IV Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar PCD SALAMI
resetpowiększdrukuj

W Roztoce klawo jest.

2014-09-08 //Wstecz
W Roztoce klawo jest.Wodogrzmoty Mickiewicza utworzone są z trzech większych i kilku mniejszych kaskad liczących od 3 do 10 m na potoku Roztoka (w Dolinie Roztoki),wypływających z Pięciu Stawów Polskich.

Krótki wypad na weekend na Podhalu ma swój głęboki i niepodważalny sens. Atrakcje, ciekawostki niby oklepane a jednak bywają dla wielu mało znane. Wybierając się nad znane i pożądane, słynne Morskie Oko- ceperskim szlakiem z tramwajami konnymi, jako już chyba niebawem będące reliktem z przeszłości, mamy okazję zbaczyć m.in. po drodze równie słynne Wodogrzmoty Mickiewicza. Wędrujący mają tu okazję nacieszyć oczy trzema większymi i kilku mniejszymi kaskadami liczącycmi od 3 do 10 m na potoku Roztoka (w Dolinie Roztoki),a wypływających z Pięciu Stawów Polskich. Wodogrzmoty kojarzą się i słusznie z hukiem, który im towarzyszy a powoduje go spadająca z wysoka woda, co  zwłaszcza po dużych opadach podnosi akustyczny efekt. Nazwisko narodowego wieszcza jako element nazwy wydaje się tu ze wszech miar uzasadniony. 

 Trzy większe wodospady noszą nazwy:  
 • Wyżni Wodogrzmot, 
 • Pośredni Wodogrzmot
 • Niżni Wodogrzmot.  
Powstały one w miejscu, w którym woda pokonuje próg skalny, jakim Dolina Roztoki schodzi do Doliny Białki. Powyżej piętrzą się urwiska Turni nad Szczotami w Masywie Wołoszyna.  

Punktem startowym na szlaku jest parking w Palenicy Białczańskiej. Dojazd do Palenicy zapewniają liczne busy kursujące z Zakopanego, sprzed dworca PKS.

Asfaltowa droga, którą jest główny szlak, nie kończy się przy parkingu, ale wiedzie dalej w górę, aż do schroniska. Odcinek ten jest jednak całkowicie zamknięty dla samochodów. Przy ustawionej za parkingiem rogatce znajduje się punkt wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego
Ta asfaltowa szosa z parkingu na polanie Palenica  Białczańska (niedostępna dla samochodów), łączy się z czerwonym szlakiem przed Wodogrzmotami Mickiewicza (2:20h, ↓1:55h).

Zaraz nieopodal po lewej stronie, tak nieco w zaciszu, gdy nacieszymy oczy i uszy grzmotami, i widokami pieniącej się, bo spadającej z wysoka wody, to skromnie kierując sie stopa za stopą, wydeptaną nieomal wstydliwie ścieżką, znakoowaną jak każdy inny szlak, wiedzie do Roztoki ścieżynka o podłożu kamiennym. 

To piękny krajobrazowo spacer, który odbędziemy bez większego wysiłku i pokonamy w kilkanaście minut, aby dotrzeć do Schroniska PTTK w Dolinie Roztoki. Piękna bryła budynku, w stylowym stylu, z zewnątrz niepozorna mieści niezwykły temperament, smak i gust.

Sponmtanicznośc i oryginalność działania Gospodarzy to dodatkowa atrakcja schroniska, które organizuje, patronuje i udziela schronienia takim pomysłom jak np:
 • GÓRSKI BLASK - taki tytuł nosi pierwsza inauguracyjna wystawa fotografii, otwarta już 17 lipca w ciepłych i kameralnych wnętrzach schroniska w Dolinie Roztoki. Jej tematem są oczywiście góry niemniej przedstawione inaczej niż przywykliśmy je oglądać na zdjęciach z wakacji. Wybitni polscy fotografowie poszukują w swoich pracach tego, co na pierwszy rzut oka jest niewidoczne. Ich prace pozwalają nam na nowo odkryć fakturę skał, magię tasujących się planów, ciszę zapomnianych strumieni.
 • WARSZATATY FOTOGRAFICZNE  na najwyższym poziomie. Zasadniczą częścią programu był całodzienny plener w Tatrach Wysokich (część polska. Uczestnicy odwiedzili dolinę Pięciu Stawów Polskich, Rybiego Potoku i Roztoki (z przyległościamia także  w najbliższe okolice bazy obserwując wschody/zachody słońca.
Zrelaksowani, napojeni i nakarmieni, bo inaczej z Doliny Roztoki wyjść niepodobna, a szarlotka należy do najprzedniejszych jakie na Pohalu dostać mozna, możemy dalej wędrować a opcji mamy kilka, by nadal cieszyć się urokiem Tatr :

