakich już mało pośród nas, to w tym tekście na pewno On zainspiruje niejednego z Was.

Już 15 października na zaproszenie konsula generalnego we Lwowie Pana Jacka Żura film "Jego oczami", pojawi się w ramach 3 Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich we Lwowie na Ukrainie. W pokazie filmu udział wezmą Pan Kazimierz Tischner i Szymon J. Wróbel, dlatego pokaz jest uznawany jako specjalne wydarzenie towarzyszące Przeglądowi.

Na stronie internetowej Przeglądu możemy znaleźć informację:

Spotkanie z autorami niezwykłego filmu dokumentalnego oksiędzu Józefie Tischnerze – młodym reżyserem Szymonem Wróblem oraz bratem księdza, Kazimierzem Tischnerem. Film jest spojrzeniem na postać tego kapłana z nietypowej – nie publicystycznej i nie naukowej perspektywy. To gawęda o człowieku, jego ojczystych stronach, młodości, studiach, rodzinie, dniu codziennym i góralskiej muzyce. To podróż do miejsc, które dla ks. Tischnerabyły niezwykle ważne – do gór, łąk, malowniczych uliczek Krakowa, tajemniczych zakamarków Starego Sącza. 

Prezentacji filmu towarzyszyć będzie dyskusja oraz promocja książki "ego oczami", która ukazała się na rynku przed kilkoma tygodniami. Ks. J. Tischner (ur. 1931 r., Stary Sącz – zm. 2000 r., Kraków) był filozofem, teologiem, publicystą, wykładowcą uczelni wyższych. W 1981 roku został kapelanem "Solidarności". Po 1989 roku wiele jego wypowiedzi uznawano za kontrowersyjne, krytykowano też jego zbyt bliskie związki z jedną z partii politycznych. Odznaczony Orderem Orła Białego w roku 1999.

- Po przygodzie w Stambule o której pisze w książce, zawsze gdzieś z tyłu głowy są pewne obawy kiedy wyjeżdża się do kraju gdzie nie jest spokojnie. Ale spojrzałem na mapę i od rejonu konfliktu dzieli nas ponad 1000 km, poza tym obdzwoniłem wielu moich znajomych i przyjaciół, którzy stwierdzili żeby spokojnie jechać, bo ten film jest tam potrzebny. Więc jedziemy, cały czas pozostając w kontakcie z Panem konsulem Jackiem Żurem, który jest bardzo sympatyczną postacią i udało mu się stworzyć świetną kulturalną imprezę o której dużo słyszałem już w poprzednich latach. Śledźcie wpisy na naszym facebook.com/jegooczami i do zobaczenia na kolejnych spotkaniach z filmem i książką "Jego oczami"- Mówi Szymon J. Wróbel

Udało się porozmawiać z organizatorem Przeglądu we Lwowie, a zarazem konsulem generalnym we Lwowie Panem Jackiem Żurem.

"Mógł Pan powiedzieć kilka zdań o idei powstania Państwa Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich we Lwowie?

Przegląd jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie kulturą polską zwłaszcza wśród najmłodszego pokolenia Ukraińców. Prezentując głównie najnowszą polską kinematografię chcemy przybliżać Polskę Ukraińcom i prezentować nasz kraj w możliwie szerokiej skali. Film traktujemy często jako pretekst do pogłębionej opowieści o Polakach i Polsce, o kulturze, historii, o osiągnięciach ostatnich dekad ale i problemach i kontrowersjach z tym związanych. Chcemy pokazać Polskę z różnych stron i różnymi sposobami. W programie Przeglądu znajdują się więc spektakle, wystawy, prezentacje książek, wykłady akademickie, spotkania autorskie, gry terenowe i szereg innych, poza kinowych form i wydarzeń towarzyszących. Nie mniej ważne jest jednak, aby poprzez najnowszy polski film umacniać środowisko polskie we Lwowie, tworzyć ciekawą ofertę dla polskiej młodzieży, zachęcać do pracy nad poszerzaniem wiedzy o ojczyźnie przodków.

Jakie filmy zapraszacie Państwo na Przegląd?

W programie PNFP znajdują się bardzo różne filmy - fabularne, dokumentalne, krótki metraż i animacje. Jeśli chodzi o dobór tytułów staramy się wybrać dzieła, które możliwie najpełniej opowiedzą o współczesnej Polsce. W tym roku na szczególną uwagę zasługuje cykl złożony z klasyki polskiego filmu („Człowiek z żelaza”, „Człowiek z marmuru”, „Przesłuchanie”) oraz kilku nowych pozycji - „Popiełuszko”, „Jack Strong” i „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Złożą się one na cykl „Polskie drogi do Wolności”. Cyklem tym chcemy upamiętnić rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4.06.1989, które zapoczątkowały przemiany w Polsce.

Czy film o Tischnerze i obecność jego brata, oraz młodego reżysera na pokazie to Pana zadaniem ważne wydarzenie festiwalu? Zwłaszcza w kontekście ostatnich kwestii politycznych. Choć sam film w politykę nie wchodzi.

Film "Jego Oczami" o ks. Tischnerze i spotkanie z jego autorami jest jednym z ciekawszych wydarzeń towarzyszących Przeglądowi . Wyodrębniając film „Jego oczami” z ogólnego programu PNFP chcemy pokazać unikatowość i wyjątkowość postaci ks. Tischnera – jednej z ważniejszych postaci polskiego życia społecznego lat 90-tych XX wieku."

Opracowano na podstawie nadesłanych materiałów przez:

 

  • Szymon J. Wróbel,
  • fot. Dorota Ankudowicz .
 JG.

Kazimierz Tischner i Szymon J. Wróbel, Kazimierz Tischner i Szymon J. Wróbel, Kazimierz Tischner i Szymon J. Wróbel, Kazimierz Tischner i Szymon J. Wróbel,
Kazimierz Tischner i Szymon J. Wróbel, Kazimierz Tischner i Szymon J. Wróbel, Kazimierz Tischner i Szymon J. Wróbel,
Rozkład jazdy


Noclegi

Hotel LiptakówkaHotel Liptakówka
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa komfortowego Hotelu Liptakówka.
PENSJONAT JURKOWSKIPENSJONAT JURKOWSKI
Ochotnica / Nocleg
Specjalizujemy się w obsłudze całorocznego wypoczynku dla dzieci i młodzieży
Pensjonat RenesansPensjonat Renesans
Zakopane / Nocleg
Zakopiańska gościnność oraz ciepła i przytulna atmosfera.
Restauracje

Karczma Pizzeria przy MościeKarczma Pizzeria przy Moście
Szaflary / Nocleg i Restauracja
Jest to obiekt gastronomiczno-rekreacyjny usytuowany w malowniczej górskiej
WILLA MARTAWILLA MARTA
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
To najciekawszy budynek pod względem architektonicznym w Szczawnicy.
Karczma MłyńskaKarczma Młyńska
Zakopane / Restauracja
Karczma Młyńska położona jest na granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jes

Warto przeczytać

E-kartki góry