IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

O bezpieczne Podhale.

2014-09-11 //Wstecz
O bezpieczne Podhale.Pracownicy górskich parków narodowych apelują do turystów, aby ci podczas wyjść w góry bezwzględnie trzymali się wytyczonych szlaków, bo naturalni mieszkańcy lasu na swój sposób szykują się do kolejnej pory roku.

Pora roku zachęca do wędrówkach po Podhalu, a te niosą ze sobą różne niespodzianki.
Dla przykładu, trasy przemieszczania się niedźwiedzi pokrywają się z ludzkimi i mogą być bardzo rozległe. Dlatego trudno określić, ile misiów jest na terenie Podhala. Prowadzone badania  wykazały np. że przeciętnie samice niedźwiedzi przemierzają dziennie ok. 8 km, a samce – aż 21 km. Terytorium przeciętnego niedźwiedzia może obejmować nawet 1600 km kw., a młodego, migrującego samca nawet 12 tys. km kw.

Spotkanie z niedźwiedziem ale i innym mieszkańcem z lasu nawet na gościnnym Podhalu jest możliwe właściwie tylko wtedy, kiedy wędrujący człowiek zapuści się w okolice, w których zwierzę się go nie spodziewa, lub przyszło kuszone porzucaną na szlakach żywnością ewentualnie w poszukiwaniu zagubionego potomstwa.

Niestety, ostrożne i płochliwe niedźwiedzie mają jedną słabość – są niepoprawnymi łasuchami. Dlatego niezwykle atrakcyjne są dla nich nie tylko pasieki, lecz także nasze odpady. Niedźwiedzie z upodobaniem przewracają kubły w śmietnikach, zaglądają do pozostawionych worków z odpadkami w poszukiwaniu smakowitych resztek. A zasmakowawszy w jedzeniu człowieka, to najgorsze, co może dziś te zwierzęta spotkać, tym bardziej, że ludzie pozostawiają po sobie liczne ślady.

Kiedy niedźwiedź znajdzie nasze kanapki, wyrzucone owoce czy resztki jedzenia, zaczyna kojarzyć sobie zapach człowieka z dobrym jedzeniem. Wtedy przestaje się bać człowieka, podchodzi coraz bliżej ludzkich siedzib, zaczyna być konfliktowy, bo próbuje wymusić smakołyk, może nawet zaatakować.

Aby zwierzęta nie mogły się dostać do śmietników te zabezpieczane są w Tatrzańskim Parku Narodowym poprzez montaż wysokich, trudno dostępnych klap. Przy restauracjach założono też elektryczne pastuchy w miejscach, gdzie wyrzuca się resztki jedzenia. Wszystko po to, aby zwierzęta trzymały się z dala od ludzi. Bo im mniej mają z nami do czynienia, tym dla nich lepiej. Dla nas też.

Ruch na szlakach turystycznych trwa w najlepsze i turystów w najbliższym czasie nie zabraknie.
Mądry turysta to turysta odpowiedzialnie podchodzący do zagrożenia jakie niosa ze sobą góry. Warto też zawsze być zaopatrzonym w ciepłą, nieprzemakalną odzież, źródło światła, termos z ciepłym płynem oraz środki do nawiązania łączności ze służbami ratunkowymi. Należy przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo wędrujących z nami dzieci.

Powszechnie znaną maksymę- przezorny zawsze ubezpieczony możemy śmiało dopisać do inicjatywy GOPR, który uruchomił nową aplikację na popularne smartfony. Jej głównym celem jest dopomożenie Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu w zlokalizowaniu osoby zaginionej w górach. Dzięki temu ratownicy mają ułatwione zadanie w zlokalizowaniu turysty, który już potrzebuje pomocy lub zgłasza taka potrzebę w imieniu innej osoby. Sposób działania aplikacji jest bardzo prosty. Do jej użytku wystarczy smartfon, na który należy ją ściągnąć. W sytuacji zagrożenia ale i co istotne zgubienia się w terenie, lub wzywając pomocy w cudzym imieniu, wystarczy ją uruchomić i nacisnąć przycisk alarmowy trzykrotnie.

Telefon połączy się z najbliższą stacją GOPR, przekaże automatycznie współrzędne GPS, lokalizując z dokładnością do 3m, gdzie znajduje się właściciel telefonu.Poza lokalizacją w terenie, ratownicy otrzymają również o stanei naładowania baterii dzwoniącego. Osoba wzywająca pomocy od dyżurującego ratownia otrzyma odpowiedzieć: "nie zgubił się pan, wiemy, gdzie pan jest". To istotna informacja dla będącego w stresie człowieka, pod opieką którego nierzadko są dzieci. Appka jest darmowa nazywa się "Ratunek" i pobrać ją można ze strony www.ratunek.eu, dostępna też w Google Play . Działa w systemie Android i niebawem ruszy na kolejne systemy. 

W dobrym tonie jest, aby zawsze wychodząc w góry zostawiać u kogoś informacje, gdzie dokładnie się wybieramy i kiedy planujemy swój powrót. Urządzenie może czasem zawieść, dlatego niezbędny jest zdrowy rozsądek.

JG.

Obszar występowania niedźwiedzi. Mieszkańcy Podhala-niedźwiedzie. Mieszkańcy Podhala-niedźwiedzie. Mieszkańcy Podhala-niedźwiedzie.
Mieszkańcy Podhala-niedźwiedzie. Mieszkańcy Podhala-niedźwiedzie. Mieszkańcy Podhala-niedźwiedzie.
Ostrzeżenie o niedźwiedziach.
Rozkład jazdy


Noclegi

Ośrodek Wczasowy "Za Lasem"Ośrodek Wczasowy "Za Lasem"
Poronin / Nocleg
Serdecznie zapraszamy do naszego kurortu wypoczynkowego.
Hotel Śpiący RycerzHotel Śpiący Rycerz
Zakopane / Nocleg
Hotel Śpiący Rycerz położony jest u podnóża Giewontu.
MicherdaMicherda
Niedzica / Nocleg
Ośrodek położony jest w malowniczym regionie Spisza. W bliskiej odległości m
Restauracje

WILLA MARTAWILLA MARTA
Szczawnica / Nocleg i Restauracja
To najciekawszy budynek pod względem architektonicznym w Szczawnicy.
Chatka PuchatkaChatka Puchatka
Zakopane / Restauracja
CHATKA PUCHATKA ZAPRASZA NA OBIADY DOMOWE CZYNNE CODZIENNIE OD 12 DO 20.
Zajazd Czorsztyński Motel - RestauracjaZajazd Czorsztyński Motel - Restauracja
Maniowy / Nocleg i Restauracja
Motel znajduje się nad nowopowstałym Zalewem Czorsztyńskim

Warto przeczytać

E-kartki góry