IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Pierwszy jesienny weekend na Podhalu.

2014-09-27 //Wstecz
Pierwszy jesienny weekend na Podhalu.Światowy Dzień Serca w Zakopanem w ramach społecznej kampanii Ciśnienie na życie oraz Ultramaraton Tatrzański i Tatrzańska Dziesiątka, to cykliczne imprezy Podhala w pierwszych dniach jesieni.

Z początkiem każdej jesieni na Podhalu wiąże się ciągle wiele atrakcji. Region żyje bez względu na pogodę, sezon. W ofercie są i propozycje dla aktywnych fizycznie, w tym sympatyków zmagań wszelkiej maści, są imprezy kulturalne jak festiwale, wernisaże, imprezy muzyczne ale też ogólnodostępne imprezy upowszechniające wiedzę o zdrowym życiu i sposobach radzenia sobie w sytuacjach dla zdrowia kryzysowych. Ten weekend na Podhalu, to:

Ultramaraton Tatrzański (bieg na dystansie 48 km) oraz Tatrzańska Dziesiątka (10 km) odbędą się w dniach 27-28 września w ramach Tatrzańskiego Festiwalu Biegowego. W programie imprezy znajdą się również warsztaty dla wszystkich miłośników biegania i zdrowego stylu życia. Liczba zawodników startujących w Tatra Fest Biegu ograniczona jest do 200 osób w Ultramaratonie Tatrzańskim i 300 osób w Tatrzańskiej Dziesiątce.

Ultramaraton Tatrzański, to indywidualny bieg górski rozgrywany na wyznaczonej trasie na dystansie zbliżonym ok. 48 km i z łącznym przewyższeniem ok. 1746 m. Trasa tego maratonu prowadzi kamienistymi szlakami górskimi, drogami polnymi, leśnymi ścieżkami oraz w niewielkiej części po asfalcie. Pierwsza część biegu przebiegać będzie przez Pogórze Gubałowskie, druga poprowadzi przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego

Punkt startu znajduje się w Parku Miejskim w centrum Zakopanego. Trasa prowadzi Krupówkami, a następnie czarnym szlakiem na szczyt Gubałówki. Stamtąd przebiega czerwonym szlakiem na Butorowy Wierch, po czym sprowadza szlakiem zielonym do Kir do Polany Huciska i Polany Chochołowskiej. Przy schronisku następuje zmiana koloru szlaku na żółty, prowadzący na szczyt Grzesia. Na grani trasa biegnie szlakiem niebieskim aż do Wołowca, skąd następuje odwrót i w dalszej kolejności zbieg z przełęczy Zawracie zielonym szlakiem i dnem Doliny Chochołowskiej z powrotem do Kir. Stamtąd Drogą pod Reglami (czarny szlak) doprowadza do wylotu Doliny Białego, by ulicą Grunwaldzką dotrzeć do mety w Parku Miejskim.

Tatrzańska Dziesiątka (start 28 września) to bieg na dystansie 10 km z przewyższeniem 400 m. Jego trasa wiedzie szlakami Pogórza Gubałowskiego. Miejsce startu znajduje się przy dolnej stacji wyciągu na Harendzie. Trasa wyprowadza na grzbiet Pasma Gubałowskiego, by następnie czerwonym szlakiem osiągnąć Butorowy Wierch. Tam następuje zwrot, a potem zbieg żółtym szlakiem do centrum miasta. Spod Targu pod Gubałówką Krupówkami doprowadza do mety w Parku Miejskim

Ci, którzy nie wyruszą na trasę, a będą chcieli pogłębić swoją wiedzę na temat biegania i zdrowego stylu życia, organizatorzy zapraszają na warsztaty. W programie m.in.: 
  • joga dla biegaczy,
  • dieta biegacza, 
  • regeneracja, 
  • skuteczny trening, 
  • odzież do biegania, 
  • zawody biegowe dla najmłodszych.
Uroczystość Centralnych Obchodów ŚWIATOWEGO DNIA SERCA organizowana w Zakopanem, na Placu Niepodległości. 
Cyklicznie organizowane uroczystości związane z tym dniem, mają na celu edukację społeczeństwa na temat profilaktyki układu sercowo – naczyniowego. Założenia te, idealnie wpisują się w działania realizowane w ramach społecznej kampanii "Ciśnienie na życie", dlatego podczas obchodów na Placu Niepodległości, nie zabraknie przedstawicieli akcji, którzy wykonają bezpłatne badania ciśnienia tętniczego krwi i wieku serca dla wszystkich chętnych, którzy pojawią się na wydarzeniu.

W Pieninach organizowane są 71. Indywidualne Mistrzostwa Polski w Zjeździe Kajakowym- Szczawnica.

Lotnisko miejskie w Nowym Targu zaprasza na Puchar Świata w modelarstwie kosmicznym.

Wybitni polscy fotografowie zrzeszeni w Okręgu Górskim Związku Polskich Artystów Fotografików nadal prezentuja swoje prace w uroczym górskim schronisku PTTK Roztoka. Ich prace pozwalają nam na nowo odkryć fakturę skał, magię tasujących się planów, ciszę zapomnianych strumieni-schronisko Roztkoka do 30.09.

Tradycyjne drewniane formy na sery owcze, obok czerpaków i warząchwi do mieszania mleka i serwatki, to jedne z najoryginalniejszych sprzętów używanych w naturalnej gospodarce pasterskiej-Dwór Łopuszna.

Kolejna mega impreza muzyczna a za konsolą Dj S-Moon. Na sali dance zagra zespół Czadersi.Z kolei na sali klubowej Muzyczne Show- Klub Dragon Czarny Dunajec.

Klub ADHD-Nowy Targ Rynek 6. Jesienna edycja mega rozrywki.

JG.

Imprezowe Podhale. Imprezowe Podhale. Imprezowe Podhale. Imprezowe Podhale.
Imprezowe Podhale. Imprezowe Podhale. Imprezowe Podhale. Turniej Piłki Siatkowej-plakat.
Rozkład jazdy


Noclegi

Pensjonat PstrągPensjonat Pstrąg
Łopuszna / Nocleg i Restauracja
To jedyna na Podhalu restauracja, oferująca ryby z własnej hodowli.
Hotel TatraHotel Tatra
Zakopane / Nocleg
Trzygwiazdkowy Hotel Tatra zaprasza.
PENSJONAT BORUTAPENSJONAT BORUTA
Zakopane / Nocleg
Pensjonat Boruta położony jest w centrum Zakopanego.
Restauracje

Restauracja Stek ChałupaRestauracja Stek Chałupa
Zakopane / Restauracja
Dla wielbicieli tradycyjnego grilla.
Restauracja 7 KotówRestauracja 7 Kotów
Zakopane / Restauracja
Jeszcze przed II wojną światową powstała przy drodze do Morskiego Oka...
Karcma po ZbójuKarcma po Zbóju
Zakopane / Restauracja
Największa restauracja regionalna na Krupówkach.

Warto przeczytać

E-kartki góry