Polecane szlaki turystyczne :

czerwony z Toporowej Cyrhli przez Psią Trawkę, Rówień Waksmundzką, dalej wzdłuż szosy nad Morskie Oko i obok Czarnego Stawu aż na Rysy.
 • Czas przejścia od Wodogrzmotów Mickiewicza do schroniska nad Morskim Okiem: 1:30h, ↓1:15h,
 • Czas przejścia od schroniska do Czarnego Stawu: 50min, ↓40min,
 • Czas przejścia od schroniska na Rysy: 3:50h, ↓3:10h,
– czerwony szlak dookoła jeziora to spacer ok. 50 minutowy

– niebieski przez Świstówkę Roztocką do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (2h, powrót 1:40h)

– żółty na Szpiglasową Przełęcz (2:15h, ↓1:40h)- "Ceprowski" szlak.-to wycieczka określana jako łatwa technicznie, bogata widokowo, najlepiej z noclegiem w schronisku.
 
Schronisko PTTK nad Morskim Okiem położone jest na wysokości 1405 m n.p.m. i należy do najstarszych i jednych z  najpiękniej zlokalizowanych schronisk tatrzańskich. Jego patronem jest Stanisław Staszic, który w roku 1805 badał jezioro. Obok przy końcu drogi, po lewej stronie znajduje się tzw. Stare Schronisko

Co wiemy o Morskim Oku:

Morskie Oko, to m.in.:
 • odległość najkrótszą drogą od Zakopanego - 31 km
 • odległość w lini prostej od Zakopanego - 14 km
 • wysokość - 1395 m.n.p.m.
 • powierzchnia stawu - 34 ha
 • głębokość - 51,4 m
 • długość - 862 m
 • szerokość - 566 m
 • pojemność - 9 940 000 m3
 • obwód - ok. 2,6 km
 • powierzchnia doliny Rybiego Potoku - 11,5 km2.
Telefoniczna rezerwacja miejsc pod nr.  
+48 18 20 77 609
+48 602 260 757  
pozwoli nam zagwarantować sobie miejsce noclegowe w jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce i cieszyć się tym wszystkim co Przyroda w tym wyjątkowym zakątku Regionu Podhala nam oferuje.

Nowe Schronisko dysponuje 35 miejscami noclegowymi dla turystów.Stare Schronisko zwane również Wozownią, położone opodal Nowego Schroniska pełni funkcje noclegowni. Recepcja umiejscowiona jest w Nowym Schronisku. Stare Schronisko dysponuje 43 miejscami noclegowymi w standardzie turystycznym- sale wieloosobowe.

Urokliwy wypad na weekend na Podhalu dla każdego w sam raz.

JG

W Dolinie Roztoki. W Dolinie Roztoki. W Dolinie Roztoki. W Dolinie Roztoki.
W Dolinie Roztoki. W Dolinie Roztoki. W Dolinie Roztoki. W Dolinie Roztoki.
W Dolinie Roztoki. W Dolinie Roztoki. W Dolinie Roztoki. W Dolinie Roztoki.
W Dolinie Roztoki. W Dolinie Roztoki. W Dolinie Roztoki. W Dolinie Roztoki.
W Dolinie Roztoki. W Dolinie Roztoki. W Dolinie Roztoki. W Dolinie Roztoki.
W Dolinie Roztoki. W Dolinie Roztoki. W Dolinie Roztoki. W Dolinie Roztoki.
W Dolinie Roztoki. W Dolinie Roztoki.
Rozkład jazdy


Noclegi

Willa ŚlimakWilla Ślimak
Zakopane / Nocleg
Willa Ślimak zaprasza.
Willa PokusaWilla Pokusa
Szczawnica / Nocleg
Willa Pokusa oraz Pokusa I znajdują się w samym centrum Szczawnicy.
Hotel SabałaHotel Sabała
Zakopane / Nocleg
Z przyjemnością pragniemy zaprezentować Państwu nasz Hotel.
Restauracje

Góralsko StrawaGóralsko Strawa
Nowy Targ / Restauracja
Zachodźcie do nowyj miescańskiyj karcmy, co sie nazywo: "Góralsko Strawa".
Restauracja Sport CornerRestauracja Sport Corner
Zakopane / Restauracja
Największa sportowa restauracja w Zakopanem.
Zajazd Czorsztyński Motel - RestauracjaZajazd Czorsztyński Motel - Restauracja
Maniowy / Nocleg i Restauracja
Motel znajduje się nad nowopowstałym Zalewem Czorsztyńskim

Warto przeczytać

E-kartki góry