IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

Młody Tischner o dojrzewaniu, miłości i odkrywaniu powołania.

2014-09-24 //Wstecz
Młody Tischner o dojrzewaniu, miłości i odkrywaniu powołania.Dziennik Tischnera jest zjawiskiem wyjątkowym. Rzadko mamy okazję poznać wybitnego myśliciela w momencie rodzenia się jego zainteresowań i fascynacji. W chwili, gdy dopiero kształtuje się jego powołanie.

Kim był i nadal mimo Jego śmierci jest nadal-Józef Tischner – późniejszy kapłan, profesor filozofii i autorytet? Jak mało kto potrafił tak barwnie opowiadać, inspirować, obalać schematyczne myślenie, zbliżać ludzi do siebie bez względu na wyznawany światopogląd. Dla wielu obrazobórczy, dla innych absolutny autorytet. Jego epokowa "Historia filozofii po góralsku" i prześmiewczo ale i obrazowo i mądrze ukazuje prostego, najczęściej niewykształconego mieszkańca Podhala z jego rozterkami, pojmowaniem świata go otaczającego, jego tajemnych mocy i obcowaniem ze Stwórcą. 

Ten absolwent nowotarskiego Liceum Ogólnokształcącego -popularnego i znanego z wysokiego poziomu nauczania na Podhalu-Goszcza od patrona-Seweryna Goszczyńskiego – prowadził dziennik już jako uczeń szkoły podstawowej oraz jako licealista. Niewątpliwie obdarzony wielkim poczuciem humoru i literackim talentem opisuje pierwsze miłości i religijne rozterki, kreśli w nim sugestywne portrety nauczycieli i kolegów.W ciekawy sposób opisuje niepowtarzalny klimat gór, miejsc z którymi był związany od najmłodszych lat.

Jako bystry i młody obserwator czasów w jakich przyszło mu dorastać obrazuje ówczesną rzeczywistość, widzi walkę nowych władz z Kościołem, dostrzega dylematy młodych ludzi, rozdartych między chęcią zdobywania wiedzy, niewątpliwym i kuszącym awansem społecznym z zaściankowego wówczas Podhala na szeroki, dostępny na miarę ówczesnych możliwości świat, a kompromisami, jakie trzeba było ponieść i się z tym wiążą, gdy czas nie sprzyjał łatwym wyborom.

Ci, którzy czytali już dzieła tego Autora, w tym np. "Ksiądz na manowcach", "Historia filozofii po Góralsku",który Podhale ukochał nade wszystko-, wiedzą, że we wchodzących na rynek literacki "Dziennikach Tischnera" odnajdzie i tę swadę oraz poczucie humoru, trzeźwe spojrzenie i wnikliwy umysł bystrego obserwatora. W swoim dzienniku kilkunastoletni Józek stworzył barwny portret pokolenia, które dorastało w latach powojennych, a zarazem przejmującą opowieść o młodości, dojrzewaniu, buncie i szukaniu dróg do odpowiedzi na ważne pytania.Ks. Prof.Józef Tischner urodził się 12 marca 1931 roku w Starym Sączu. Dzieciństwo i młodość spędził w Łopusznej, nieopodal Nowego Targu gdzie ojciec otrzymał w 1932 roku posadę kierownika szkoły. Obecnie znajduje się tam słynna Tischenrówka, przy wiejskim kole gospodyń wiejskich. Młody Józek żył życiem dziecka wiejskiego, jak jego rówieśnicy, a zarazem inteligenckiego, w domu panował szacunek dla literatury i pracy intelektualnej. W czasie wojny Tischnerowie musieli na kilka lat opuścić Łopuszną. Przez pewien czas mieszkali w Rabie Wyżnej, a w 1942 roku ojciec został skierowany do pracy w szkole powszechnej w Rogoźniku. Tam również doczekali końca wojny. Gdy w 1945 wrócili do Łopusznej, pozostali tam aż do na długie lata. W tym czasie Jozef był już uczniem gimnazjum w Nowym Targu, zdał tzw. dużą maturę. Idąc za wolą ojca, złożył papiery na Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, mimo iż wcześniej podjął decyzję, że zostanie księdzem.Jednak w maju 1950 zapukał do bramy seminarium duchownego przy ul. Podzamcze w Krakowie. Pozostał studentem UJ – ale już na Wydziale Teologicznym. 

Do końca życia pozostał wierny swoim ideałom, pełen optymizmu i barwnego poczucia humoru, nierzadko w dystansie do samego siebie, gdy zmożony ciężką chorobą poruszał się na wózku elektrycznym, ironizował, że to jego Tischner Mobile na wzór papieskiego Papa Mobile.

"Niewielkie pomieszanie klepek. Tischner, dziennik 1944-49", opracowali młodszy brat księdza Marian Tischner i jego biograf Wojciech Bonowicz - autor dzieła pt. "Tischner". Książka wydawnictwa Znak będzie w księgarniach 25 września. Cierpimy na brak autorytetów, Ten wydaje się być na miarę każdego czasu i miejsca.

Opracowano z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez Wydawnictwo Znak.
JG.

Rozkład jazdy


Noclegi

Skalny BrzegSkalny Brzeg
Czarna Góra / Nocleg
“Skalny Brzeg” w Czarnej Górze jest nowo otwartym obiektem w standardzie hot
Willa BukowinaWilla Bukowina
Bukowina Tatrzańska / Nocleg
Willa Bukowina zaprasza.
Pensjonat i restauracja Pod StancyjomPensjonat i restauracja Pod Stancyjom
Ząb / Nocleg i Restauracja
Nasz obiekt znajduje się w centrum Bukowiny Tatrzańskiej.
Restauracje

Pensjonat Willa JordanówkaPensjonat Willa Jordanówka
Kluszkowce / Nocleg i Restauracja
Zapraszamy do uroczego Pensjonatu Willa Jordanówka.
Pensjonat, Restauracja BurkatyPensjonat, Restauracja Burkaty
Białka Tatrzańska / Nocleg i Restauracja
Pensjonat Burkaty to luksusowy obiekt położony w samym centrum Białki T.
WILLA MARTAWILLA MARTA
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
To najciekawszy budynek pod względem architektonicznym w Szczawnicy.

Warto przeczytać

E-kartki góry